Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:43 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
12 Tetor 2017 - 13:24 | përditesuar në 15:26
Basha ‘kėrcėnon’ Ramėn: Kemi
fakte pėr lidhjet e tua me krimin
Kreu i Partisė Demokraitke, Lulzim Basha, ka reaguar pas pėrjashtimit tė deputetit Flamur Noka nga punimet e Kuvendit. Basha ka akuzuar pėr kėtė kryeministrin Rama dhe kryeparlamentarin Ruēi, duke thėnė se kėta dy duhen pėrjashtuar, pasi kanė thyer rregulloren.

Sipas kreut tė demokratėve, Noka nuk ka thyer aspak rregulloren, pasi ai kėrkoi fjalėn pėr procedurė pėr tė kėrkuar pėrjashtimin e Ramės. Ky i fundit, sipas Bashės, ka pėrdorur njė fjalor rrugaēėrie nė sallėn, teksa po fliste nė foltore ish-kryeministri Berisha.

Mė tej, Basha akuzoi ashpėr Ramėn, duke thėnė se opozita ka fakte e prova pėr lidhjet e tij personale me krimin dhe vendi pėr ta treguar kėtė ėshtė Kuvendi.

"Edi Rama ka frikė nga pėrballja me tė vėrtetėn, sepse bandat janė nė aleancė me tė. Sot opozita ėshtė gati ta ballafaqojė atė me faktet e lidhjes sė tij personale me krimin. T’iu tregojmė shqiptarėve lidhjet personale tė Ramės me krimin. Rama e di kėtė, sepse ne e kemi paralajmėruar. Vendi pėr ta treguar ėshtė nė Kuvend. Kur Berisha po fliste, Rama pėrdorte fjalė tė ndyra, jo ato qė thoni ju, por fjalė rrugaēėrore, qė mė vjen turp ti them. Pėrdori fjalė prej rrugaēi, prej vagabondi. Pėr kėtė Noka kėrkoi fjalėn, qė tė kėrkonte pėrjashtimin e Ramin. Ruci po e fut parlamentin nė njė kolaps pėr javėn e tretė, me urdhėr tė Ramės. Nuk ėshtė rastėsi qė krimi bėn ligjin, por pasojė e bashkėpunimit tė Ramės me krimin. Janė bashkė nė pushtet dhe kontrollin e ka krimi, ne kemi fakte konkrete. Rama dhe Ruci ja ka dalė pėr dy javė tė shtyjė ballafaqimin", tha Basha.

Prononcimi i plotė i Bashės pėr media:
Sot Gramoz Ruēi me urdhėr tė Edi Ramės e ka futur nė kolaps Kuvendin duke shkelur Rregulloren. E ka bėrė me njė motiv, me njė synim, qė mos tė ketė debat pėr ēėshtjen e zgjedhjeve, tė mos ketė debat dhe ballafaqim pėr ēėshtjen e krimit, qė ka sot nėn kontroll qytetet kryesore shqiptare, siē ka nėn kontroll Lushnjen, ku dje ndodhi fatkeqėsia e rradhės, siē ka nėn kontroll Elbasanin, Shijakun, Shkodrėn, Lezhėn, Krujėn, Vlorėn, Fierin, Dibrėn, Tepelenėn.

Edi Rama ka frikė nga pėrballja me tė vėrtetėn dhe e vėrteta ėshtė qė tė gjitha kėto banda kanė sot kontrollin e Shqipėrisė, sepse janė nė aleancė me Edi Ramėn. Sot opozita pėr tė dytėn javė radhazi ėshtė gati ta ballafaqojė Edi Ramėn me faktet e lidhjes sė tij personale me krimin dhe kriminelėt. T’u tregojė shqiptarėve me fakte, lidhjet personale, dhe kjo nuk ėshtė metaforė, por realiteti i lidhjeve personale tė Edi Ramės me krimin e organizuar shqiptar.

Edi Rama e di kėtė, sepse ne e kemi paralajmėruar, dhe vendi pėr ta treguar ėshtė aty. Ndaj, lus ēdo media dhe gazetar tė ndershėm, tė thotė tė vėrtetėn siē ėshtė. Gramoz Ruēi shkeli rregulloren. Shkeli rregulloren, duke kėrkuar pėrjashtimin e Flamur Nokės, sepse ky i fundit kėrkoi zbatimin e Rregullores, Nenin 49. Ēfarė thotė Neni 49? Merreni dhe lexojeni dhe i bėj thirrje medias tė mos spekulojė. Merreni dhe lexojeni.“Pėr ēėshtje tė proēedurės fjala jepet menjėherė. Janė ēėshtje tė proēedurės kėrkesat qė kanė tė bėjnė me zbatimin e rregullores”.

