Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 18:13 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
17 Janar 2013 - 13:31
Berisha:Mė 23 qershor ne fitojmė
Fundėrrinat kanė vendin te Lana
VIDEO/Berisha:Rendni pas ēdo vote
TIRANE - Kryeministri Sali Berisha, njėkohėsisht kryetari i Partisė Demokratike ka mbledhur ditėn e sotme nė njė takim kryetarėt e degėve tė kėsaj partie nė rrethe. Nė fjalėn e tij, Berisha u shpreh se mė 23 qershor PD do tė korrė njė fitore tė shkėlqyer, ashtu si mė 22 mars 1992, kur Partia Demokratike fitoi zgjedhjet e parakohshme tė zhvilluara nė ate kohė, duke theksuar se kundėrshtarėt mbledhin fundėrrinat kundėr tij, por nuk fitojnė dot pasi fundėrrinat e kanė vendin tek lumi i Lanės.

“Fushata elektorale ka nisur qė mė datė 10 shtator dhe po zhvillohet nė shumė plane nė mėnyrė qė 23 qershori tė jetė njė 22 mars i vėrtetė. Do tė bėjmė gjithēka qė mė 23 qershor tė realizojmė fitoren qė presin shqiptarėt, fitoren e shkėlqyer tė PD si njė forcė politike qė nė kėto 22 vjet ka patur dhe shėnuar sukseset mė tė mėdha. Bėjnė thirrje, fundėrrinat e tė gjitha llojeve tė bashkohemi kundėr Sali Berishės. Ne do tė shkojmė me vlera para ēdo qytetari shqiptar. Le tė bashkohen tė gjitha fundėrrinat. Jam i pėrgatitur me gjithė shpirt pėr fushatėn elektorale mė tė bukur, fundėrrinat pėrveē Lanės vend tjetėr nuk do tė kenė”, u shpreh Berisha.

RAMA PA SHPRESE, DESHMIA E DESHTIMIT TOTAL
Mė tej Berisha u shpreh se kundėrshtarėt ecin me moton “fundėrrina bashkohuni tė mundim Berishėn”, por kjo ėshtė thirrja e njė njėriu qė ka humbur ēdo shpresė dhe dėshmia e njė dėshtimi tė Ramės.

“Si mund tė dalin me moton “fundėrrina bashkohuni tė mundim Berishėn”? Kjo ėshtė dėshmia e dėshtimit total. Kjo ėshte thirrja e njeriut qė ka humbur ēdo shpresė, qė ėshtė i mbuluar me disfata e njėpasnjėshme. Shqiptarėt u besojnė vlerave, askush nuk ka paguar ēmim mė tė shtrenjtė pėr vlerat sesa ne. Edhe e quajnė qelbėsirė njėri -jetrin edhe i fton tė bashkohen. Ne do tė mbetemi parti e vlerave, me ne cilido qė do bashkohet do bashkohet rreth vlerave, kjo ėshtė motoja jonė. I pasigurt totalisht pėr ditėn qė agon, i bindur pėr disfatėn qė e pret kryetari i PS-sė kėrkon tė bashkojė rreth vetes, mė vjen zor t’i nxjerr nga goja ato fjalė”, deklaroi Berisha.

SHQIPERIA NUK RA ASNJE MINUTE NE RECESION
Sali Berisha deklaroi edhe njė herė se Shqipėria nuk ra asnjėherė nė recesion por pati rritje ekonomike, 4 herė mė tė lartė se vendet e rajonit dhe rritjen ekonomike mė tė lartė nė Europė.

“Shqipėria nuk ra nė recesion, mos u ndikoni nga njerėzit zemėrligj dhe injorantė. Shqipėria nuk ra asnjė minutė nė recesion, por njohu rritjen ekonomike 4 herė mė tė lartė se vendet e rajonit dhe rritjen ekonomike mė tė lartė nė Europė”, u shpreh kreu i PD-sė.

NE 7 VITE, SHPETUAM 9MLD $ NGA KORRUPSIONI
Berisha theksoi se “nė luftėn kundėr korrupsionit nė kėto 7 vite kemi shpėtuar mbi 9 miliardė dollarė nė taksa, prokurime, shpenzime publike. Nė kėto 7 vite shqiptarėt njohėn rritje tė rrogave dhe pensioneve mė shumė se ēdo vend tjetėr nė rajon”.

