Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:40 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Historia e 12 zbuluesve shqiptare ne luften e Vietnamit, nje vit ne xhunglat e vendit aziatik
11/02/18
Foto 1 nga 9
Nė kohėn kur Vietnami luftonte kundėr Amerikės, ai quhej populli vėlla vietnamez nga propaganda komuniste. Vendi ynė u rreshtua me shtetet tė cilat ishin krah vietnamezėve sikurse ishin Bashkimi Sovjetik, Kina, Korea e Veriut si dhe tė gjithė vendet e Europės Lindore. Nė ato vite Ushtria Shqiptare, nė bazė tė marrėveshjes me Ushtrinė Vietnameze, dėrgoi nė vendin aziatik njė grup zbuluesish tė cilėt do tė shikonin nga afėr veprimet luftarake dhe do tė merrnin pjesė konkretisht sė bashku me zbuluesit vietnamezė nė aksione dhe veprime diversioniste. Grupi i pėrbėrė nga dymbėdhjetė ushtarakė pėrbėhej nga 9 zbulues, 2 xhenierė dhe 1 kimist. Ata qėndruan gati njė vit nė xhunglat e Vietnamit dhe pėrjetuan nga afėr veprimet luftarake, panė tmerret e luftės por edhe morėn pjesė nė tė.
Më të shikuarat e javës
Shfaq të gjitha