Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:19 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Nga ELONA ELEZI
08 Shkurt 2013 - 07:08
21 janari, gjyqtari me "Porsche"
dha pafajėsinė nė 5 minuta
FOTO/VD/Vlera makinės 60-70 mijė $
Gjithēka ndodhi dje, gjyqi e reagimet
TIRANE - Shqiptarja.com zbulon sot se ēfarė ndodhi nė procesin e djeshėm gjyqėsor ku ish- komandanti i Gardės sė Republikės Ndrea Prendi dhe Agim Llupo u shpallėn tė pafajshėm nga akuza e vrasjes sė 4 demonstruesve nė protestėn e 21 janarit 2011 para kryeministrisė. Gjithashtu zbulohen dhe  proceset politike dhe historia e gjyqtarėve, pjesė e trupit gjykues qė shpallėn tė pafajshėm Ndrea Prendin dhe Agim Llupon gjatė protestave tė opozitės kundėr qeverisė.

Kryesuesi i procesit gjyqėsor tė 21 Janarit, Besnik Hoxha ka ushtruar profesionin e gjyqtarit prej 12 vjetėsh nė rrethin e Shkodrės. Gjatė punės sė tij nė kėtė qark, Hoxha u bė pre e njė atentati me eksploziv. Mė 18 tetor tė tė njėjtit vit, Arjana Caco udhėroi shpėrndarjen e grevės sė urisė tė ish-tė pėrndjekurve politikė duke e konsideruar atė tė paligjshme.

GJYQTARI DHA PAFAJESI BRENDA 5 MINUTASH
Nė orėn 11:00 tė paradites sė djeshme, treshja e gjyqtarėve qė do tė jepnin vendimin pėrfundimtar pėr tė pandehurit e vrasjeve tė 21 janarit 2011, Ndrea Prendit dhe Agim Llupos, nuk po shfaqeshin ende nė sallėn e gjyqit. Nė sallė mbizotėronte ankth dhe tension. Me dhjetėra e dhjetėra gardistė kishin “pushtuar” sallėn e gjykatės nė pritje tė vendimit pėr dy kolegėt. Aty sigurisht nuk mund tė ishin familjarėt e katėr viktimave tė kėsaj tragjedie.

Gjyqtari Besnik Hoxha, qė ishte edhe kryesuesi i trupit gjykues, edhe pse kishte shpallur njė orar tė saktė pėr tė dhėnė vendimin, akoma s’po futej nė sallė. Veē prokurorėve, qė nuk dihej nėse mbanin anėn e viktimave ose jo, edhe pse kishin kėrkuar gati 48 vite burg pėr dy tė pandehurit kryesorė tė procesit, kishin njė lloj qetėsie, dhe me durim prisnin tė kalonin minutat derisa tė fillonte seanca. Por gjithēka u vėrejt dhe pėshpėritej nė sallė mes gazetarėsh dhe tė tjerėve qė flisnin nėn zė, se diēka luhej.

Asgjė nuk mund tė justifikonte ndonjė vendim, por vonesa prej 30 minutash, qė shkaktonte njė lloj ankthi, sikur donte tė thoshte se gjyqtari diku kishte shkuar e po kryente ndonjė takim, ndėrkohė qė sipas orarit zyrtar, puna nė gjykatė fillon nė orėn 8.00 tė mėngjesit. Dhe u pa gjithēka kur gjyqtari erdhi. Nė dorė kishte njė dosje, prej sė cilės nxorri letrėn e vendimit. Gjyqi, nė dhėnien e vendimit, nuk zgjati mė shumė se pesė minuta. Besnik Hoxhaj nė dukje ishte i qetė, por me njė sy tė vėmendshėm, nga shpejtėsia e tė lexuarit tė letrės, dukej sikur donte tė tregonte se donte ta mbaronte sa mė shpejt seancėn. Sapo nga goja e tij doli deklarata “tė pafajshėm”, nė sallė pati duartrokitje.

