Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 20:25 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
01 Tetor 2017 - 09:37 | përditesuar në 18:50
VLORE - 20 plumba automatiku janė lėshuar mbi tre persona, mes tyre dhe njė fėmijė 8-vjeēar, nė Vlorė nė aksin e njohur si “Transballkanikja” ndėrsa aktualisht ata ndodhen nė spital nė gjendje tė rėndė pėr jetėn. Report Tv ka mundur tė sigurojė pamjet ekskluzive tė momenteve kur dy personat e plagosur Dritan Bega 50 vjeē dhe Ferdinand Llanaj, 39 vjeē nxirren nga automjeti dhe i jepet ndihma e parė mjekėsore nė trotuar nga kalimtarėt e rastit.

Nė automjet ka qenė edhe njė fėmijė 8-vjeē, B.Ll, djali i Ferdinand Llanajt, i cili ka mbetur i plagosur. Plagosja e fėmijės ėshtė mbajtur e fshehtė nga policia. Nė deklaratėn zyrtare tė shpėrndarė nga Policia e Shtetit flitet vetėm pėr dy tė plagosur, Dritan Begaj dhe Ferdinand Llanaj, ndėrsa vetėm burimet spitalore kanė konfirmuar se mes tė plagosurve ėshtė edhe i mituri. Atij i ėshtė dhėnė ndihma e menjėhershme mjekėsore pasi kishte marrė njė plumb nė krah dhe ndodhet jashtė rrezikut pėr jetėn.

Dy tė plagosurit e tjerė tė kėtij atentati, Ferdinand Llanaj dhe Dritan Bega, siē duket edhe nga pamjet, nxirren tė gjakosur nga mjeti i tyre “Mercedes Benz” i cili ėshtė i dėmtuar nė pjesėn e derės sė pasagjerit nga disa plumba qė kanė depėrtuar brenda. Nga hetimet e policisė rezulton se nė vendngjarje janė sekuestruar 20 gėzhoja dhe njė armė pistoletė e cila dyshohet se i pėrket tė plagosurve. Automjeti i qėlluar ėshtė me targa Vl 63 68 C. Ndaj tij ėshtė qėlluar nga njė tjetėr automjet, i cili u gjet i djegur nė njė fshat pranė Fierit.

Nga tė dhėnat e grupit hetimor rezulton se kjo targė ėshtė pėrdorur disa vite mė parė nga Baftjar Llanaj, 62-vjeē nė Vlorė i cili nė vitin 2011 ėshtė vrarė pėr shkak tė njė hasmėrie mes fisit Llanaj e Xhaferri. Vrasja e Llanajt nga policia u hetua pėr hakmarrje pasi vite mė parė ky shtetas ishte i dyshuar pėr vrasjen e N.Xhaferrit. ndėrsa vėllai i Llanajt kishte vrarė Sako Xhaferrin. Ndėrkohė rezulton se vėllai i Ferdinand Llanaj ėshtė i arrestuar dhe dėnuar me 35 vite burg pėr masakrėn e “Coles” tė ndodhur nė Vlorė nė 2015 me tre viktima. Burime nga prokuroria e krimeve tė rėnda bėnė me dije pėr ReportTv se hetimet pėr kėtė serial vrasjes me 5 viktima dhe 10-tra tė plagosur nga 2005-a do tė bėhen prej tyre dhe pjesė e hetimit do tė jetė dhe atentati me pasojė vdekjen e Roland Saliut dhe Enver Hysenit ish-kreut tė OSHE vlorė vrarė nė maj 2017.

Deri mė tani nė Policinė e Vlorės janė 10 pesona tė shoqėruar si dėshmitarė okular ndėrsa kamerat e sigurisė tė disa bizneseve nė zonė kanė filmuar atentatin dhe mjetin e pėrdorur nga dy autorėt e dyshuar qė janė larguar me shpejtėsi. Report Tv ka mėsuar se pėr tė mbajtur nėn kontroll grupet kriminale nė Vlorė dhe pėrplasjen mes fisit Llanaj e Xhaferri ėshtė urdhėruar nga drejtuesit e policisė sė shtetit zbarfikimi i forcave RENEA dhe Forcave tė Ndėrhyrjes sė Shpejtė.

I plagosuri, vėllai i autorit tė masakrės sė Ēoles
Ferdinand Llanaj ėshtė vėllai i Aleksandėr Llanajt i dėnuar me 35-vite burg pėr masakrėn nė Lagjen "Cole", ku humbėn jetėn 3 persona nė ambientet e njė lokali pasi u qėlluan me breshėri automatiku. 

Njė nga autorėt e identifikuar ishte pikėrisht Aleksandėr Llanaj i cili nė kėtė ngjarje mbeti i plagosur. Ai ėshtė dėnuar nga Gjykata e Krimeve tė Rėnda me 35 vite burg. 


vlore palgosja llanaj

vrasje llanaj vlore
(Nė foto dy tė plagosurit nga atentati nė Vlorė - FOTO EKSKLUZIVE)

pistoleta krimit vlore
(Pistoleta e sekuestruar pranė vendit tė ngjarjes, dyshohet e tė plagosurve)

Njoftimi i policisė pėr ngjarjen:
Vlorė

Informacion paraprak

Mė datė 01.10.2017, rreth orės 09: 35, nė rrugėn Transballkanike, pranė njė karburanti, nga persona ende tė pa identifikuar ėshtė qėlluar me armė zjarri nė drejtim tė njė mjeti ”Mercedes Benz” me targa VL 63 68 C.

