Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:41 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
12 Korrik 2017 - 15:52 | përditesuar në 13:02
Pas Sali Berishės, ‘qytetari dixhital’ ka nisur t’i shkruajė edhe Edi Ramės. Madje, bazuar mbi ‘qytetarin dixhital’, kryeministri Edi Rama do tė nisė njė nga reformat mė tė rėndėsishme, qė do tė shėnjojė mandatin e qeverisė ‘Rama 2’, atė nė administratėn publike. Bazuar mbi 3 mijė denoncime anonime, kryeministri Edi Rama ka publikuar dje pėrmbledhjen e parė tė raportit, i cili ėshtė vėnė nė dispozicion grupit tė punės pėr reformimin rrėnjėsor tė rrjetit tė zyrave tė shtetit.

Raporti ka identifikuar 100 zyrtarėt e parė, tė cilėt sipas raportimeve tė qytetarėve anonimė dhe tė inatosur, kanė abuzuar nė zyrat e shtetit shqiptar. Sipas raportit tė publikuar nga kryeministri Rama, 70 zyrtarė i pėrkasin qeverisjes vendore dhe qendrore, ndėrsa 30 sistemit tė drejtėsisė, tė cilėt janė prokurorė, gjyqtarė, avokatė dhe pėrmbarues. Ndėr emrat e denoncuar tė gjyqtarėve janė Agim Bendo Gjykata e Apelit Tiranė, Majlinda Andrea Gjyqtare e dėnuar pėr korrupsion, Arben Vrioni Gjykata Elbasan, por edhe prokurorėt Sokol Malaj dhe shumė tė tjerė.

Ndėrsa janė denoncuar edhe tre punonjės tė pėrmbarimit tė zyrės ‘STAR’ Jorsida Dervishi, Alketa Tanushi dhe Ardenis Ēullhaj. Po ashtu janė denoncuar drejtorė shkollash, drejtorė tė bujqėsisė, doganierė, punonjės bashkish, kėshilltarė etj. Nga pėrmbledhja e parė e denoncimeve dalin nė pah edhe institucionet mė problematike, qė duhet t’i nėnshtrohen me urgjencė reformimit tė thellė.

Lista kryesohet nga bashkitė me 111 raste, hipotekat me 98 raste, shėndetėsia me 78 denoncime, arsimi me 58 raste ALUIZNI me 54 raste, policia me 48 raste etj. Ndėrsa 181 rastet e tjera ndahen mes AKU, doganave, drejtorive tė bujqėsisė, tatimeve, postės, burgjeve dhe drejtorive tė transporteve, pėr padrejtėsi nė punėsim apo pushim nga puna. 

Publikimi i listės
Bazuar nė mbi 3 mijė denoncime online, kryeministri Edi Rama ka publikuar njė raport nė faqen e tij nė Facebook me 100 zyrtarėt qė kanė abuzuar nė administratėn e shtetit.
 
Sipas tij, 70 zyrtarė i pėrkasin qeverisjes vendore e qendrore, ndėrsa 30 sistemit tė drejtėsisė.
 
Nė tė gjitha komentet e referuara nė postim u numėruan 100 emra/poste konkrete zyrtarėsh tė pėrmendur si pėrgjegjės pėr ushtrimin e kėtyre praktikave negative nga tė cilat 70 i pėrkasin qeverisjes vendore e qendrore, ndėrsa 30 sistemit tė drejtėsisė” shprehet Rama. 

Pėrsa i pėrket qeverisjes vendore e qendrore denoncimet janė pėr OSHEE, KEMP-in, Policinė, Arsimin, ALUIZNI-n, Shėndetėsinė, Hipotekat, bashkitė, AKU, Doganat, Drejtoritė e bujqėsisė, Tatimet, Posta, Burgjet, Drejtoritė e Transporteve.
 
Nė listėn e denoncimeve janė edhe Drejtori Policia Bashkiake Tirane sė bashku me Zv/Drejtorin e kėtij institucioni. Kryeministri thotė se Raporti i ėshtė vėnė nė dispozicion Grupit tė Punės pėr reformimin rrėnjėsor tė rrjetit tė zyrave tė shtetit. 