PD REALIZOI ENDRRAT SHEKULLORE TE SHQIPTAREVE
Kreu i PD-sė theksoi se kjo parti e ka bėrė Shqipėrinė njė vend tė zhvilluar europian, qė nga anėtarėsimi nė NATO, deri tek liberalizimi i vizave.

“Kjo parti ėshtė faktuar nė mėnyrė tė pėrsėritur para shqiptarėve, disponon tė gjithė potencialin kombėtar tė integrimit tė vendin nė familjen euroatlantike. Nė 22 vite nuk i kemi nxėnė rrugėn askujt qė tė bėjė detyrat e veta nė rrugėn e integrimit. PD ėshtė ajo qė anėtarėsoi Shqipėrinė nė Kėshillin e Europės. PD firmosi marrėveshjen e stabilizim-asociimit me BE pas marrėvehsjes sė tregtisė. PD mori ftesėn pėr anėtarėsim nė Nato dhe e anėtarėsoi. Ėshtė PD nė pushtet bashkė me aleatėt qė bėri tė mundur lėvizjen e lirė tė Shqiptarėve nė mbarė Europėn. PD realizoi kėto ėndrra shekullore tė shqiptarėve. Nė vitet e saj nė pushtet ajo ndėrmori reformat mė tė thella dhe transformuese”, tha Berisha.

BERISHA THIRRJE: RENDNI PAS ĒDO VOTE
Nė fund tė takimit, Berisha u ka bėrė thirrje kryetarėve tė PD-sė nė rrethe qė tė rendin pas ēod vote, pasi nė 23 qershor shqiptarėt do tė votojnė projektin e Shqipėrisė europiane dhe do tė shembin murin e turpshėm tė bllokimi.

“Gjendja ėshtė kjo, rendia pas ēdo vote ėshtė detyra dhe misioni i anėtarėsisė sonė. Kam besim se me vendosmėrinė tuaj, anėtarėve dhe simpatizantėve 23 qershori do tė jetė njė 22 mars i vėrtetė dhe shqiptarėt do tė votojnė projektin e Shqipėrisė europiane e tė zhvilluar dhe do tė hedhin me njė anė murin e turpshėm tė bllokimi, tė cilėn ata kurrė nuk e meritojnė. Shqiptarėt meritojnė tė ardhmen europiane”, pėrfundoi Berisha.

Redaksia online
(eē/shqiptarja.com)

