Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:13 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
21 Gusht 2017 - 15:50 | përditesuar në 16:29
​Taksimi i Rrugės sė Kombit,nisin
punimet pėr vėnien e trarėve
Banorėt e Kukėsit revoltohen nga vendimi
Nisin punimet pėr vėnien e trarėve tė cilėt do tė shėrbejnė pėr ndalimin e automjeteve, pėr tė paguar taksėn e kalimit nė autostradėn Durrės- Kukės- Morinė.

Vendimi i marrė nga Ministria e Transportit, qė nga sot. ka filluar zbatimi i projektit nga dy kompanitė e kontraktuara tė cilat do tė krijojnė infrastrukturėn e nevojshme pėr mbledhjen e kėsaj takse.

Projekti parashikon zgjerimin e njė segmenti tė rrugės sė kombit rreth 4 km nė hyrje tė Tunelit tė Kalimashit, nga katėr nė gjashtė korsi, do tė ndėrtohen mbi dhe nėnkalimet, rrethimin dhe ēdo element tjetėr sigurie nė autostradė si dhe vendosjen e trarėve, qė do tė shėrbejė pėr vjeljen e taksės sė rrugės

Banorėt e Kukėsit revoltohen nga vendimi
Ky vendim ka bėrė qė tė revoltohen qytetarėt Kuksianė. Sipas tyre, taksa mė sė shumti do tė rėndoje mbi banorėt e Kukėsit, ndėrsa shtojnė se kjo rrugė ėshtė ndėrtuar me taksat e shqiptarėve.

“Ėshtė nė dėm tė qytetarėve, shoferėt do tė ngrenė biletėn, por ne jemi tė detyruar tė lėvizim. Nėse do tė vihet taksa, ne jemi dakord mė mirė tė kalojmė nga Kosova, investime nė Kukės nuk ka bėrė, as nuk na sheh me sy. Pėr taksėn nuk jam dakord, do shkojmė tė zemė tunelin”, shprehen banorėt.

Vendimi pėr taksimin e kėtij aksi rrugor ishte parashikuar para shumė muajsh, por protestat e qytetarėve dhe bizneseve nė Kukės, ka shtyrė zbatimin e kėtij projekti.

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

1 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
007 Epo europen e duam,pper si e duam ???????? E kur themi do te shkojm ne europe edhe keto pjese e europes eshte.Kesaj i thon ketu me dhemb dhe ketu me djeg.Po duam gjera te mira detyrimisht kemi edhe detyrime.Po ne shqipetareve kur vjen puna tek detyrimet thartokemi.
avatar
Anonim
anonim Idiotesia me e madhe e qeveris se shkuar dhe e sotmes eshte se vepra te tilla qe kane kosto te medha per buxhetin e shtetit behen me koncieson dhe ne kete raste vihet tarif per te kaluar ne kete rruge.kurse tani qe kjo rruge u be me taksat e popullit qeveria te thyhej koken nuk ka te drejt ti kerkoj qytetarit asnje qindark per kalimin ne kete rruge se i ka futur ne borxh te madh kete popull.nuk ka lux shqiperia te bej rruge me te tilla kosto ne bote behen rruget atje ku banohet me pare .
avatar
Anonim
redi Investimi i shtetit ne rrugen e kombit dhe traret per vjeljen e takses vetem ne Shqiperi ndodh . Ne te gjithe boten perendimore kur privati nderton rrugen ks te drejte administrimi . Mis harrojme se kjo rruge ka rritur borxhin publik me 1.3 miliard $ . Per keye korrupsion te paster Rama duhet te japi pergjigje ose dosja e saj ti kaloj SPAKut per grabitje te parave publike nga privati
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'Qumėshti', kreu i AFI: Qytetarėt tė mos blejnė produkte nė rrugė
Orlando: 12 tė dėnuar nė Itali nuk arrestohen nė Shqipėri
Zef Brozi:Berisha pranoi se lejoi  drogėn,duhej tė ndiqej penalisht
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 17/12/2017, VITI VII- NR.298