Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:57 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Ekonomi Nga GENC KONDI
15 Shtator 2013 - 04:02
Ēabej kundėr Metrologjisė: Tė
publikohen emrat e vjedhėsve
Publikimi vetėm i emrit tė njė kompanie qė mashtron konsumatorėt nuk mund tė konsiderohet si shkelje e privatėsisė, sipas komisioneres sė Mbrojtjes sė tė Dhėnave Personale. Ajo ka mbajtur qendrim kundėr Metrologjisė nė rastin e abuzimit me karburantet.

Flora Ēabej-Pogaēe, komisionerja e Mbrojtjes sė tė Dhėnave Personale, ka mbajtur dje qendrim kritik ndaj drejtuesve tė Metrologjisė, tė cilėt ditėt e fundit kanė deklaruar se nuk mund tė bėjnė publikė emrat e subjekteve qė vjedhin qytetarėt. Nė njė qendrim zyrtar tė saj, komisionerja ka deklaruar se transparenca pėr ēfarė lejon pika 1 e nenit 9 e Ligjit “Pėr Inspektimet nė Republikėn e Shqipėrisė”, pėr tė mbrojtur interesat e subjekteve tė tė dhėnave, nė kėtė rast, tė konsumatorėve, „duhet konsideruar e rėndėsishme, dhe e pakursyer, jo e trajtuar si e pamundur, nė kundėrshtim me ligjin, apo tė krijohet dilema se ēfarė ėshtė interes i rėndėsishėm publik dhe se ēfarė prevalon“.

Ky, nė fakt, ėshtė veprimi mė i mirė ligjor pėr tė qenė nė pėrputhje me ligjin pėr mbrojtjen e tė dhėnave personale. Sipas saj, tė gjithė kontrolluesit publikė e privatė nevojitet tė zbatojnė nė mėnyrė tė drejtė e tė ligjshme legjislacionin e tyre pėrkatės nė pėrputhje me ligjin pėr mbrojtjen e tė dhėnave personale.


Ajo se ēfarė pėrbėn shkelje tė privatėsisė, nuk mund tė konsiderohet publikimi i emrave tė kompanive,ka thėnė ajo.
Sipas komisioneres, ajo ėshtė njohur kohėt e fundit me ēėshtjen e identifikimit tė kompanive tregtare tė karburanteve, tė cilat janė konstatuar me shkelje nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Metrologjisė, dhe pėr kėtė bėn kujdes tė shprehė qėndrimin e tij mbi gjetjen e ekuilibrit tė duhur nga institucionet publike ndėrmjet tė drejtės pėr informim tė publikut dhe mbrojtjes sė tė dhėnave personale.


Komisioneri ėshtė i vetmi autoritet pėrgjegjės, qė mbikėqyr dhe monitoron, nė pėrputhje me ligjin, mbrojtjen e tė dhėnave personale, duke respektuar e garantuar tė drejtat dhe liritė themelore tė njeriut dhe pėr kėtė vazhdimisht rekomandon apo sugjeron pėrmes opinioneve e publikimeve kryerjen e veprimtarisė sė kontrolluesve tė tė dhėnave personale nė pėrputhje me ligjin. Publikimi i abuzuesit ėshtė njė detyrim ligjor i institucioneve publike, i cili parashikohet nė ligjet e tyre organike siē ėshtė rasti i Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Metrologjisė, ku nė Ligjin nr. 9875 date 14.02.2008 “Pėr Metrologjinė” i ndryshuar me Ligjin nr. 10217 datė 21.01.2010 nė nenin 2 shprehimisht thuhet:
“Ky ligj ka si qėllim tė realizojė mbrojtjen e konsumatorėve dhe tė shtetit nga rezultatet e pasakta tė matjeve”, shprehet Ēabej.
Pak ditė mė parė, drejtorja e Metrologjisė Kozeta Mesiti nuk pranoi tė japė emrat e kompanive abuzuese, me pretendimin se shkelej privatėsia e tyre.
 
faksimile


Shkrimi u publikua sot (15.09.2013) nė gazetėn Shqiptarja.com (print)

Redaksia Online
(a.ē/shqiptarja.com)

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
ciu e me ta lumsha o shtet demokrat i salehut qe e ka luftu korrupsionin. e ha mjerani i shkrete qe vjedh capen e bukes per femijet. ai po denohet dhe mire biles. kurse ata qe vjedhin 3 milione njerez e bejne kerdine mund te hajne verejtje me goje ose mund te marrin e shumta nje gjobe por emri i mbrohet nuk del ne shesh se pastaj nuk shkojne me njerezit qe te vazhdojne te mashtrohen si cjapi te kasapi. dhe kjo u parashikoka ne ligj. ligji mbron vjedhjen masive me ane te mashtrimit demokraci jo shaka
avatar
Anonim
ciu ka marre shukun e pareve dhe ka mbyll gojen. kush te mbron kot sot duke rrezikuar kaq kritika dhe qe del ndesh me ligjet kot se koti. po mos ishte leku ne mes ajo do kishte nxjerre dhe emrin e burrit te saj jo kompanite hajdute qe e meritojne. merreni dhe hetojeni per mbeshtetje te krimit te mashtrimit ne mase se u fryne me pare e spo i shohin me syte as ligj as shtet...
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Vettingu, Calavera: Kemi dosjet e gjyqtarėve e prokurorėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 20/07/2017, Viti VII - NR.169