Nė listėn e zezė edhe doktori i njohur Mentor Petrela
Pjesė e listės sė publikuar nga kreu i qeverisė ėshtė edhe emri i mjekut tė njohur, Mentor Petrela.
 
Profesor Mentor Petrela ėshtė Shefi i Neurokirurgjisė nė qendrėn spitalore universitare “Nėnė Tereza”, ndėrsa u zgjodh nė 2014 ndėr 100 neurokirurgėt mė tė mirė tė botė.
 
Neurokirurgu  ėshtė denoncuar nga qytetarėt dhe ishte pjesė e listės me 100 zyrtarėt nė administratė dhe sistemin e drejtėsisė qė kanė abuzuar.

Nė “listėn e zezė” tė Ramės dy kandidatė pėr deputetė tė LSI
Nė kėtė listė janė edhe dy kandidatė pėr deputet tė Lėvizjes Socialiste pėr Integrim, nė zgjedhjet e 25 qershorit.
 
Flamur Gjuzi ishte i treti nė listėn e LSI-sė nė Durrės, por nuk arriti tė fitonte. Gjuzi ka qenė kreu i ALUIZNI-t prej vitit 2013 deri nė vitin 2017.
 
Ndėrsa Ediola Braha ishte e dyta nė listėn Gjirokastrės, por edhe ajo nuk arriti qw tw fitonte.
 
U bė drejtor javėn e kaluar, sot i del emri te 'lista e zezė'
Mes 100 emrave tė denoncuar ėshtė njė rast i ēuditshėm nė Koplik.
 
Drejtori i Ujėsjellėsit tė Koplikut u emėrua javėn e kaluar, ditėn e premte, por ka dalė nė Listėn e Zezė tė kryeministrit vetėm pas 5 ditėsh nė krye tė detyrės.
 
Lekė Prela ka vetėm 5 ditė qė ėshtė emėrua nė krye tė Ujėsjellės-Kanalizime Koplik.

Prokurorė e gjyqtarė, Rama: Ja 30 pėrgjegjėsit e drejtėsisė
Nga 100 emrat e denoncuar, 30 prej tyre sipas raportit tė kryeministrit janė nga radhėt e sistemit gjyqėsor, prokurorė, gjyqtarė, avokatė dhe pėrmbarues.
 
Ndėr emrat e denoncuar tė gjyqtarėve janė Agim Bendo Gjykata e Apelit Tiranė, Majlinda Andrea Gjyqtare e dėnuar pėr korrupsion, Arben Vrioni Gjykata Elbasan, por edhe prokurorėt Sokol Malaj, Julian Zonja dhe shumė tė tjerė.
 
Ndėrsa janė denoncuar edhe tre punonjės tė pėrmbarimit tė zyrės ‘STAR’ Jorsida Dervishi, Alketa Tanushi dhe Ardenis Cullhaj.

RAPORT PĖR JU
Mė poshtė keni pėrmbledhjen e raportit qė i ėshtė vėnė nė dispozicion Grupit tė Punės pėr reformimin rrėnjėsor tė rrjetit tė zyrave tė shtetit.  😊  🤗

Kjo pėrmbledhje, ashtu si vetė raporti, ėshtė bėrė nga Skuadra e Shėnimeve, pas leximit dhe kategorizimit nė dosje tė veēanta tė tė gjithė komenteve Tuaja nė postimin me titull: EKSPERIENCA JUAJ NEGATIVE

Statistika tė postit pėr Eksperiencat negative nė Administratė:

Nė rreth 3 mijė komente, duke pėrjashtuar kthimet e pėrgjigjeve mes komentuesve, komentet e pėrsėritura apo postimet reklamuese, tė vlefshme pėr kategorizim dhe analizė ishin rreth 2068 komente nga tė cilat:

310 JO-ADMINISTRATĖ: Grup komentesh qė nuk lidheshin as me administratėn qendrore dhe as me atė vendore, por me sistemin e drejtėsisė nė masen 98% dhe pjesa tjetėr me kushtet e punės nė sektorin privat. Nė akuzat e ngritura pėr sistemin e drejtėsisė mbizotėronte masivisht problemi i tjetėrsimit tė pronės, zvarritjeve me vite i ēėshtjeve apo dhe mos-ekzekutimi i vendimeve.