Z.Noka u ēua pėr tė kėrkuar zbatimin e Rregullores. Sepse gjatė kohės qė z.Berisha fliste nė foltoren e Kuvendit, Edi Rama pėrdorte fjalor tė ndyrė, jo atė qė raportoni ju, por fjalė tė tjera tė ndyra qė edukata nuk ma lejon t’i them nė njė ekran ku janė duke na parė edhe fėmijėt.

Dhe kėtu ka njė mungesė pėrgjegjėsie tė theksuar nga ato media qė keqraportojnė. Fjalėt e Edi Ramės ishin fjalė rrugaēėrore, nuk ishte thjesht njė konfrontim politik. Pėrdori fjalė prej rrugaēi, prej vagabondi pa edukatė. Dhe pėr kėtė, deputeti i opozitės kėrkoi fjalėn pėr procedurė, pėr ti kėrkuar nė emrin tonė Gramoz Ruēit, tė paralajmėronte Edi Ramėn pėr fjalorin prej rrugaēi qė pėrdori nė Parlament.

Gramoz Ruēi e mbėrtheu kėtė mundėsi me urdhėr tė Edi Ramės pėr ta futur Parlamentin pėrsėri, nė javėn e tretė, nė njė kolaps, pėr tė na mbyllur gojėn. Kjo ėshtė e vėrteta dhe kjo ėshtė e vetmja e vėrtetė objektive mbi kėto fakte. Gjithēka tjetėr ėshtė sajesė pėr tė fshehur kėtė tė vėrtetė. Nuk duan debat. Kanė frikė nga debati. Synimi i tyre ėshtė qė tė mos ketė debat sot pėr zgjedhjet dhe pėr lidhjet personale tė Edi Ramės me krimin tė cilat duhet dhe do tė bėhen publike para shqiptarėve nga kjo sallė, dhe vetėm nga kjo sallė.

Pyetje: Z.Basha kjo ėshtė hera e dytė qė ju thoni pėr tė njėjtėn situatė, nga kėtu ku jemi edhe javės sė kaluar ju folėt pėr njė ftesė qė ju bėtė qytetarėve nėse shkelet Kushtetuta, nėse shkelen rregullat e Parlamentit a jeni sot ende me kėtė bindje pėr tė thirrur qytetarėt pėr tė marrė nė dorė situatėn?

Basha: Opozita ka detyrėn e parė tė thotė fjalėn e saj. Ka detyrėn e dytė tė qėndrojė nė mbrojtje tė lirive dhe tė drejtave tė qytetarėve dhe njė nga liritė dhe tė drejtat themelore tė qytetarėve ėshtė tė ketė njė Parlament ku opozita ka hapėsirėn tė thotė atė qė mendon, ashtu siē e mendon, sigurisht me fakte dhe argumente.

Nė momentin qė kjo e drejtė merret, nuk ka mė demokraci dhe kur nuk ka mė demokraci, nuk ka mė rregulla demokratike. Kjo ėshtė ajo qė kam thėnė javės sė kaluar, kjo ėshtė ajo qė ju them sot. Dhe kėtu, nuk bėhet fjalė as pėr karshillėk, as pėr ta trajtuar opozitėn si njėsit guerril, por pėr t’i thėnė tė gjithė qytetarėve tė zgjohen se jemi pėrpara njė gjendje tė rėndė. Nuk ėshtė rastėsi qė krimi bėn ligjin, qė kallashėt dhe tritoli, pėrveē banditėve me shoqi –shoqin, tė marrin viktima, nga fėmijė tek tė moshuar, siē ndodhi nė Lushnje apo jo?! Nuk ėshtė rastėsi. Eshtė pasojė e drejtpėrdrejtė e bashkėpunimit tė Edi Ramės, kryeqeveritarit, me krimin. Bashkėpunoi pėr zgjedhje, vjedhėn votat bashkė, vijnė bashkė nė pushtet dhe nė kėtė moment kontrollin e ka krimi.

Ne kemi fakte konkrete. Kemi dy javė qė e kėrkojmė kėtė debat. Edi Rama me mashėn e tij, Gramoz Ruēin, ia ka dalė pėr dy javė tė shkelė rregulloren dhe tė shtyjė debatin, ballafaqimin qė meritojnė qytetarėt me fakte dhe me tė vėrteta.

Pyetje: Si do tė vijojė seanca pėr sa kohė ėshtė marrė njė vendim pėr t’u larguar?

Basha: Opozita ka vetėm fjalėn. Nė qoftė se na mohohet e drejta pėr fjalėn atėherė nuk ka mė parlamentarizėm. Kėshtu qė, ne do tė luftojmė me ēdo mjet deri nė sekondėn e fundit pėr fjalėn dhe pėr zbatimin e kėsaj rregulloreje.

