Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
19 Tetor 2017 - 10:35 | përditesuar në 15:00
Drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit, Haki Ēako, ka njoftuar gjatė njė konference urgjente pėr mediat, shkrirjen e Drejtorisė sė Policisė sė Elbasanit, duke shkarkuar 12 drejtues. Shqiptarja.com mėsoi mė herėt nga burime pranė Policisė sė Shtetit, masat drastike nė Policinė e Elbasanit. Kryepolici tha se blutė e Elbasanit kanė qenė tė paaftė tė luftojnė kriminalitetin nė kėtė qytet, ndėrsa ngjarjen e 18 shtatorit, ku u godit automjeti i policisė nga "Audi" i blinduar i biznesmenit Petrit Ēela, e cilėsoi shokuese dhe cenim tė rėndė tė imazhit tė Policisė. 

Ēako tha se ka komanduar nė krye tė policisė sė Elbasanit, Altin Qaton, i cili aktualisht mban detyrėn e Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Rendit nė Policiė e Shtetit. "Ngjarja e Elbasanit ishte cėnim i imazhit pėr punė e Policisė sė Shtetit. Pas hetimit tė kryer nga Drejtoria e Standardeve profesionale por edhe duke vlerėsuar raportin e detajuar tė ankesave strukturat drejtuese dhe operues nė drejtorinė vendore Elbasan ishin tė paafta pėr menaxhimin e situatės sė datės 12 shtator. Pamjet filmike ishin tronditėse, pamjet treguan paaftėsinė e policisė. Policia e Elbasanit nuk ishte nė lartėsinė e duhur pėr njė ngjarje tė rėndė. Strukturat e policisė nė Drejtorinė e Elbasanit janė treguar tė paafta pėr tė kontrolluar situatėn e datės 18 shtator. Personat pėrgjegjės nuk janė vėnė pėrpara pėrgjegjėsisė. Nė konstatim tė shkeljeve tė rėnda kam urdhėr 12 masa ndaj drejtuesve tė policisė. Komandoj nė krye tė policisė sė Elbasanit, Altin Qaton", tha Ēako. 

Me urdhėr tė Ēakos janė liruar nga detyra krerėt e Policisė sė Elbasanit, Arben Dashi, zv/drejtori Gjergji Oshafi, Shefi i Komisariatit, Zija Sula. Gjithashtu janė shkarkuar edhe tė gjithė shefat e sektorėve dhe inspektorė nė zonat ku kanė ndodhur ngjarjet. 

Drejtuesit e shkarkuar nė Policinė e Elbasanit: 

1. Lirimin nga kjo detyrė tė Drejtorit tė Policisė Vendorė Elbasan, Drejtues i Parė Arben Dashi dhe vėnien nė dispozicion tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Shtetit , pėr emėrimin e tij nė njė detyrė tjetėr.

2 .Shkarkimin nga detyra tė Zv/Drejtorit tė Policisė Vendore Elbasan, Kryekomisar Gjergji Oshafi.

3. Shkarkimin nga detyra tė Shefit tė Sektorit pėr Krimet e Rėnda, nė Drejtorinė Vendore tė Policisė Elbasan, Kryekomisar Ilir Sula.

4. Shkarkimin nga detyra tė Shefi I Rendit nė Drejtorinė Vendore tė Policisė Elbasan, Kryekomisar Kujtim Muēa

5. Shkarkimin nga detyra tė Shefit tė Komisariatit tė Policisė Elbasan,Kryekomisar Zija Sulaj.

6. Shkarkimin nga detyra tė Shefit tė Seksionit pėr Krimet e Rėnda, N/Komisar Ervin Ballaci.

7. Shkarkimin nga detyra tė Shefit tė Seksionit pėr Krimet nė Komisariatin e Policisė Elbasan, N/komisar Abedin Halilaj.

8. Shkarkimin nga detyra tė Specialistėve pėr Krimet, N/Komisar Petrit Mustafa, N/komisar Klajdi Hoxha dhe N/komisar Gerald Agalliu.