702 PERCEPTIME: Grup komentesh qė shprehnin njė opinion pa iu referuar njė pėrvoje konkrete personale, apo edhe thjesht tė dėgjuar. Nė kėto perceptime 166 janė pozitive pėr kėtė nisme dhe e mbėshtesin edhe nė ato raste kur shprehet skepticizėm nėse kjo hapėsirė pėr denoncime nė FB do e zgjidhė situatėn. 235 komentues perceptonin qė praktikat negative ekzistojnė nė pėrgjithėsi nė tė gjitha nivelet e administratės ndėrsa 301 tė tjerė e shprehnin perceptimin e tyre duke vėnė gishtin tek disa institucione si mė tė ‘spikaturat’ ku mė shpesh pėrmenden Hipotekat, Aluzini, Shėndetėsia, Arsimi, OSHEE, Policia, dhe Punėsimi pa meritė nė administratėn publike.

343 SUGJERIME: Grup komentesh qė nuk shprehin asnjė eksperiencė personale negative por ofrojnė mendimin e tyre lidhur me prioritetet e qeverisjes ku mbizotėron mbėshtetja pėr njė reformė rrėnjėsore tė administratės ku bashkė me rekrutimin e njerėzve tė rinj, tė aftė e profesionistė duhen tė vendosen paralelisht mekanizma tė fortė kontrolli dhe masa tė rrepta ndėshkuese. Vendin e dytė e mbajnė sugjerimet pėr tė vijuar me reformėn e drejtėsisė si e vetmja zgjidhje pėr tė luftuar korrupsionin e pėr ti dhėnė fund pandėshkueshmėrisė sė praktikave tė kėqia nė tė gjitha nivelet e qeverisjes. Njė numėr modest komentuesish, rreth 20, sugjeronin ofrimin e njė platforme anonime pėr tė denoncuar me emra e fakte konkrete.

713 EKSPERIENCA: Grup komentesh qė sillnin njė rast konkret pėrballjeje negative me administratėn qendrore e vendore, nė nivel personal dhe nė nivel njohjeje tė njė rasti tė tillė nga njė i afėrm apo i njohuri i tyre. Nga kėto:

*Bashkitė - 111 raste denoncojnė praktika tė keqia nė nivel vendor ku vendin e parė e zė shėrbimi jashtėzakonisht i dobėt nė sportelet e gjendjes civile, i ndjekur nga lejet abuzive pėr ndėrtime dhe zvarritja e dosjeve pėr njė leje ndėrtimi

*Hipotekat - 98 raste tė referuara pėr korrupsion, padrejtėsi, abuzim me pronat, lėshimin e vėrtetimeve dhe zvarritjet nė dyert e ZRPP-ve

*Shendetesia -78 denoncime te korrupsionit te mjekeve, infermiereve, mungeses se medikamenteve dhe neglizhences apo keqtrajtimit ne dyert e spitaleve apo qendrave shendetesore

*Arsimi -58 raste te lidhura me nivelin e pėrgatitjes sė mėsuesve; pushime tė padrejta nga puna; transferime abuzive dhe punėsime pa meritė.

*ALUIZNI -54 raste qė denoncojnė vonesa tė qėllimshme tė lejeve tė legalizimeve; bashkėpunim tė punonjėsve tė ALUIZNI-t me ata tė ZRPP pėr tjetėrsim pronash dhe trajtimi i aplikuesve nė varėsi tė pagesės.

*Policia – 48 raste tė gjobitjeve padrejtėsisht, tė komunikimit aspak etik me qytetarėt dhe tė mos-reagimit nė kohė pėr t’iu ardhur nė mbrojtje qytetarėve tė gjendur nė njė rrezik tė caktuar.

