Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 10:33 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktorin e madh e lėnė pa role ‘Euridita’ rikthen Niko Kanxherin
12/10/17
Foto 1 nga 18
Aktorit 70-vjeēar, Niko Kanxheri, edhe pse ėshtė i vlerėsuar si emėr i madh nė kimema e teatėr, institucionet nuk i kanė ofruar role prej vitesh. Kanxheri ėshtė rikthyer nė Teatrin Metropol pėr tė luajtur pėr herė tė parė njė dramė moderne. Ai ėshtė ngjitur nė skenė me rolin e Babait nė shfaqjen “Euridita”. “Ėshtė hapur njė opinion qė unė e kam baktisur kėtė punė. Kjo nuk ėshtė vėrtetė. Unė tė paktėn si aktor kam njė maēok brenda qė nuk mė lė rehat, mė gėrryen vazhdimisht. Sigurisht qė njė aktor bėnė njė pėrzgjedhje, ta marrė kėtė pjesė apo tė mos e marr kėtė rol. Por unė nuk kam pasur oferta. S’mė kanė ardhur ofertat pėr nė teatėr. Dhe erdhi njė ditė qė mė ra telefoni pėr kėtė rol dhe ja unė kuturisa dhe e pranova”, tha aktori i njohur Niko Kanxheri interpreton me njė fizionomi tėrheqėse njė personazh qė jeton nė nėntokė, ku zhvillohen ngjarjet dhe ritakohet me Euriditėn. Skena e vdekjes rikthehet nė skenėn e kujtimeve tė dashurive tė humbura. Drejtoresha e Teatrit Metropol, Jonida Beqo, me kėtė shfaqje tė autores Sarah Ruhl, tė konceptuar sipas ngjyrave tė realizmit magjik, pėrveē regjisė ka preferuar tė luajė edhe njė nga rolet kryesore, Zonjėn Vdekje. “Jam pėrpjekur t’u rri larg konvencioneve tipike tė vdekjes me tė zeza e me kobe, sepse vdekja ėshtė sterile dhe klinike dhe thelbi i dramės ėshtė trekėndėshi Euridita, Orfeu dhe babai i Euriditės”, tha Beqo
Më të shikuarat e javës
Shfaq të gjitha