Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Jup Kazazi,lėvizjet nė veri pėr t'u ngritur kundėr komunizimit
13/09/17
Foto 1 nga 5
Vijon nga dje/ F. 9 – Telegram tepėr urgjent qė Zoi Themeli i dėrgon Drejtorisė sė Sigurimit tė Shtetit, nė datėn 17.09.1946, ku thotė: “Mbramė nė ora dy mbas mesit tė natės u zbulue nė seksion se ku ndodhet Jup Kazazi. Nė rrethimin qė i bėmė shtėpisė dhe mbasi e pa se neve gjetėm bodrumin ku ishte mėshefur dhe s’kishte shpėtim, vrau vehten. Kėtu popullarizohet se e vramė neve”. Nė Ministri kanė nėnvizuar “se e vramė neve” me shėnimin “mirė”. Edhe nė kėtė rast me mashtrim. F. 10 – Telegram tepėr urgjent Drejtorisė sė Mbrojtjes sė Popullit prej Fadil Kapisyzit pėr shefin e Seksionit M. P., nė dt. 06.06.1946. Aty shkruhet pėr informatė se “Mark-gjoni Marku ėshtė nisur (nė datėn 3.6.46) pėr nė Dibėr ... Me Markun nė Dibėr ka shkuarė dhe Jup Kazazi”. F. 11 – Drejtorisė M. P. prej Zoji Themelit, mė 13.06.1945: “Sot nė mėngjes forcat t’ona qė ishin dėrgue pėr tė rrethue Jup Kazazin sa shkojnė nė vendin e caktuar pėrpiqen rrugės me Jupin. U zu i gjallė i vėllaj i Jupit Hamidi ndėrsa Jupi dhe nji tjetėr mundėn tė shpėtojnė. Ėshtė plagosė njė nga ata por s’dihet se kush Jupi ose shoku tjetėr. Gjurmimet vazhdojnė”.
Më të shikuarat e javës
Shfaq të gjitha