*KEMP - 44 raste denoncojnė abuzimet nė miratimin e KEMP dhe peripecitė e mėdha qė kėta persona nė vėshtirėsi duhet tė kalojnė pėr ta pėrfituar kėtė mbėshtetje. Njė numėr i lartė komentuesisht tėrheqin vėmendjen pėr procedurat duke e quajtur tė tepėrt qė njė person me invaliditet tė pakthyeshėm duhet tė paraqitet periodikisht para komisionit pėr tė vijuar me pėrfitimin e KEMP.

*OSHEE – 41 raste tė lidhura me mbifaturim, faturim aforfe apo neglizhencė nė pėrkujdesin ndaj klientit.

181 rastet e tjera ndahen mes AKU, Doganave, Drejtorive tė bujqėsisė, Tatimeve, Postės, Burgjeve, Drejtorive tė Transporteve dhe grupimit tė akuzave pėr padrejtėsi nė punėsim apo pushim nga puna.

Nė tė gjitha komentet e referuara nė postim u numėruan 100 emra/poste konkrete zyrtarėsh tė pėrmendur si pėrgjegjės pėr ushtrimin e kėtyre praktikave negative nga tė cilat 70 i pėrkasin qeverisjes vendore e qendrore, ndėrsa 30 sistemit tė drejtėsisė.

Qeverisja:
1. Mirvjena Shema ALUIZNI
2. Toni, Shef sektori ALUIZNI 
3. Flamur Gjuzi ALUIZNI Durres
4. Drejtori ALUIZNI Elbasan
5. Fatmir Ejupi Bashkia Durres
6. Kasem Canaj Bashkia Vlore
7. Fatmir Llanaj Bashkia Vlore
8. Xhevit Dermyshi DAR Gramsh 
9. Ramadan Bici DAR Gramsh 
10. Shyqyri Pole DAR Gramsh 
11. Drejtori DAR Korce
12. Drejtoresha Metani DAR Tirana
13. Sokol Alia Dogana Durres
14. Ylber Karanxha Dogana Durres
15. Artan Sulejmani Dogana Durres
16. Lulezime Dogana Kakavije
17. E.H Dogana Koliposta Kinostudio
18. Andi Xhafa Dogana Tirane
19. Nue Marash Drejtor Bujqesie Kurbin
20. Ilirjan Muho Drejtor ZRPP
21. Lionel Elezaj Drejtoria Bujqesise Berat
22. Fatjon Fana Drejtoria e Burgjeve
23. Gaz Tahiri Drejtoria Pergjithshme Detare
24. Lindita Tako Drejtoria Verifikimi i Titujve te Pronesise Tirane
25. Perin Vogli DSHP Lushnje
26. Drita Lala DSHP Mat
27. Avni Sulaj Gjimnazi Tepelene
28. Ani Dermishi Hipoteka Durres
29. Sonila Stojko Hipoteka Elbasan 
30. Rezart Elmazi Hipoteka Vlore
31. Artur Cela Inspektoriati Ndertimor Durres
32. Neritan Gjodeshi ish drejtor UKT
33. Arsen Sinamataj Ish shef i Policise Rrugore
34. Ilir Bajlozi ish-drejtor ISSH Korce
35. Astrit Hado ISSH
36. Resul Llogo Kelcyre
37. Mimoza Lezha KEMP komisioni Lezhe
38. Artan Doda KEMP komisioni Lezhe
39. Alfred Mullaraj Keshilli qarkut Durres
40. Marilda Hysa Komisariati nr 6 Tirane
41. Jonajda Doci Konvikti i Vajzave Elbasan
42. Kryeprokurori Korce
43. Drejtoresha e Shkolles Pojan Korce
44. Brunilda Gjordeni Lushnje
45. Vojo Bregu Ministria e Bujqesise
46. Josif Dena Mjek Berat
47. Roel Zoga Mjek Fier
48. Iliriana Agolli Mjeke Paskuqan
49. Mentor Petrela Neurokirurgjia
50. Drejtori Policia Bashkiake Tirane
51. Zv/Drejtori Policia Bashkiake Tirane
52. Mimoza Ibrahimi Policia e Shtetit
53. Drejtori siguracioneve Porti I Vlores
54. Flora Hoxha QSH njesia 7
55. Ardit Lame QSUT
56. Drejtori shkolles Shkolla "Halit Berzeshta” Perrenjas
57. Vjollca Jahaj Shkolla speciale "3 Dhjetori” Shkoder
58. Fabiola Haxhiaj Spitali Memaliaj
59. Ediola Braha Spitali Tepelene
60. Erjon Neurolog Spitali Vlore
61. Bruna Mersini Spitali Vlore
62. Marsid Hoxha Tatimet Gjirokaster
63. Leke Prela UK Koplik
64. Drejtori Juridik UKT
65. Drejtori I shitjeve UKT
66. Edlira Caca Urgjenca Memaliaj
67. Drejtoresha e Shkolles “Muco Delo” Vlore
68. Ermioni Cekani ZA Kamez
69. Astrit Dervishi ZVRPP Lushnje
70. Jaho Brahimin Zyra e Sigurimeve Shoqerore Gjirokaster

