Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:51 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
13 Janar 2018 - 13:28
Balla-Avokates së Popullit:
Mbrojte vjehrrin e Bashës
Deputeti i Partisë Socialiste Taulant Balla ka shkruar një status në “Facebook” ku më 22 Maj 2017 shumë shqiptarë ishin me sy e veshë tek Kuvendi i Shqipërisë, teksa votoheshin pikat e Marrëveshjes që nxori Partinë Demokratike nga çadra dhe e futi në Zgjedhje.

Si një ndër dëshmitarët e asaj seance plenare, ndër të tjera më 22 Maj votuam edhe për Avokatin e Popullit zonjën Erinda Ballanca, e cila pas votimit duhej të bënte edhe betimin për detyrën e rëndësishme si avokate e interesave të popullit shqiptar. Zgjedhja e Ballanca si Avokate e Popullit ishte një ndër kushtet e Lulzim Bashës për të dalë nga çadra dhe për të hyrë në zgjedhje.

Ne u detyruam t’ia pranonim Lulzim Bashës edhe këtë kusht. Por zonja Avokate e Popullit e propozuar nga Lulzim Basha, për habinë tonë, edhe pse u votua nuk e bëri betimin atë natë, sikurse e përcaktonte procedura. E bëri pas dy muajve.

Vetëm sot e kuptova se arsyeja pse zonja Ballanca nuk e bëri betimin, lidhet me faktin se ajo ishte nisur për në Strasburg për të përfaqësuar si trupë mbrojtëse vjehrrin e Lulzim Bashës (dhe veten) kundër Shqipërisë, në ditën pasardhëse.

Statusi i plotë:

Më 22 Maj 2017 shumë shqiptarë ishin me sy e veshë tek Kuvendi i Shqipërisë, teksa votoheshin pikat e Marrëveshjes që nxori Partinë Demokratike nga çadra dhe e futi në Zgjedhje. Si një ndër dëshmitarët e asaj seance plenare, ndër të tjera më 22 Maj votuam edhe për Avokatin e Popullit zonjën Erinda Ballanca, e cila pas votimit duhej të bënte edhe betimin për detyrën e rëndësishme si avokate e interesave të popullit shqiptar.

Zgjedhja e zonjës Ballanca si Avokate e Popullit ishte një ndër kushtet e Lulzim Bashës për të dalë nga çadra dhe për të hyrë në zgjedhje.Ne u detyruam t’ia pranonim Lulzim Bashës edhe këtë kusht. Por zonja Avokate e Popullit e propozuar nga Lulzim Basha, për habinë tonë, edhe pse u votua nuk e bëri betimin atë natë, sikurse e përcaktonte procedura. E bëri pas dy muajve.

Vetëm sot e kuptova se arsyeja pse zonja Ballanca nuk e bëri betimin, lidhet me faktin se ajo ishte nisur për në Strasburg për të përfaqësuar si trupë mbrojtëse vjehrrin e Lulzim Bashës (dhe veten) kundër Shqipërisë, në ditën pasardhëse.

Pra, më 23 Maj 2017 në Strasburg, në Gjykatë (GJEDNJ), gjendeshin përballë Avokatja e Shtetit në mbrojtje të Shqipërisë kundër Avokates së Popullit (të zgjedhur) në mbrojtje të interesave të Lulzim Bashës.

Pra, Lulzim Basha praktikisht ka përdorur një institucion shtetëror shqiptar për interesa të vetat, duke e shndërruar atë institucion në një mjet shpërblimi dhe shpërdorimi.

Ironia e madhe, në gjithë këtë turp të Lulzim Bashës, është edhe fakti se demokratët e ndershëm protestues për 3 muaj me radhë në çadër, natën e 18 Majit u njoftuan nga ana e Lulzim Bashës se kishin “fituar” edhe institucionin “e rëndësishëm” të Avokatit të Popullit. Por që Lulzimi nuk e kishte “marrë” për demokratët, e kishte marrë për avokaten e pallatit të vjehrrit.

Për kujtesë, Lulzim Basha mori nga marrëveshja e 18 majit ndër të tjera edhe Ministrinë e Drejtësisë, ministria përgjegjëse për përfaqësimin e Shqipërisë në Gjykatën në fjalë, por edhe Ministrinë e Financave e cila bën pagesat në zbatim të vendimeve në fjalë.

“Qerratai” Lulzim ndoshta ka shpresuar se mos vendimi jepej ato ditë dhe qëndrimi i ministrave të tij deri në mes të shtatorit, në thyerje të marrëveshjes, të bind se halli i Lulit paskan qenë vetëm lekët e pallatit të vjehrrit.

Pyetja që do t’i shtroja sot demokratëve është:

Mirë, o miq demokratë, për 3 muaj në çadër protestuat për të bërë Avokate të Popullit avokaten e pallatit të vjehrrit të Lulit, po më 27 janar për çfarë ju ka kërkuar Luli të dilni në protestë?

Ndërsa ju, o miq demokratë protestues, duhet t’i bëni Lulit pyetjen: Ku i gjeti i vjehrri i Lulit milionat që investoi në atë pallat? Sepse edhe “vetting”-u i parave të vjehrrit do bëhet.

Që pallati u ndërtua mbi det, që shkëmbi në breg u bë truall, e të tjera e të tjera faje penale si këto, kjo është një dosje që nuk është mbyllur, ajo është e hapur.