Nuk kishte asnjė arsye tė mos mendoje se shokėt e gardės kishin shkuar aty pėr mbėshtetje e tifozllėk, siē ndodh rėndom nė aktivitete alla-shqiptarēe. Brenda pak ēasteve ėshtė lexuar edhe pafajėsia ndaj Llupos. Ndoshta pėr herė tė parė ishte duke qeshur nė sallė. Sikur tė donte tė kapėrcente hekurat e kafazit, i ngazėllyer i dha njė puthje avokatit mbrojtės, qė prapa hekurave. Tė vendosur nė rresht pėr njė, ashtu siē ua kėrkon kodi i pashkruar i sjelljes nė Gardė, efektivėt takuan dhe uruan Ndrea Prendin.

GJYQTARI ME PORSCHE CAYENNE
Gjyqtari kryesor i ēėshtjes, Besnik Hoxha kohėt e fundit ėshtė parė me njė makinė “Porshe” me targa amerikane ndėrsa mė parė kishte udhėtuar me njė makinė tė tipit Cadillac. Ndėrsa ai ėshtė fotografuar ditėn e djeshme teksa parkonte nė Gjykatėn e Tiranės me makinėn e tij tip "PORSCHE CAYENNE" me targa amerikane dhe qė kap vlerėn deri nė 60-70 mijė dollarė. Ky automjet, qė shihni nė foto, pėrdoret prej disa kohėsh nga gjyqtari dhe ėshtė ende me targa amerikane. Por sa kushton kjo fuoristradė luksoze dhe a ėshtė e mundur qė njė gjyqtar, i cili ka njė rrogė qė shkon nga 70 mijė deri nė 100 mijė lekė nė muaj tė ketė nė pronėsi automjete tė tilla? Le tė shikojmė dhe skedėn e automjetit Porche Cayenne Suv!

Nė tregun amerikan tė automjeteve tė pėrdorura ēmimi i kėsaj fuoristrade varion nga 60 mijė dollarė deri nė 108 mijė dollarė. Ky automjet harxhon njė konsum mesatar 25 litra benzol pėr 100 km nė rrugėt urbane.
Por si mundet gjyqtari Besnik Hoxha tė blejė njė automjet tė tillė me rrogėn e njė gjyqtari? E ndėrsa pėr njė pėrdorim normal ditor me 100 km nė rrugėt e qytetit, gjyqtari Hoxha do duhet tė harxhonte 50 mije lekė nė ditė.

besnik hoxha
(Nė foto gjyqtari Besnik Hoxha dhe makina e tij Porsche Cayenne)

ndrea prendi
(Foto: Ndrea Prendi sapo u deklarua i pafajshėm)

DOSJET KUNDER OPOZITES TE GJYQTAREVE BESNIK HOXHA E ARJANA CACO
Kryesuesi i procesit gjyqėsor tė 21 Janarit, Besnik Hoxha, ka ushtruar profesionin e gjyqtarit prej 12 vitesh nė rrethin e Shkodrės. Gjatė punės sė tij nė kėtė qark, ai u bė pre e njė atentati me eksploziv, nė 12 dhjetor tė vitit 2002, ku rreth orės 02:00 tė mėngjesit persona tė paidentifikuar shpėrthyen portėn e jashtme tė banesės sė tij.

Ngjarja mbeti e pazbardhur. Tre vite mė parė, njė vendim i Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė e solli atė nė Gjykatėn e Tiranės, ku punon si gjyqtar qė nga prilli I vitit 2010. Gjatė kėsaj periudhe kohore, ai ishte gjyqtari qė rrėzoi kėrkesėn e Mihal Delijorgjit, Ylli Pinarit dhe Sokol Ngjeēit pėr lirimin e tyre pėr shkak tė shkeljes sė procedurave.