Nga tė shtėnat me armė zjarri kanė mbetur tė plagosur shetasit D.B., 50 vjeē dhe F.Ll., 39 vjeē

Tė dėmtuarit janė transportuar menjėherė pėr tė marrė ndihmė mjekėsore nė Spitalin Rajonal Vlorė.

Nė vendngjarje ndodhen shėrbimet e Policisė sėbashku me grupin hetimor ku po punohet pėr zbardhjen e plotė tė ngjarjes.

Policia ka ngritur pika tė shumta kontrolli nė tė gjitha kryqėzimet kryesore dhe po punohet pėr identifikimin dhe kapjen e autorėve.Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

20 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Labi Onanonimi une nuk merzitem se jam per qef tim ketu n vlore Po dardha jote q ka bishtin pas nuk e ka shum t gjate mos e vri mendjen ti
avatar
Anonim
Labi O anonimi Po ai vellaj ti ku do mari hake m parą se ky robi ka ber shum sullume o nuk ja fal njeri pse ata njerzit q vran ketu n cole kan dal na ferra spaskan fise ata nuk i ka ber nena ata apo vetem keta ka ber nena ..dhe Po ska fdekur do fdesi shum shpejt se nuk ta fal njeri gjakun shoku
avatar
Anonim
Tp Ehe valle rend
avatar
Anonim
Tp Ska te mbaruar knows pun
avatar
Anonim
Tp Femija ska faj
avatar
Anonim
lala edhe ne Lushnje u degjuan krismat e trimave nga Vlorrrra.
avatar
Anonim
Labi Ca komente panlidhje Po robi se kish t gjate ishte me ore e nuk e ka Ferdinando Po e ka robi ..ai klodi i vellaj esht djale m i mir e si ka lyer duart me gjake Po ky robi e i vellaj ti vogel q esht n burke se kan shum t gjate
avatar
Anonim
O labi Po nuk ka vdekur robi akoma i plagosur eshte ti mos u merzit o lab se vellai eshte djal i mir po nuk le hak pa mar prap e di ti jan shume ata mos u merzit e ka dardha bishtin mbrapa
avatar
Anonim
@ O labi Dardha e Robit eshte kalbur me kohe, i vellai le te marre hak kur te dale nga burgu pas 35 vjeteve! Perse nuk thone keta qe Robi ishte padrinoja e hashashit te Selenices dhe zonave per rreth? Perse nuk thone qe bridhte me makine te blinduar dhe hasmi ja gjeti diten? Llanajt dhe Aliajt kane hapur shume "fronte lufte " ne Vlore keshtu qe veshtire se merret vesh kush i qelloi kete here. Por i lumte dora!
avatar
Anonim
Lulu Qeverine e ka SAIMIR TAHIRI DHE RAMA JU THONI: - fajin e ka SALIU.22 DJEM U VRANE NE VLORE DHE NGA OSHE DHE FAJIN E KAM UNE QE PAGUAJ DRITAT E BIZNESIT TIM ??? Oh ju marrte mortja me KEQ Se c' po ju merr. HAPNI SYTE O QORRA KOMUNISTE SE PO JU GRRYEN MAFIA "RAMA- Meta " duke u shtirur Se Jane ne opozite. Kush e zgjodhi METEN PRESIDENT???JU VLORAKET E BETE KRYEMAFIOZI PRESIDENT. ESHTE JUAJI .PO UA VRET DJEMTE. ...DONI ME ...???
avatar
Anonim
Miku O lulu po ki te te drejt po kujt i thua keta jan komunista ju pelqen ti shkelesh me kemb e ti vrasin se keshtu ja u bente xhaxhi Enveri , jan te gjith binjt e ti qeverin e ka Rama keta thon do vrar saliu hajde mendje hajde komplet mendje vlonjatesh , ne keto lajme nuk duhen politizuar o njerez po ka ca injorant qe bejen komente kot , po gjyna djemt e nenave se u shuan , pergjegjes shteti qe i beri te gjith mafjoza te vegjel e te medhenj vrasin dhe nuk denohen keto jan pasojat duhet gjetur autort
avatar
Anonim
Une Ata qe duhet te japin llogari dhe te thiren ne prokurori jane PRESIDENTI dhe SALI BERISHA. Keta dy njeres gjate fushates elektorale beni thirje per arme e per lufte. Hapni syte o popull,po ju shkaterojne politikanet mafioze.Prokuroria te filloj menjehere hetimet,mjafte bete sehir duke I perkedhelur keta njeres te rrezikshem.
avatar
Anonim
Eri Hajde shqiperi hajde vritu njerez dit per dit e te gjitha ngjarjet pa autor ska as polici as lesh del tjetri ne mes te dites me kallash e se kap njeri ,vetem keto 3 vite ne vlore jan vrar 20 djem ,te gjith si sherifa me arm ne brez ,ku eshte shteti legen qe ngeli duke ber shou
avatar
Anonim
Loshi Kur nuk ka shtet e ben hasmi punen e gjykates,kur ta shkrepesh armen mendo per ata qe do lesh mbrapa se vete ha e pi ne burg.
avatar
Anonim
Strazimiri koke zbathur Berisha, arme, fshatar....te keqijat e ketij vendi.
avatar
Anonim
Miku jot ahahah e madhe kjo. e ke gjet fiks! po ksuh ta marri vesh!? kta lopet do ta kuptojne?...
avatar
Anonim
labi Robi, vllai i aleksander llanaj i plagosuri
avatar
Anonim
Tp Po ikin ky far djali
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15