18 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
populli lana nuk eshte vend per hedhje mbeturinash,por berisha sic duket ,ende i hedh plehrat rruges apo tek lana sic pohon vete .Cfare monstre kemi ne krye?fashist
avatar
Anonim
paradoxi ..si i thone:..I MBYTURI ,TE MBYT..!..,edhe Sali Psikopati..,ne kte moment SKIZOFRENIE e ka Seriozisht..,dmth..o UNE o ASKUSH tjeter..?!E harruat 1997?!..LARG QOFTE..,por Ky SKIZOFRENI PINOK apo PINOKU SKIZOFREN..,ka te njejtin "PLAN OGURZI" edhe ne 23. Qershor 2013..,..e pastaj te fajsoje Opoziten..!!si thoshte Noli,:..do te djegesh Vatane.,shko Merr ca TROPOJANE
avatar
Anonim
v e vjedhur.keto nuk i permende zoti kryeminister ,po te gjithe e ne cdo kohe permendni vetem Nato,asosim-stabilizim,heqje vizash ,kurse per te tjerat vetem thoni reforma historike ,arritje historike. njeri thot 2.5 tjetri duke ju dridhur buza thot nga sikleti 1.5 . Aq i sigurte je ne fitore ,sa kerkon qe ti ngjiten prapa cdo vote si bajga pas kepuce
avatar
Anonim
Valbona me lek borxh..............e plot te tjera .PO, ishte PD-ja ne pushtet qe trumbetonte demokraci e liri veprimi per te drejtat ,po ishte kjo PD ME NJE KRYETAR TE PA ZEVENDESUESHEM, qe shtriu pertoke KATER demostrues te pafajshem sepse po qendronin me duar ne xhepa para kryeministrise ,e ne kohen kur demostrata po thuaj kishte perfunduar e kryeministri s'kishte asnje rrezik. Ishte po PD -ja ne pushtet ku nuk ngeli veper historike -kulturore pa u shkaterrur
avatar
Anonim
Valbona ua bejne veterineret. PO, PD-ja ishte ne pushtet ku nuk ngeli pyll ne kembe,ku mineralet nxiren e shiten kondrabande, ku rrogetaret rrinin muaje te tere pa marr rrogat,ku pensionisteve u behej indeksimi ne page i inflacinit dhe quhet rritje pensioni.Ishte ne pushtet ajo PD qe para se te vinte ne pushtet nuk la dyqan pa shikuar listat dhe arriti rezultat duke i shtuar ato.PO,ishte PD -ja ne pushtet qe rriti mirqenien duke ngjyer buken me kripe ,qe rrit
avatar
Anonim
Valbona i vrasjeve dhe sidomos ai i grave,ku eshte rritur numri i analfabeteve,e 700-800 femije nuk shkojne ne shkolle, ku nguimi i familjeve sigurisht po shtohen dita dites. PO, PD -ja ishte ne pushtet ku ligjet shkelen me te dy kembet, ku gjykatat nuk japin drejtesi , ku femijet e pushtetareve kane zaptuar ambasadat. PO ,PD-ja ishte ne pushtet kur korrupsioni bente kerdine,kur femijet dridheshin nga te ftohtit ne shkolla,kur gjilperat ne fshat njerezve
avatar
Anonim
Valbona PO,PD-ja ka qen ne pushtet kur u antarsuam ne Keshillin e Europes, firmosi asocim -stabilizimin,PD-ja ishte ne pushtet kur u furem ne NATO, dhe kur muarem levizjen e lire. PO, PD-a ka qene ne pushtet kur u rrite papunsia, kur u prish mbikalimi te ZOGU IZIdhe nuk e dim kush i pagoi ato para qe shkuan dem.PO,PD-JA ishte ne pushtet kur u vrane 27 persona ,u plagosen mbi 300 qytetar,u shkaterruan disa fahatra.PD -ja ishte ne pushtet ku eshte rritur numri
avatar
Anonim
kurbini ok sipas Berishes kushe merret me politike eshte funderrim ? po cfare i bie te jete z Berisha
avatar
Anonim
ardian skizofreni e thelle po ku mbush me ky i semure eshte ne koma psikollogjike fatkeqesia e kombit komunisti i fundit ....
avatar
Anonim
paradoxi Po Pse?!Ato qe nuk Votojne Ben SALIUN ,KTE PSIKOPAT MAKJAVELIST..,na qenka "funderrina..?!Ky esht FATKEQSIA ME E MADHE QE KA PAS MDONJEHERE SHQIPTARIA...
avatar
Anonim
komiku Eshte bere shume komik ne c'faredo gje qe thote.Ka kursyer 9 miliarde $ thote,po se ku i ka cuar keto para nuk e tregon.Nje gje eshte e sigurte,popullit nuk ja ka dhene.Tung.
avatar
Anonim
LOKJA Sali veri fre gojes dhe gites se u bote gazi botes.
avatar
Anonim
qytetar Brravo fundrrinat jane komunistet dhe ish komunistet,
avatar
Anonim
Tiku Sa te jene zgjedhesit e djathte me shumice ju irruani trapin skeni ku e hidhni se ka kush e pret..po ju shifni kryetarin tuaj qe ju vret naten per karrigen e vet dhe ju qan diten!!!ju ka kap shoku per koqesh dhe ju drejton si i do bytha dhe ju si qora qe jeni nuk keni sy ti shifni mekatet e qefliut socialist.mire u degjofshim ne 24 Qershor..
avatar
Anonim
REDI QENI I BLLOKUT KIKI
avatar
Anonim
alda Nuk jam e sigurte qe funderrinat perfundojne ne lane se patjeter do jesh i pari, e sigurte qe ti nuk don te hidhesh po na takon NEVE te te hedhim
avatar
Anonim
shpulla O funderrina e kombit o komunist o qeni i bllokut ik e mos e trash zullumin.
avatar
Anonim
marku Ik o plak rrjedhur.Me ty do te tallet gjithe dynjaja pas 23 qershorit
avatar
Anonim
REDI O SALI KOMUNISTI TE SPITALI 5 OSE TEK BURGU 313 ATJE E KE VENDIN
avatar
Anonim
ERA Kryeminstri flet si nje rrugaē rrugesh, duke ofenduar me shume se gjysmen e kombit shqiptar, duke i quajtur funderina. Ka harruar me duket se nga e ka prejardhjen dhe kush i vete pas, dhe me e keqja eshte se ky ka harruar se kush ka qene dhe si ka ardhur ne pushtet.
Rezultate tė tjera: 1   2   Para
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15