Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:12 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Flet nė Report Tv Maria Ermioni Popa, e internuara e mjerimit
07/09/17
Foto 1 nga 20
Kjo ėshtė historia e veēantė e njė gruaje tė veēantė. Quhet Maria Ermioni Popa, sot ėshtė 75 vjeēe dhe saktėsisht 32 vite mė parė, bashkė me dy vėllezėr dhe tri motra, mundėn tė kapėrcejnė kangjellat e ambasadės italiane nė Tiranė dhe tė kėrkojnė azil politik. Familja Popa, qė arratisej nga internimi prej 17 vitesh nė fshatin Sukth, mbeti e internuar pėrsėri nė selinė diplomatike pėr 5 vite deri nė maj 1990 kur mė nė fund regjimi diktatorial, i cili kishte tentuar edhe ti vriste duke futur brenda ushqim tė helmuar, u dorėzua nėn presionet ndėrkombėtare dhe pranoi tė dėrgoheshin nė Romė. Dy muaj mė vonė, mijėra shqiptarė tė tjerė ndoqėn shembullin e tyre dhe sulmuan ambasadat nė Tiranė, duke shėnuar nė kėtė mėnyrė fillimin e fundit tė regjimit tė Enver Hoxhės.
Më të shikuarat e javës
Shfaq të gjitha