Besnik Hoxha kohėt e fundit ėshtė parė me njė makinė “Porsh” me targa amerikane ndėrsa mė parė kishte pas udhėtuar me njė makinė tė tipit kadillak
Gjyqtarja Ariana Caco njihet gjatė karrierės sė saj pėr dhėnien e njė sėrė vendimesh politike.

Mė 24 dhjetor tė vitit 2012, ajo pushoi ēėshtjen ndaj kunatit tė ministres sė integrimit Ervis Gjeēaj, I akuzuar pėr “organizim tė lotarive tė palejuara”. Kunati i ministres sė Integrimit, Ervis Gjeēaj prej disa kohėsh rezultonte nė listėn e ortakėve tė djalit tė bosit tė “Sacra Corona Unita”, Albino Prudentino.

Mė 18 tetor tė tė njėjtit vit, Caco udhėroi shpėrndarjen e grevės sė urisė tė ish-tė pėrndjekurve politikė duke e konsideruar atė tė palgjshme. Mė 29 shator tė vitit 2009, gjyqtarja Ariana Caco rrėzoi kėrkesėn e biznesmenit Ilir Mata, kunatit tė deputetit tė PS-sė, Dashamir Peza, pėr ndėrprerjen e prishjes sė pallatit nė qendėr tė Tiranės. Ndėrkohė qė mė 11 korrik tė vitit 2006, njė treshe gjykuese e kryesuar nga Ariana Caco gjobiti me 4 milionė lekė gjobė Koēo Kokėdhimėn, I akuzuar se kishte fyer dinjitetin e firmės “Albania Beg” qė do tė importonte 150 milionė tonė plehra nga Italia.

GJYKIMET

Besnik Hoxha

Kėrkesė lirimi nga tė pandehurit e dosjes “Gėrdeci”

Ariana Caco
24 dhjetor 2012
Pushoi ēėshtjen ndaj kunatit tė ministres sė Integrimit Ervis Gjeēaj, I akuzuar pėr “organizim tė lotarive tė palejuara”.

Mė 18 tetor 2012
Udhėroi shpėrndarjen e grevės sė urisė tė ish-tė pėrndjekurve politikė duke e konsideruar atė tė paligjshme.

Mė 29 shtator vitit 2009
Rrėzoi kėrkesėn e biznesmenit Ilir Mata, kunatit tė deputetit tė PS-sė, Dashamir Peza, pėr ndėrprerjen e prishjes sė pallatit nė qendėr tė Tiranės.

11 korrik 2006
Gjobiti me 4 milionė lekė gjobė Koēo Kokėdhimėn, i akuzuar se kishte fyer dinjitetin e firmės “Albania Beg” qė do tė importonte 150 milionė tonė plehra nga Italia

Redaksia Online
(sg/Gre.M/Shqiptarja.com)