9. Shkarkimin nga detyra tė SPZ-sė, Inspektor Gėzim Suli.

10. Pėrjashtim nga Policia e Shtetit pėr SPZ, Inspektor Ferdinand Balliu.

Deklarata e plotė e Drejtorit tė Policisė sė Elbasanit, Haki Ēako:

Rreth njė muaj mė parė, njė ngjarje e rėndė ka ndodhur nė qytetin e Elbasanit. Forcat e policisė, tė angazhuara nė njė operacion kontrolli rutinė, u pėrballėn me disa individė tė dyshuar. Fatkeqėsisht, forcat policore nuk ishin nė lartėsinė qė kėrkon detyra. Mosveprimi i tyre solli qė tė dyshuarit tė largohen dhe kėsisoj operacioni tė dėshtonte. Pamjet filmike tė operacionit tė dėshtuar ishin gjithashtu tronditėse. 

Dėshmia qė u pėrcoll nė opinionin publik e forcave policore qė vėzhgonin tė dyshuarit teksa largoheshin, madje dhe goditeshin prej tyre pa marrė asnjė kundėrpėrgjigje, ishte shokuese. Policia e Shtetit ėshtė nė shėrbim dhe nė mbrojtje tė qytetarėve dhe misioni ynė ėshtė tė transmetojmė siguri tek publiku. Fatkeqėsisht, ngjarja e Elbasanit, ishte njė cėnim pėr imazhin dhe punėn e Policisė sė Shtetit. Nė orėt e para, fokusi ynė kryesor ishte stabilizimi i situatės. Por sigurisht, nuk mund tė mos kryhej edhe njė analizė e hollėsishme e ngjarjes sė ndodhur.

Pas hetimit tė kryer nga Drejtoria e Standarteve Profesionale nė Drejtorinė e Pėrgjithshmė tė Policisė sė Shtetit, por edhe duke vlerėsuar raportin e detajuar tė SHĒBA-sė, ėshtė arritur nė konkluzionin se strukturat drejtuese dhe operuese nė Drejtorinė Vendore tė Policisė Elbasan janė treguar tė paafta pėr tė menaxhuar situatėn e krijuar nė datėn 18 shtator 2017.

Me veprimet dhe akoma mė keq me mosveprimet e tyre, situata ėshtė pėrshkallėzuar dhe personat pėrgjegjės pėr ngjarjen e rėndė nuk janė arrestuar dhe vendosur pėrpara drejtėsisė nė kohėn e duhur. Ngjarja nė fjalė tregon pėr njė punė tė dobėt tė kryer nga strukturat pėrgjegjėse nė kėtė drejtori nė luftėn kundėr grupeve kriminale qė kanė vepruar prej vitesh nė qytetin e Elbasanit. 

Sigurisht kjo ngjarje kėrkon nxjerrjen e pėrgjegjėsive konkrete. Pikėrisht prandaj, nė konstatim tė shkeljeve tė rėnda bazuar nė Rregullorėn e Policisė sė Shtetit, kam urdhėruar masa disiplinore pėr 12 drejtues dhe punonjės tė Policisė sė Elbasanit, si mė poshtė:

1. Lirimin nga kjo detyrė tė Drejtorit tė Policisė Vendorė Elbasan, Drejtues i Parė Arben Dashi dhe vėnien nė dispozicion tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Policisė sė Shtetit , pėr emėrimin e tij nė njė detyrė tjetėr.

2 .Shkarkimin nga detyra tė Zv/Drejtorit tė Policisė Vendore Elbasan, Kryekomisar Gjergji Oshafi.

3. Shkarkimin nga detyra tė Shefit tė Sektorit pėr Krimet e Rėnda, nė Drejtorinė Vendore tė Policisė Elbasan, Kryekomisar Ilir Sula.

4. Shkarkimin nga detyra tė Shefi I Rendit nė Drejtorinė Vendore tė Policisė Elbasan, Kryekomisar Kujtim Muēa

5. Shkarkimin nga detyra tė Shefit tė Komisariatit tė Policisė Elbasan,Kryekomisar Zija Sulaj.

6. Shkarkimin nga detyra tė Shefit tė Seksionit pėr Krimet e Rėnda, N/Komisar Ervin Ballaci.

7. Shkarkimin nga detyra tė Shefit tė Seksionit pėr Krimet nė Komisariatin e Policisė Elbasan, N/komisar Abedin Halilaj.

8. Shkarkimin nga detyra tė Specialistėve pėr Krimet, N/Komisar Petrit Mustafa, N/komisar Klajdi Hoxha dhe N/komisar Gerald Agalliu.