Pyetje: Pra, z.Noka do tė qėndrojė nė foltore deri nė nisje tė seancės?

Basha: Z.Noka nuk ka shkelur rregulloren. Rregulloren e ka shkelur Gramoz Ruēi me urdhėr tė Edi Ramės.

Pyetje: Edhe z.Noka ka pėrdorur fjalor fyes z.Basha a nuk ėshtė pėrgjegjėsi e juaja dhe e atij personalisht pėr fjalėt fyese qė ka thėnė? Pavarėsisht se ishte shkelur rregullorja, jemi dakord me ju nė kėtė pikė.

Basha: I pari qė e ka nisur kėtė proces me qėllim pėr tė qenė sot kėtu dhe jo pėr tė qenė aty, duke bėrė debatin me fakte dhe me argumenta, ėshtė Edi Rama. E dėgjuat ju fjalėn qė tha? E dėgjuat?

Pyetje: E dėgjuat ju z.Basha? Na e thoni me shkrim, me kėrkesė? Na e artikuloni?

Basha: Jo! kėrkesa ėshtė aty. Dhe unė ju them qė, fjalėn qė ka thėnė, ėshtė njė fjalė e paedukatė prej rrugaēi, jepeni ashtu siē e ka thėnė, jo ashtu siē ju thonė kryedaktorėt e korruptuar apo pronarėt e korruptuar tė mediave.

Merreni se ju kur doni, e amplifikoni, edhe njė pėshpėrimė, afroni pamjet dhe zoomoni dhe jepni pamjet edhe tė njė celulari. Vendoseni nė minutazh. E keni nė minutazhin tuaj, vendoseni nė minutazhin tuaj dhe shikojeni fjalėn e ndyrė qė pėrdor ky njeri. Dhe pikėrisht, pėr ta paralajmėruar qė tė mos pėrdorė fjalor rrugaēi nė Parlament, u ēua Flamur Noka. Jo pėr tė thyer rregulloren por pėr tė kėrkuar zbatimin e kėsaj rregulloreje. Rregulloren e thyen i pari Edi Rama, i dyti Gramoz Ruēi. Kėto janė faktet, e vėrteta e vetme sot. Motivi ėshtė i qartė: ata kanė frikė nga debati, ata kanė frikė nga e vėrteta, ata kanė frikė nga ballafaqimi para shqiptarėve me tė vėrtetėn e tmerrshme qė tė gjithė kėto banda dhe banditė kanė marrdhėnie personale me Edi Ramėn dhe sejmenėt e tij. Kjo ėshtė e vėrteta.

Redaksia Online
D.Ē./Shqiptarja.com

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
landi Ne qofte se ke fakte te pakundershtueshme coj ne prokurori brenda te premtes se te shtune e te diele jane pushim dhe nxito se je vone se ndryshe mbyllet dosja me procedur si ajo e rruges se kombit
avatar
Anonim
Sifi Opozita duhet te kete te drejten e fjales per te kritikuar dhe denoncuar cdo veprim antiligjor dhe ne kurriz te popullit , por me kufi , jo te filloj fjalimi tani dhe te mbaroj kur don . Kuvendi ka rregullore , ndryshe shkojme si kater vitet qe shkuan ku vetem hallet e popullit nuk u zgjidhen . Sa per lidhjet e Rames me krimin dergoi ne prokurori dhe jo ne kuvend se populli nuk ju beson me shpifjet . Lul ti ke tre dosje te renda me fakte dhe dita gjykimit po afron dhe nuk te showton anje ,
avatar
Anonim
pjeter O injorant i dreqit, faktet coi ne prokurori je i detyruar me ligj o kopuk, ndryshe jane genjeshtra sic e ke zakon bash me ate kryemashtrusin.
avatar
Anonim
Plaku Denoncoje ne prokurori,mos bėj si gore o i pa skrupullt. Nuk beson me njeri ne Shqiperi gėnjeshtrat e tua o kriminel,hajdut dhe rrenacak. Po te dridhen leqet e kembeve nga Vetingu ...😛😛😛😛😛
avatar
Anonim
Ben Tironcu Kur u bo trim dhe Lulaq Shurraqi, mos ngelte qen pa permjerre.
avatar
Anonim
Dibrani O lul basha mos fol para malokut se duket sikur po pėrmjer fytyrėn dhe xhelin e flokėve. Ramės ti rruani b.... megjith malokun e kuksit,goren e parlamentit,lėpirsbythe i malokut tė madh. Jeni bėrė si buēet e rrugės i ndjekin qent rrugės. Bėhuni njė herė njerėz normal se mbetėt gjithė kėtyre viteve si hemafroditė
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/03/2018, VITI VIII- NR.65