2 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Shqiptari. Derisa te vazhdojme te duartrokasim ne mitingje PD-PS, keto kemi per te hequr ne si popull. Te gjithe politikanet tane, ne nje kazane ziejne.
avatar
Anonim
MJAFTON VETEM KAQ PER TA KUPTUAR KUSH GJYKON SOT O O O O popull, a e shihni se kush eshte gjyqtari i sotem,cfar prsni me nga drejtesia.Drejtesia ka marre fund.Kjo arrin kulmin kur keto pushta te drejtesis kritikojne edhe ambasaden amerikane,hajde mendje hajde.A kujtojne keto se ambasadoret e amerikes jane emruar me njohje fisi,Jo ore jo,ambasadoret e amerikes kudo qe jane ne bote jane njerezit me te pregaditur te politikes amerikane,dhe qe bejne cdo gje pasi te jete miratuar nga qendra(AMERIKA):Ato jane ne unitet ne te gjithe boten.
avatar
Anonim
pushtetaret Sij gjykates prokuror politikan dhe qeveritar te gjith jan te perfshir ne korupsion,nuk esht vetem ky rast, neper gjykatat tona kto gjera ndodhin cdo dit vetem se ne ket rast kan qen televizionet prezent.po ne shqiperi ska drejtsi,ne burgje jan vetem te varferit qe skan mundesij te paguajn.ky esht fat mund te vertetohet fare kollaji ne burgjet tona.
avatar
Anonim
korupsion ne maksimum Te kerkosh drejtesi ne shqiperi esht njesoj sikur te kerkosh nje gjelper ne det jo ne mullar.Dhe kjo qeveri kerkon te hyj ne EU esht skandaloze.Gjykatsit dhe prokuroret jam multi milioner.kan nga disa nvila luksoze, restorante, makina luksose,orat disa mijra euro robat firmato shum te shtrejta,gjith ashtu dhe femijet e tyre,esht shum e thjesht qe te kuptohet qe jan perfshir ne korruposion ne maksimum .ata pijn vetem pije te shtrenjta,nuk mund te bej vaki te ulen te marin pije me cmim normal.
avatar
Anonim
shiaksi cfar do presim nga ky ne o shqiptar,nji drejtesi te paster,kurr me keta te korruptuar
avatar
Anonim
Zalli i Kirit Po mire, more njerez, askujt nuk po i bie ndermend, per nje TURP tjeter, diten per diell, ne tempullin e parlamentarizmit, ate te Jozefina Topallit-Coba, ne momentin, kur deputetet e opozites, - me te drejte, - bojkotuan parlamentin? Nuk mund ta zbardh ndokush, "plumbin e ri" te kesaj zonje te rende?
avatar
Anonim
VENEDIKU ..me e vrejt mire..,ta po m'duket se asht "magjyp"Shkodre..,bash si me ken vllami i B.Qamilit?!
avatar
Anonim
Mozi Po Xhuvanin dhe Rucin e vogel kush i liroi?
avatar
Anonim
erison te varet ne mes te Tiranes qe te behet shembull edhe per te tjeret pushti!
avatar
Anonim
Ira O Erison,qenke si nje Enveruc i vogel.
avatar
Anonim
Naimi Ceshte ky gjyqtar moster qe nuk ka kohe as te qethet si zyrtar i shtetit.
avatar
Anonim
ardi porshi sben 60 mij dollar por ky model dhe vit prodhimi qe ka ky ben 13 -15 mij euro
avatar
Anonim
Lala Shko mor ti.. Na beka ai porsche 13-15 mij euro. Ca eshte eshte ajo? Te duket si ndonje Golf ty?
avatar
Anonim
Eda Ky vend vetem drejtesi nuk ka,i lutemi Zotit mos te kemi ndonje problem se Shqiperine e ka mbyt korrupsioni. Ne ēdo instuticion qe te shkosh po nuk dhe leke nuk zgjidh asnje gje.
avatar
Anonim
Hana Keni harruar te shtoni se ky gjyqtar ka qene edhe sekser per fakultetin e drejtesise ne Shkoder
avatar
Anonim
cakalli Turp te kesh se do te vij dita qe do do te gjykohesh per keto gjykime qe jep shum shpejt do te vije fundi KRIMINEL KRIMINEL HOXHA
avatar
Anonim
USA me targa amerikane, do dali qe nuk eshte e tija, por qe e sjell nje shok perdite dhe nuk figuron fare ne emrin e tij...
avatar
Anonim
drejtesia ky eshte rasti me i mire per ti shporrur keta hajdute/gjykates qe kane degjeneruar kete vend.
avatar
Anonim
partizani Porshi Amerikan ,Kadillaku amerikan dhe akuza e gjykates ndaj Arvziut po amerikan jane thjeshte kotesira .Me demek ky po na e hedh ne Shqiptareve se po ben drejtesi.arvizu cti bejme fuqise ekonomike e asaj numerike.
avatar
Anonim
Labi Rrofte feudalizmi :P
Rezultate tė tjera: 1   2   Para
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 25/02/2018, VITI VIII- NR.45