Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:06 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
16 Qershor 2016 - 10:24 | përditesuar në 08:06
Gjykata e Apelit ka vendosur tė heqė masėn e pezullimit nga detyra pėr drejtorit tė pėrgjithshėm tė policisė sė shtetit zotin Haki Ēako  duke e rikthyer atė nė krye tė detyrės. Sipas kėsaj gjykate nė kėtė cėshtje nuk rezulton tė kishte vepėr penale.

Ishte gjykata e shkallės sė parė e cila e akuzoi Ēakon pėr shpėrdorim detyre lidhur me pajisjen e pėrgjimit 'IMCI Catcher.' Vendimin e pezullimit drejtori Ēako e ankimoi nė Gjykatėn e Apelit e cila e riktheu nė detyrė pas 1 jave pezullim

Sipas avokatit tė Ēakos nė prononcimin pėr mediat pas pėrfundimit tė seancėn pajisja e pėrgjimit nuk ka lidhje me drejtorin e policisė ndėrkohė qė theksoi se ishte njė mjet trajnues qė vinte nga Italia pėr policinė shqiptare.

"Rikthim nė punė pėr Ēakon qė nga ky moment Ēako shkon nė detyrė. Nuk ekzistojnė dyshime tė arsyeshme. Nuk mundet qė drejtori  i policisė nė rastin konkret nė njė kohė qė 'Ims Chatcher' qė ėshtė nė menaxhim tė 'Interforcės italiane' tė kishte mundėsi tė fshinte gjithēka pėr sa kohė autoritetet italiane saktėsuan qė ajo pajisje ka qenė nė territorin e ambasadės italiane dhe ka dalė nga territori vetėm kur ajo ėshtė kėrkuar pėr trajnim" -tha avokati Maks Haxhia
 
Sipas avokatit nė vijim do tė vazhdojė hetimi pėr tė parė nėse ėshtė bėrė pėrgjim pasi pėrgjimi ėshtė procesi i pėrgjimit jo pasja e pajisjes qė realizon vetėm identifikimin e numrave Ims dhe imei qė ishin pjesė e trajnimit.
 
Ēako  pezullua nga detyra me akuzėn e shpėrdorimit tė detyrės  bashku me dy vartėsit e tij Artion Duka dhe Entiol Xhelilaj pėr tė cilėt gjykata ka caktuar masė sigurie arrest nė shtėpi me mbikėqyrje elektronike.

Vendim pėr Ēakon e ka firmosur gjyqtari Arjan Aliaj i cili akuzohet nga minsitri Tahiri dhe kryeministri Rama pėr korrupsion Sipas sqarimit tė Prokurorisė, Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė, nuk ka marrė masat qė i takojnė me ligj pėr tė siguruar hyrjen, administrimin dhe pėrdorimin e njė pajisje specifike, “IMSI Catcher” e cila ėshtė sjellė nė Shqipėri nga autoritetet italiane, pėr qėllime trajnimi, siē deklarohet nga tė dyshuarit. 

Po ashtu sqaron akuza hyrja e kėsaj pajisje nuk i ėshtė nėnshtruar regjimit doganor si dhe nuk ka autorizimin pėrkatės nga Prokurori i Pėrgjithshėm, si autoriteti i vetėm qė jep lejen pėr pėrdorimin e mjeteve tė tilla. Ndaluar tek pėrgjegjėsia e e Artion Dukės, nė cilėsinė e Drejtorit tė Forcave Operacionale, ėshtė pėr faktin se nuk ka marrė masa pėr administrimin e pajisjes, si edhe pėr tė siguruar qė ajo nuk do tė pėrdorej pėr qėllime tė tjera, pėrveēse trajnimit. 
Redaksia online
(s.m/shqiptarja.com)

 

1 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
dibrani Kur thuhet Imsi/Catcher nuk do te thote pergjim ndryshe do te quhej GSM interceptor. Imsi/catcher nuk kryen pergjim as Audio dhe as SMS. kjo kategori sistemesh eshte pjese apo derivat i pergjimit celular kjo dhe naterialet e marra ne internet nga Drejtori i SHISH krijojne vetem konfuzion. E vetmja parregullsi eshte e partnereve qe kane futur nhe aparature duke thyer kodin doganor. Te zbatohet ligji doganor! Po kush ka bythe ne shqiperi tu vere gjobe partnereve?!
avatar
Anonim
vlorė Sbėhet gjė kėtu jo, kush ėshtė ai qė dėnon veten e tij...
avatar
Anonim
Haha E meritonte, profesionist dhe njeri I rregullt! Pajisja e pergjimit shashka e rradhes per te mos votuar reformen. USA dhe EU u shprehen qarte tani te shikojme politikanet se ku jane, jane patriote apo armiq te kombit!
avatar
Anonim
gaetano AS NE MONIZEM SKISHTE KSHU GJYKATESISH.E LAGU SE LAGU PO RRAC E POSHTER PASKEMI QENE.
avatar
Anonim
Toni Po car jane keta palaco ordinere prokuroe me ne krye lopcarin llalla+dgjenerimi i gjykatave e po shtrydhen se perdoruri nga tradhetaret-vrasesit+hajduterit e SHQUP-it ,vare veten ne litare o llalle po sa i mbaruar paske qene,TURP.
avatar
Anonim
faketi Pika Pika lojrave te felliqura te politikes sone, po nuk u zhduk kjo kaste e felliqur vendi nuk mund te behet, e keqja eshte se edhe te menderosur deri tek goja shesin edhe mend, populli po vuan por edhe i njeh qelbesirat cdo gje do bjeri mbi femijet e tyre se ata e hengern cahiren po c kusur kane femijet prandaj duhet te ngrihen edhe ata te afermit shoket ti frenojne keta te marre.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15