Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:19 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
02 Shkurt 2018 - 22:21 | përditesuar në 23:18
Gjykata e Sarandės ka shqyrtuar ditėn e sotme ankimimin e Kontrollit tė Lartė tė Shtetit pėr mbylljen e hetimeve nga ana e Prokurorisė Sarandė pėr dosjen ndaj zyrtarėve tė Bashkisė Sarandė, ku sipas KLSH abuzimet shkojnė nė rreth 1 milionė euro dhe ka vendosur qė ta detyrojė Prokurorinė e Sarandės qė ta rihapė ēėshtjen.

Nė muajin prill KLSH kishte dorėzouar nė Prokurorinė e Sarandės njė dosje ku pretendonte se zyrtarėt e lartė tė Bashkisė Sarandė kishin bėrė shkelje ligjore nė tendera me njė dėm ekonomik rreth 1 milionė euro.

Sė bashku me dosjen, KLSH dorėzoi nė Prokurori edhe kallėzime penale ndaj kryetares sė Bashkisė dhe disa zyrtarėve tė tjerė.

Prokuroria nga ana e saj e pushoi ēėshtjen nė muajin korrik, me pretendimin se nuk ka gjetur shkelje. Por KLSH nė muajin shtator bėri ankimin nė Gjykatėn e Sarandės ndaj vendimit tė Prokurorisė pėr pushimin e hetimeve.

Kontrolli i Lartė i Shtetit i paditi zyrtarėt e bashkisė dhe kryetaren pėr shkelje me tenderat, buxhetin, apo lidhur me likuidimin e pagesave pėr punė tė pakryera.

Impakti negativ nė buxhet vlerėsohet nga KLSH nė vlerėn 481 milionė lekė, ndėrkohė qė dėmi nė arkėn e shtetit llogaritet 129.4 milion lekė, afėrsisht 1 milionė euro.

Floriana Koka nė cilėsinė e Titullarit tė Autoritetit Kontraktor, sipas KLSH ėshtė pėrgjegjėse pėr pagesa dhe investime tė pakryera por tė sajuara dhe likuiduara nė vlerėn 64.4 milion lekė (punime fiktive).

Investimet e pėrmendura i takojnė 2 objekteve tė prokurimit: “Zėvendėsimi i tubacionit tė ujėsjellėsit nga stacioni i pompimit Vrion deri nė rezervuarin e qytetit”; dhe “Pėrmirėsimi i rrjetit tė ujėrave tė zeza, zona nga Hotel Butrinti deri tek Kanali i Ēukės”, me vlerėn 30 milion lekė, likuiduar vetėm 5 ditė pas lidhjes sė kontratės.

Gjykata e Sarandės, pas shqyrtimit tė ankesės sė KLSH ditėn e sotme vendosi tė detyrojė Prokurorinė e Sarandės pėr rihapjen e kėsaj dosjeje.

Ndėrkohė juristi i bashkisė Sarandė Eleron Gjoni, duke reaguar ndaj kėtij lajmi, ka bėrė tė ditur se sipas tij “Vendimi i gjykatės sė shkallės sė parė nuk ėshtė i formės sė prerė, pra ėshtė i ankimueshem, kjo do tė thotė qė ēėshtja nuk ėshtė rihapur. Kur te mari vendimi forme te prere atehere vendoset se do te rihapet nje ceshtje ose jo”. 

s.k/Shqiptarja.com

17 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
AM Shtet shk***ate!
avatar
Anonim
BILO heqimi nje nga VRASESIT . PO NE FIER ?? VANGJEL NDREKON NUK E kenaqte shuns $300 per nje PATENTE .BAFTJAR ZEQON e kenaqte nje HYRJE PALLATI per CDO leje ndertimi.PO we SE siperfaqja e NDERTIMIT MERRTE me shume SE ci takonte MERRTE 2 HYRJE .MARINELES SE LENIT I DHA 500M KATROR ME SHUME DHE AJO I DHA NJE HYRJE DHE 30 MIJE LEKE .kesh .PASTAJ BAFTJARI FITOI TENDERIN PER TE NDERTUAR BURGUN ME 7 YJE NE FIER.DHE MARINELA E MAI LALES UBE ASISTENTE E BAFTJARIT .KY ESHTE BIZNESET QE KRIJON PPSH NE FIER , SARANDE BALLESH DHE KUDO B
avatar
Anonim
gaforia sarande litari eshet pake per ate
avatar
Anonim
fshatari Ne ate bashki eshte vjedhur pa hesap qe pas 97-tes,cfare kane mundur kane vjedhur,toka,para,etj....te gjithe zyrtaret pa perjashtim te cdo force politike.Vetem per nje certifikate sa paguhej.
avatar
Anonim
Tani Shkoder Po te hetohet gjithkund njesoj atehere sdo mbes asnje kryetar bashkie jasht hekurave
avatar
Anonim
sapa Cdo dite prej 28 vitesh degjon vetem lajme me njerez te korruptuar.A ekziston njeri i ndershem ne shqiperi?Une them JO.Cili idjot pretendon ose shpreson se ne kete vend do behet shtet?me cilet njerez?te ardhur nga jashte?
avatar
Anonim
Tr Nuk mund te beje auditim te besurshem nje ish minister dhe depitet i PD, si Leskaj i KLSH.
avatar
Anonim
Y Floriana te mori me qafe xhaxhi Koco me duket....
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38