Sot meraku i Lulit është kur do t’i tërheqë vjehrri lekët e pallatit. Shikojini mirë tabelat e protestuesve më 27 janar pranë jush. Ndonjëri prej tyre mund të ketë marrë nga kunati edhe tabelën: duam lekët e vjehrrit!

E kur bëhet fjalë për një protestë të tillë, një protestë për para, Saliu, LSI-a, Fatmir Mediu&co nuk mund të mungojnë.


Redaksia Online
Xh.F/Shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
vetingu Asgje nuk fshehin dot hajdutet. Pallati u be me euro apo dollare a lek, ku qendron veshtiresia per te zbuluar se ku u gjenden parate per te ndertuar kete super pallat?Kunder padi ne Strasburg dhe Ballunca te veje ne burg, qe shfrytezoi postin e avokatit te popullit per te zhvatur popullin, se Basha.co e kane prenotuar hotelin pa para, por po presin te bejne "komoditetet" e qelive.
avatar
Anonim
GONI KJO ERINDA ESHTE MAFJOZE I KA TE GJITHA TA HETOJN KU I KA GJETUR 300 MILJON LEKE QE KA BERE SHTEPIA KU JETON APO JA KA BERE GOPI !
avatar
Anonim
Ilir Tallni trapin me kete popull se mire e keni bastarde. Ne fund llogari do jepni para Zotit nese nuk funksionon ndonje dite edhe drejtesia njerezore!
avatar
Anonim
Ver Llapa Basha Basha...Mona kemberasha....
avatar
Anonim
KOZi Ore me duket mua apo si ! Ca comente dhe ky statusi ne FB me kujtojne gjuhen qe perdorej ne mbledhje te fshatit kunder kulakut. kjo ne 1946........gallate.....
avatar
Anonim
redu Taulant nuk e ja fajin vetem Ballanca , por timonieri qe lidh marreveshje me opoziten pa menduar pasojat . Marreveshja e 2008 per ndryshimin e sistemit elektorsl me Saliun u shoqerua dhe me nje pakt vazhdimesie ne mbrojtje te koncensioneve dhe oligarkise . Avokatja e shtetit qe ka emeruar timonieri , i ka humbur te gjitha gjygjet me kundershtaret dhe nuk di se si e mban . Shteti do zbatim ligji me njerez te afte dhe jo ushtar besnik qe punojne ne shtet, ne ndihme te privatit , keshtu dhe Ballan
avatar
Anonim
tir Te ndiqet penslisht Ballanca nga ju o Taulant, perndryshe mos shkruaj ne fb
avatar
Anonim
Fredi Kjo tregon se keni bere pazar o Balla dhe jo politike ne favor te popullit qe ju votoi. Shkarkojeni ku***n Ballanca nese jeni burra dhe mos llapni lart e posht. 13 milion euro t'ju mbahen juve nga paga dhe pasurite qe keni dhe jo nga taksat tona. Jeni per shtet ligjor? Merr iniciativen i pari per ta qerruar Bu***n Ballanca nga vendi qe se meriton.
avatar
Anonim
kazani real Autokritika juaj per ceshtjen e varferise, dhe sigurise se shqiptareve nuk vlen nese ju vazhdoni te bashkpunoni me krimin. Pse nuk gjykoni me gjyq te hapur veprimin qe arrin te heq 13 million euro nga ilacet, pensionet, ndihmet sociale ku do dali veprimtaria e shtetit criminal, parlamentit criminal, partive mafjoze dhe nga ana tjeter popullit te perulur dhe pa dinjitet, qe nga entuziazmi per marrveshje politike nxiton te mbush arken e shtetit me gjoba, dhe kutit e votimit me vota per kriminelet.
avatar
Anonim
x Problemi eshte se,nuk kemi vetem Sali,Lulzim,Fatmire,Meta etj...,keta jan ber te fort e te paprekshem se kan "dere te blinduar",prandaj ,per te kapur keta hajdut me ēizme,duhet shperthyer "dera e blinduar",je te shpresojme se kjo do te ndodh.
avatar
Anonim
Haruni DOLI PRAPE KY KOKE QYMEZI PULASH PER TE JUSTIFIKUAR IDJOTIZMAT E TE DROGUARI RAMA PO I RIKUJTOJ PRAPE KETIJ IDJOTI BALLES SE DREJTIM I GABUAR PO E CON POPULLIN NE GREMINE SE ESHTE VJERI SE ESHTE VELLAI SE ESHTE KUNAT PAK RENDESI KA GJYKATE ME GJYQTARE JO SHQIPETARE TE PA POLITIZUAR DHA NJE VENDIM TE DREJTE TANI POPULLI DUHET PAGUAJ PER IDJOTIZMAT E PS ME TIMONIER RAMEN
avatar
Anonim
Haruni DOLI PRAPE KY KOKE QYMEZI PULASH PER TE JUSTIFIKUAR IDJOTIZMAT E TE DROGUARI RAMA PO I RIKUJTOJ PRAPE KETIJ IDJOTI BALLES SE DREJTIM I GABUAR PO E CON POPULLIN NE GREMINE SE ESHTE VJERI SE ESHTE VELLAI SE ESHTE KUNAT PAK RENDESI KA GJYKATE ME GJYQTARE JO SHQIPETARE TE PA POLITIZUAR DHA NJE VENDIM TE DREJTE TANI POPULLI DUHET PAGUAJ PER IDJOTIZMAT E PS ME TIMONIER RAMEN
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 25/02/2018, VITI VIII- NR.45