Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 14:34 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
23 Janar 2017 - 10:39 | përditesuar në 19:44
Akuzohet se ka pėrfituar miliona euro nga CEZ si sekser pėr tė privatizuar operatorin e shpėrndarjes, por Nue Kalaj, kalonte kufirin nė kėmbė.

Tė gjitha lėvizjet e tij jashtė vendit janė bėrė kryesisht nga pikat kufitare tė Muriqanit dhe Morinit e mė tutje nga territori kosovar lėvizte drejt shteteve tė tjera.

Sipas tė dhėnave tė sistemit TIMS, rastet kur sekseri i ēekėve ka pėrdorur aeroportin e Rinasit gjatė viteve 2006-2012 kanė qenė minimale. Ai udhėtonte kryesisht me makina drejt Kosovės.

Kalaj ka lėvizur jashtė me 18 makina tė ndryshme, 4 prej tė cilave tė paidentifikuara nga policia sepse figurojnė me targa tė paregjistruara.

Nė mbi 10 raste tė tjera nga 125 hyrje daljet e Kalajt nė 6 vite qė kishte kontratė konsulence me CEZ-in cek, Kalaj figuron tė ketė kaluar kufirin nė kėmbė.

Dhe gjatė muajit qershor 2009 kohė kur pretendohet se ka tėrhequr nga njė bankė e nivelit tė dytė rreth 7 milion euro dhe i ka transportuar jashtė kufirit me mė ēanta, ai figuron tė ketė udhėtuar drejt kosovės, nga Murriqani nė datėn 20, pra 4 ditė pas tėrheqjes sė parave.

Nė komisionin hetimor pėr CEZ-in, kanė mbėrritur dhe tė dhėnat e TIMS-it pėr Shkėlzen Berishėn e Kastriot Ismailajt, tė cilėt figurojnė tė kenė udhėtuar disa herė bashkė drejt tė njėjtave destinacione.
Pėrsa i pėrket Kalajt, policia ėshtė autorizuar qė sapo tė shkelė nė tokėn shqiptare ta shoqėrojė me forcė pėr tė dėshmuar nė komisionine CEZ, nė tė cilin nuk u paraqit pėr tė tretėn herė radhazi.

Ndėrkohė dėshmitari tjetėr, Hamza Merxhani, i pėrfolur si sekseri i parė qė negocioi kėtė privatizim ka rėnė dakord qe dėshminė ta jaėe pėrmes nje videokonference, pasi ai gjendet ne Pragė.Kalaj per here te trete ka refuzuar te paraqitet nė Komision. Pėr kėtė arsye edhe sot kryetari i Komisionit Hetimor per CEZ, Taulant Balla ka kėrkuar kėrkuar Policisė sė Shtetit ta sjellin me forcė dėshmitarin kyē qė ka negociuar pėr privatizimin e OSSH tek CEZ.

Gjithashtu Taulant Balla ka kėrkuar qė edhe ish- drejtori i CEZ, Hejsek tė paraqitet nė komision nė mėnyrė qė tė deklarojė se pėrse ai ėshtė paguar me njė shumė aq tė madhe.

Mėsohet se biznesmeni nga Prizreni ka marrė nėnshtetėsinė shqiptare me nje dekret nga presidenti Nishani nė datėn 14 dhjetor 2015. 

nuel kalaj nenshtetesia shqiptare

(Faksimile qe biznesmeni nga Prizreni ka marrė nėnshtetėsinė shqiptare me nje dekret nga presidenti Nishani nė datėn 14 dhjetor 2015)

kerkesa e nuel kalaj per nenshtetesi


Redaksia Online
(d.b/B.K/Shqiptarja.com)

 

14 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Shqkpe Keto fakte Balla nuk duhet ti perdori politikisht. Nese vazhdon te publikoje provat qe mbledh komisioni parlamentar, keto duhet ti sherbejne vetem HETIMIT, ne te kundert kur publikohen ato pengojne hetimin dhe shkaterojne provat e reja. Populli kerkon fajtoret para Gjyqit dhe denimin e KUSAREVE, ndersa votat PS. ti mari me plotesimin e premtimeve dhe denimin e krimineleve.
avatar
Anonim
al pse i vini verdalle muhabetit?shkoni e merni prej zhelesh dhe sillni ketu e te pergjigjet pse ky supermeni i vinte ne rresht per nje ministrat e kaluar e bente si donte neper korridoret e min se energjitikes e ne zyrat e CEZ-it?pse ky person qe mer 7 milion euro kesh kaloka ne kembe neper dogana kur duhet te deklaronte eurot neper valixhe?mereni vareni kok poshte deri sa te nxjeri gjith vrerin qe ka brenda ky e padroni i tij ........
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/03/2018, VITI VIII- NR.65