Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:12 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike Nga Elona Gjylmi
16 Nentor 2016 - 09:53 | përditesuar në 22:09
TIRANE-Nė zgjedhjet 2017 do tė ketė njė hartė tė re elektorale. Mė shumė deputetė do tė ketė nė Tiranė e Durrės, i hiqen Korēės, Beratit e Kukėsit.

Shqiptarja.com e Report Tv zbardhin propozimin e Komisionit tė Reformės pėr ndarjen e re tė deputetėve.

Lėvizjet e popullsisė dhe lindshmėria foshnjore janė arsyet qė do tė ndryshojnėhartėn e mandateve tė deputetėve nė zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Nė bazė tė pėrllogaritjes sė bėrė duke iu referuar numrit tė popullisė sė dhe formulės sė pėrllogaritjes sė mandateve pritet nė Qarkun e Beratit tė Kukėsit dhe tė Korēės tė ketė pėrkatėsisht nga njė mandat deputeti mė pak, mandate kėto qė kalojnė 2 pėr qarkun e Tiranės dhe njė pėr qarkun e Durrėsit.

Nė bazė tė njė pėrllogaritje qė ka bėrė komisioni i posaēėm i reformės zgjedhore rezulton se ka ulje tė numrit tė popullsisė nė qarkun e Kukėsit dhe pritet qė kėtij qarku ti hiqet 1 mandat dhe nga 4, tė zbresė nė 3, edhe qarku i Beratit do tė ketė tė njėjtin fat duke zbritur numri i mandat, nga 8 nė 7 e po ashtu Korēa nga 12 nė 11.

Kėto tre mandate deputetėsh pritet tė kalojnė nė dy qarqet mė tė mėdha nė atė tė Tiranės dy mandate mė shume duke u bėrė nga 32 nė 34 dhe atė tė Durrėsit qė bėhet 14 nga 13 qė ishte nė zgjedhjet e fundit parlamentare tė 2013.
tabela
(Harta e re elektorale)

harta elektorale
(Harta elektorale e vitit 2013)


Nė fund tė nėntorit, KQZ bėn ndarjen e mandateve
Ndėrkaq Komisioni Qendror i Zgjedhjeve qė bėn shpėrndarjen e mandateve nė bazė tė pėrllogaritjeve tė numrit tė popullsisė me formulėn pėrkatėse, i ėshtė drejtuar me njė shkresė Ministrisė sė Brendshme ku i kėrkon informacion mbi numrin e popullsisė nė ēdo zonė. Nė shkresėn e KQZ mėsohet se kėrkesa ėshtė bėrė duke iu referuar Kodit Zgjedhor, ku nė bazė tė nenit 76, parashikon qė katėr muaj para datės sė fillimit tė periudhės zgjedhore qė i paraprin fundit tė mandatit tė kuvendit, drejtoria e pėrgjithshme e gjendjes civile duhet ti dėrgojė KQZ numrin e pėrgjithshėm tė shtetasve pėr ēdo qark, kjo bazuar nė regjistrin kombėtar tė gjendjes civile, pėr tė llogaritur numrin e mandateve pėr kuvend nė ēdo zonė zgjedhore.

Po ashtu duke iu referuar kėsaj shkrese parashikohet qė KQZ jo mė vonė se data 30 nėntor duhet tė kryejė llogaritjen dhe tė miratojė mandate pėr ēdo zonė zgjedhore.
Kėshtu harta elektorale pritet tė ndryshojė nė zgjedhjet e ardhshme por kjo mund tė shėrbejė edhe pėr debat mes politikės, tė paktėn deri nė fund tė kėtij muaji kur KQZ do tė vendosė pėr shpėrndarjen e mandateve tė deputetėve pėr zgjedhjet e ardhshme.

(d.b/Shqiptarja.com)

8 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Kot me Kot Pse duhet te kete Tirana 140 deputete njehere.Deputeti eshte personi qe merr rrogen kot ,sidomos ne nje vend te varfer si ky i yni.Ku jane keta deputete mbas zgjedhjeve? Pse nuk e bejn me 100 veta ?Se aty max 20 veta aktivizohen gjithsej trecereku me tete vjecare jane,dhe su kemi degjuar njehere zerin.Ne kete menyre kursehen miljona $ per 4 vjet.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63