9. Shkarkimin nga detyra tė SPZ-sė, Inspektor Gėzim Suli.

10. Pėrjashtim nga Policia e Shtetit pėr SPZ, Inspektor Ferdinand Balliu.

Drejtoria Vendore e Policisė Elbasan do t'i nėnshtrohet njė ristrukturimi nga themelet dhe do tė godasė fort dhe deri nė fund, pėr asgjėsimin e ēdo rrjeti kriminal nė zonėn e Elbasanit.

Pėr kėtė arsye kam komanduar nė krye tė kėsaj drejtorie njė nga drejtuesit mė tė lartė tė Policisė sė Shtetit, Drejtorin e Departamentit tė Sigurisė Drejtues i Lartė Altin Qato, i cili do tė mbėshtetet nga njė sėrė specialistėsh tė Drejtorisė sė Pėrgjithshmė tė Policisė sė Shtetit, tė caktuar nė mbėshtetje tė tij pėr drejtimin dhe menaxhimin e strukturave Vendore qoftė nė planin e ristrukturimit tė plotė, qoftė nė planin e goditjes sė elementeve kriminalė. 

Sė fundmi, dėshiroj t'i drejtohem tė gjithė qytetarėve: Kini besim tė plotė tek Policia e Shtetit. Lėkundjet nė misionin e saj janė nje fenomen qė duhet mirėkuptuar si pjesė e njė procesi reformimi e transformimi rrėnjėsor qė ka nisur, por nuk ka mbaruar. Dhe mė e rendesishmja ėshtė qė asnjė lėkundje nuk do tė tolerohet dhe asnjė shkak pėr lėkundje nuk do tė anashkalohet, por do tė adresohet me vendosmėri.

Policia e Shtetit ėshtė e vendosur pėr njė luftė pa kompromis ndaj ēdo shkelėsi tė ligjit, grupeve kriminale, apo ēdokujt qė cėnon sigurinė dhe qetėsinė e qytetarėve. Pas vendosjes nė kontroll tė plote tė territorit dhe ērrėnjosjes shembullore tė kanabisit ka nisur faza e dytė: Goditja e grupeve kriminale dhe sekuestrimi i aseteve tė tyre.

Deri tani jane sekuestruar rreth 35 milionė euro pasuri kriminale nė periudhe 9 - mujore kohė, nje shifėr rekord pėr Policinė e Shtetit. Kjo fazė ka vetem pak kohė qė ka nisur dhe ne do tė vazhdojmė goditjen e grupeve kriminale e tė godasim bazėn ekonomike tė kėtyre grupeve akoma mė fort dhe nė bashkėpunim tė ngushtė me partnerėt tanė ndėrkombėtarė. 

Kjo ėshtė njė betejė e gjatė, por ne jemi tė vendosur ta ēojmė deri nė fund. Policia e Shtetit fton qytetarėt tė telefojnė falas nė numrat 112 ose 129 pėr tė denoncuar ēdo shkelje tė ligjit apo veprimtari kriminale, duke i garantuar pėr reagim tė shpejtė dhe tė ashpėr nė ēdo rast.

Ne jemi nė shėrbimin tuaj!


Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

5 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Eduarti Suksese ne jete ..vecanerisht z balliu . e meritoje me pare kte ndeshkim . ti shemtove uniforme me turpet dhe veprimet e tua.ti nuk e ke merituar ate uniforme .
avatar
Anonim
Eduarti Suksese ne jete .vecanerisht z balliu . te erdhi dita . e more ndeshkimin . ti meritoje me shpejt dhe ndeshkim me te rende por mjafton . ti e ke shemtuar ate uniforme me turpet qe ke bere nuk e ke merituar ate rrobe .
avatar
Anonim
Deni Tani filloni te shkarkoni dhe drejtoret e antidroges, nga Tirana e deri ne Vlore, se nuk ka njeri qe beson se keta drejtues policie nuk kane ditur gje per trafikun. Eshte me e pakta qe mund te beni nese doni te shpetoni disi fytyren e policise.
avatar
Anonim
Andi Filluan te largojn policet e vetem qe kan mbetur per te luftuar dhe perballur me krimin!!!I HOQEN DREITUESIT SE NUK JU HECNIN DEPUTETEVE DHE MINISTRAVE PUNET E DROGES DHE ATYRE SJU PELQEN TJA U PREKIN GANGSTERET E VET SE NDAJN LEKET BASHK!!
avatar
Anonim
Ladi Elbasan Mir ja u ba, se t gjith i kan fut duart te leku. Ta kuptojn t gjith ky esht vetingu. Edhe te gjith policet e korruptum ket rrug do shkojn tgjith.
avatar
Anonim
Fredi Jo vetem shkarkim o Haki Cako por dhe ndjekje penale per shperdorim detyre. Ligji denon per veprim dhe mos veprim. Keshtu ju ben nder ketyre qe largove. Ajo qe ndodhi ne Elbasan ishte e turpshme dhe frikshme. Perse nuk arestoni Petrit Celen? Keni serish frike? Nese nuk e beni dot largohu nga detyra.
avatar
Anonim
Adela Subashi Me ne fundpo largohen te gjithe kta njerez te korruptuar qe po cojne policine drejte nje humnere. Turp tju vij qe qe po abuzoni me ligjin te denohen sa me pare. Vetingu duhet sa me pare
avatar
Anonim
Rakip Po ca pandehen keta police te korrukptuar e kriminelet e lidhur me ta qe gjithe kohes do shpetonin e sdo mbanin pergjegjesi per krimet e kryera?! Po iku ajo koh o llum i shtetit tani ska me te fsheheni si ata urithat e friksuar. Dalja juaj para ligjit eshte tregues i ministrit qe cdokush qe eshte pergjegjes do marr ate mase denumi qe meriton e cdo lidhje me krimin do shkeputet!
avatar
Anonim
Gentian Gogo Shyqyr qe nisi ky vettingu dhe fjala dhen pak muaj me pare po zbatohet me perpikmeri dhe te largohen njerzit qe jan te paafte
avatar
Anonim
Denada Lura Tani po duken rezultatet e punes disa mujorshe te policise, te ndahet njeher e mire krimi nga ata ata qe e luftojne ate.
avatar
Anonim
Ares Goga Vettingu ne polici shyqyr qe u vu si term qe te largohen kto te paaftit se lam nam jo vetem brenda vendit por edhe jasht tij
avatar
Anonim
Miri abazi Policia po vepron sic duhet dhe ky ishte fillimi vetingut,rezultat i punes qe premtoj ministri
avatar
Anonim
Loshi Shkarkoi Gjergji Oshafin se beri zhurme dhe doli video ne media, tani ai duhet teiki nga shqiperia se do perfundoi si Artan Cuku.Policet shteti I hedh ne rruge.
avatar
Anonim
Juli Metollari Epo me ne fund do ikin policet e lidhur me krimin.Se ngelen kriminelet te lire nga njerez te paafte e te korruptuar.
avatar
Anonim
olti hoka Po ju o njerez deri dje ishit te rrethuar cep e me cep nga droga saliut e ndersa sot ju vjen nje e mire tek dera ju e shkelni me kembe.PO kush do ishte ai popull qe nuk do e donte nje gje te tille qe po ndodh sot , nje polici te shkeputur nga krimi dhe qe po lufton drogen dhe nje minister qe mban fjalen duke e treguar cdo dite me aksionet qe ben.
avatar
Anonim
ELBASANSIT PO KU ISHE MO PARE MORE HAJVAN TE SHRI I KUJTOVE
avatar
Anonim
Eri Po ca po shkrin ? Hakiu eshte per tu shkrir per vete eshte drejtori me i korruptuar qe ka pas shqiperia eshte klan i sajmir tahirit , hakiu vetem show ben asgje tjeter mos u ngopni me lug te zbrazur o popull , po shifini gjerat ne kendveshtrime te tjera , ne kohen e kuja kan operuar grupet kriminale dhe jan fuqizuar me shume a eshte koha e hakiut kjo dhe e sajmir tahirit do shkarkuar Haki cako sa me par
avatar
Anonim
anonim po pse duhet te cuditemi 15 vjet lazarati u super mbush dhe nje polic nuk coi berisha se ishte vete brenda ne kete drogeTe shikojme vjedhjet dhe krimet qe ka bere saliu xeni meta dhe lulushkaqe dhe vrau dhe vodhi 250 mije euro Keto duhen futuur ne burg Ne gjithe boten ekziston droga ka 150 vjet qe nga koha al kapones
avatar
Anonim
ops Loqe rilindje
avatar
Anonim
Boti Po ti ca je bibilushi Lulushit?
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/02/2018, VITI VIII- NR.42