Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:39 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Senatorėt e SHBA nė Tiranė, takim edhe me lideren e opozitės iraniane
12/08/17
Foto 1 nga 5
TIRANĖ- Delegacion nga Senati i Shteteve tė Bashkuara i cili bėri njė sėrė takimesh ditėn e sotme me Presidentin Meta, zyrtarė tė Qeverisė dhe deputetė tė Partisė Demokratike ėshtė takuar gjatė orėve tė pasdites edhe me lideren e opozitės iraniane Maryam Rajvi. Takimi u mbajt nė selinė e MEK nė Tiranė, ku u diskutua pėr situatėn e anėtarėve tė tyre nė vendin tonė si dhe pėr zhvillimet e fundit nė Iran e zgjidhjet pėr t’i dhėnė fund krizės atje. Lajmi i takimit u konfirmua nga Kėshilli Kombėtar i Rezistencės sė Iranit. Delegacioni amerikan i udhėhequr nga Senatori Roy Blunt, uroi zhvendosjen e sigurt tė kėtij grupi tė MEK jashtė Irakut dhe i uroi atyre sukses nė luftėn pėr demokracinė dhe tė drejtat e njeriut nė Iran. Senatori Blunt e pėrshkroi zhvendosjen si njė fitore tė madhe pėr popullin iranian dhe lavdėroi pėrpjekjet e Maryam Rajavit pėr suksesin e kėtij misioni. Liderja e Opozitės iraniane Rajavi shprehu mirėnjohje pėr pėrpjekjet e Senatit amerikan, veēanėrisht senatorit Blunt, lidhur me mbrojtjen e mijėra anėtarėve tė MEK-ut nė kampin “Liberty”, Irak dhe zhvendosjen e tyre tė sigurt nė Shqipėri.
Më të shikuarat e javës
Shfaq të gjitha