Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:58 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
14 Shkurt 2018 - 12:59 | përditesuar në 15:07
Dosjet e 'nxehta',Marku te Krimet
e Rėnda: Pėrshpejtoni hetimet
'Rezultate konkrete,duam energji tė reja'
Tė pranishėm pėrfaqėsues tė amb.SHBA
TIRANE - Pas analizės nė disa prokurori tė rretheve, sot kryeprokurorja Arta Marku ka ndalur sot nė Prokurorinė e Krimeve tė Rėnda, prej ku ka pėrcjellė mesazhe tė forta pėr prokurorėt. Marku iu ka kėrkuar prokurorėve tė ēojnė pėrpara hetimet dhe tė arrijnė rezultate konkrete, duke shtuar se kjo kėrkon energji tė reja. 

Prokuroria e Krimeve tė Rėnda ka nė dorė disa dosje voluminoze pėr korrupsion dhe krimin e organizuar, tė tė ashtuquajturve "peshqit e mėdhenj". Njė prej dosjeve tė nxehta ėshtė edhe ajo e ish-ministrit tė Brendshėm, Saimir Tahiri e cila ėshtė shqyrtim pikėrishit nga Prokuroria e Krimeve tė Rėnda. 

Kreu i organit tė akuzės shoqėrohej nė kėtė analizė nga drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė, Ardi Veliu, pėrfaqėsuesi i ambasadės amerikane, prokurori shqiptaro-amerikan, Gjon Juncaj. 

Nė kėto dy javė, Arta Marku ka trokitur nė dyert e disa prokurorive tė rretheve dhe pas kėsaj analize, ka pasur operacione masive nga prokuroria dhe policia si nė Elbasan, Vlorė apo dhe Durrės. Mbetet pėr t'u parė nėse do ketė "shkundje" tė Prokurorisė sė Krimeve tė Rėnda pas kėsaj vizite tė Arta Markut e shoqėruar edhe nga pėrfaqėsues tė ambasadės amerikane nė Tiranė. 

arta marku

 

Njoftimi i Prokurorisė:
Kryeprokurorja Arta Marku ne analizen e Prok.te Krimeve te Renda dhe Apelit: Pėr vetė specifikėn e veprave penale qė janė objekt i ndekjes penale nga Prokuroria pėr Krime tė Rėnda, ku shpesh ndėrthuren organizatat apo grupet kriminale transnacionalė, kėrkohen energji tė reja pėr tė ngritur mė shumė nivelin e bashkėpunimit dhe bashkėrendimit tė punės me agjencitė e zbatimit tė ligjit brenda vendit dhe veēanėrisht me partnerėt ndėrkombėtarė.

Prokuroria e Pėrgjithshme nxit dhe mbėshtet pėrshpejtimin e hetimeve tė tė gjitha ēėshtjeve nga prokurorėt e Krimeve tė Rėnda. Kjo, pa e cenuar aspak cilėsinė e hetimeve, por pėr shkak tė ndjeshmėrisė sė lartė publike qė kanė ēėshtjet qė hetohen prej jush. Prandaj, kėrkohet kjo shpejtėsi nė plotėsimin dhe standardizimin e protokolleve hetimorė.

Pavarėsia e prokurorėve mbetet e pacenuar, si njė e drejtė e njohur nga Kushtetuta dhe Kodi i Procedurės Penale. Por, kjo nuk do tė thotė qė tė kalohet nė anarki, pėrveēse kėrkohet vėmendje dhe pėrkushtim maksimal nė ushtrimin e ndjekjes penale dhe pėrfaqėsimin e akuzės nė gjykatė si dhe zbatimin rigoroz tė rregullave procedurialė dhe rregullave tė parashikuar nė ligjin pėr organizimin e prokurorisė

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

18 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
A Prokurori tek ne ka vetem per fukarenjte dhe hallexhinjte , te tjeret paguajne taksen dhe vazhdojne punen.................
avatar
Anonim
Drejtsi apo show?? Arta marku shiko dosjen e familjes capja adriatik llalla mori 1 ml euro i nxori te pafajshem krimet e renda shpallen moskopetencen e cuan dosjen ne elbasan dhe perjashtuan ardjan capen florenc capen ndersa i treti bledar muca u denua me 1 vit per armbajtje
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38