Sistemi i Drejtėsisė
1. Altin Avdiu Gjykates
2. Tereza Lani Gjykates
3. Migena Laska Gjykates
4. Majlinda Demollari Avokate
5. Ardian Dauti Avokate
6. Artur Sulēe Ekspert ne Gjykate 
7. Agim Bendo Gjykata e Apelit Tirane 
8. Shkelqim Miri Gjykata e Apelit Tirane 
9. Fatos Qato Gjykata e Apelit Tirane 
10. Arben Vrioni Gjykata Elbasan
11. Gentiana Muco Gjykates
12. Rilinda Selimi Gjykates
13. Gilda Hoxha Gjykatese Bulqize
14. Majlinda Andrea Gjyqtare 
15. Esmerilda Habil Gjyqtare Vlore 
16. Napolon Vasha Noter
17. Luljeta Cenaj Notere
18. Shkelqim Gjoka Policia Gjyqesore Bulqize
19. Dritan Marku Prokuror
20. Arjan Ndoi Prokuror
21. Sokol Malaj Prokuror
22. Hysni Vata Prokuror Bulqize
23. Hektor Hushi Prokuror Elbasan
24. Tomorr Kullolli Prokuror Elbasan
25. Arjan Mucaj Prokuror Gjirokaster
26. Julian Zonja Prokuror Tirane
27. Aleks Hajdari Punet e Brendshme
28. Jorsida Dervishi Zyra permbarimore STAR
29. Alketa Tanushi Zyra permbarimore STAR
30. Ardenis Cullhaj Zyra permbarimore STAR

dy.b/shqiptarja.com

8 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Anonim Si mund te keni ve ne list artur cela qe ai esht ne zotri dhe nje disiplin dhe etik te punet ai duhet te ishte me I madh se aty ku esht zoti rama duhet ta njhni nga afer pastaj ta kishte ven ne list sa turp
avatar
Anonim
xhimi ata maskarenjte e ujsjellesit te fierit nuk i tha njeri qe kan rjepur popullin e shkret,.ata jane kryemafiozet,.
avatar
Anonim
demi dok petreles nuk i jepje 10000 leke nuk te kapte me dore ose te hapte koken dhe ta qepte me tumori brenda Gjjyen e tiranes ka pasuri par cfar i doku y bastard daktor kafshesh I pari ne burg mentor petrela
avatar
Anonim
demi kryeminister nuk mbajtet gjalen per 4 nenat qe vajtojne vdo dite per 4 gra ne moshe dhume te reja qe vajtojne vdo dite 4 per ketimet e 4 familjeve qe u brane nd mes te bulevardit dhe per zarfin e ilir metes qe e zgjodhe ti president Zoti Edi iliri me 21janar tha ai kok palari per ku dhe tani shikoje vfar po te benMe floririn qe lka iöiri e milionat ka ti japi popullit e te ngrihet mkinder jush Lu rshte vetingu per ato qe kane 5 dite qe kane filluar pune?Edi bej kujdes me keto gjera Dhe sa perh
avatar
Anonim
ani ku eshteGatmir mediu ku eshte ilir beqja ku eshte lulzim basha ridban bode genc ruli ku eshte fullani qe ka bjedhurmiliada nga banka dhe jane ndertimetne emer te cunut te tezes se vjeres se fullanit zeni saliu ku jane Monika iliri Pasuria etem e ketyre shqipria behet super paris dhe pensionet behen 250 per pensionistet qe kane vitet efunfit te jetes Kete duhet te beni ju kryeminister dhe gjyqtaret me garanci 100% jane milionera tatimoretduper milionera sidomos atio te sek vipNje nga erseka te
avatar
Anonim
emigranti sa per mentor petrelen duhet te futet ne burg Nga dora e atij krimineli kane vdekur shume njerez me fakte jome ilizione Nje milut tim i tha per cuninnje muaj jete ka cojeni e shtepi Ishte 14 vjec dhe kishte dy vjet e ema 34 bjece qe i vdiqnga tumori ne koke E mori i jati e coi e itali e operoiatje dhe djali sot edhte 27 vjec kur petrela i thadjali do vdesi
avatar
Anonim
sadiku Hahahahaha nga prokuroria e lezhes nuk paska asnje!!!!!!!
avatar
Anonim
sali ca jane keto lista pa lidhje me, po vere dhe sajmir tahirin aty se nuk kane lene gje pa thene dhe denoncuar ...kinezerira turp i zotit
avatar
Anonim
ani nje tek sek vip ka shume vite atje ka blere toka ne tiranen e re ka bere vilenmgafrigorigeri ka blere dyqan te ali demi po shkollon femijet ne shkollaprivateKurse gjyqtaretvetem2% jane te pa koruptuar keto dhilkli mire zoti Edi
avatar
Anonim
kmio Po ca beni pse i akuzoni njerezit qe punojne apo ju kane futur njerezit tuaj per tu zene vendet e punes
avatar
Anonim
Gimi Epo kur qenka futur ne ate liste edhe Artur cela,qe kam degjuar qe eshte nder punonjesit me korrekt e disipline,i bie te fusesh te gjithe bashkine zoti kryeminister.
avatar
Anonim
Ben Gurioni Si mund tė drejtojė njė prokurori rrethi kol hysenaj qė gjithė kohėn rri nė klubin qė ka nė Tiranė?Jo ti pushojnė po nė birucė duhen futur hajdutėt,etdhėn meopinga e u bon milionera.Burgun pak e kanė horrat.
avatar
Anonim
Ana Z. Rama , kot e ke fut ne liste Gentiana Mucen. Eshte nje nder te paktet gjyqtare korrekte!
avatar
Anonim
A 100 jane shume pak po fillo pak spstrimet pas verifikimeve sepse s duhet qe inatet personale te dikujt ti prishin karrieren dikujt tjeter................
avatar
Anonim
trevllaziot O tomorrr po kasem cenua nuk fitoi ne bashkin selenic morri hellin nga balli u degjenerua po like hajduti me mona llumin i moren 150 mi evro dhe e ben prap drejtor dogane qe te grabisin prap per te bler votat me doganierin e bandes te gaxhaut marcelin ne trevllazer dhe novosel
avatar
Anonim
goni Po ajo e ATP qe merr 15% per kompesim pronash pse si ka dale emri,
avatar
Anonim
Speci Vojo Bregu Pėshku ne liste, nuk eshte kryetar liste. MB me e korruptuara
avatar
Anonim
Qytetar Durresi Un te pakten jam shum i kenaqur nga Z. Ani Dyrmishi
avatar
Anonim
tomorri si ka mundesi ti dale emri kasem e luljeta cenes ata jane me 6 gishta kasemi fitoj dhe bashkin selenic dhe like hajduti e riemeroj prape drejtor dogane ne vlore turpe qe flet oylli manjanin
avatar
Anonim
samanta guri Shoh ne krye te listes nje Toni...ne krye duhet te ishte dr Mirvjena Xhema nje krye hajdute qe skalon dosje pa mar leket,dhe madje i numeron me kate..turp i madh te rrij ne administraten e aluiznit nje hajdute si ajo.
Rezultate tė tjera: 1   2   Para
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63