Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 19:45 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
14 Janar 2017 - 19:58 | përditesuar në 07:41
TIRANE- Ndėrmjetėsi pėr shitjen e kompanisė OSHE tek CEZ, Nuel (Nue) Kalaj, ėshtė thirrur zyrtarisht nga Komisioni Hetimor pėr ēėshtjen e CEZ, pėr tė dėshmuar.

Report TV siguron dokumentin qė iu nis me postė Nuel Kalajt nga komisioni hetimor, ku i kėrkohej tė paraqitej pėr tė dėshmuar. 

Nuel Kalaj u thirr nga komisioni hetimor pėr privatizimin e CEZ-it disa ditė mė parė, por nuk u paraqit nė mbledhje, pavarėsisht se kreu i kėtij komisioni, Taulant Balla iu drejtua atij pėrmes njė fletėthirrje, ndėrkohė qė njė kėrkesė tjetėr i ėshtė pėrcjellė Policisė sė Shtetit pėr shoqėrimin e tim me forcė.

Dokumenti ka mbėrritur nė banesėn e Kalajt nga shėrbimi Postar, por ėshtė kthyer prej aty nė drejtim tė Kuvendit me mbishkrimin sipėr "larguar nga vendi". 

Sekseri Nuel Kalaj ėshtė thirrur pėr tė dėshmuar nė komisionin hetimor lidhur me rolin e tij nė privatizimin e OSSH-sė te kompania ēeke, CEZ. Pėrmes njė reagimi tė tij nė Facebook, pasi nuk mori pjesė nė komision, Kalaj tha se ndodhej nė Kosovė pėr ēėshtje pune dhe se ėsthė i gatshėm tė pėrgjigjet pėr ēdo akuzė nė drejtim tė tij. 

Ai rezulton tė ketė njė adresė nė Francė, njė nė Kosovė dhe njė nė Tiranė, ku ka qėndruar tek pallati qė ėshtė pronė e bodyguardit tė Liri Berishės dhe Shkėlzen Berishės, gjatė kohės qė ata ishin nė pushtet.
letra e nuel kalaj me logo shqiptarja
(Zarfi i fletėthirrjes drejtuar Nuel Kalajt)

Seanca e radhės e komisionit hetimor pėr CEZ-in zhvillohet ditėn e hėnė nė orėn 11:30. 

​Nuk dihet ende nėse Nuel Kalaj do tė marrė pjesė nė kėtė mbledhje pėr tė dėshmuar lidhur me rolin e tij nė privatizimin e OSSH-sė dhe transaksionet bankare tė kryera prej tij pak ditė para zgjedhjeve parlamentare tė 2009-ės, nė vlerėn e 7 milionė eurove.  

Kalaj tėrhoqi 7 milionė euro disa ditė pėrpara zgjedhjeve tė 2009-ės
Komisioni Hetimor Parlamentar pėr hetimin e privatizimit tė OSSH ka administruar nga njė bankė e nivelit tė dytė disa llogari bankare tė Nue Kalaj i cili ka marrė nga CEZ transferta bankare disa milionė euro.

Kėto shuma mė pas i ka tėrhequr cash mė 16 qershor 2009, vetėm pak ditė para zgjedhjeve tė vitit 2009.

Gjithashtu Komisioni ka kėrkuar informacione shtesė nga banka, por edhe nga banka tė tjera, pse CEZ i ka berė kėto transferta tek ky individ dhe ku i ka ēuar paratė cash Nuel Kalaj.

Por, Nuel Kalaj, nė dėshminė e dėshmitarit Romeo Kara nė Komisionin Hetimor, rezulton tė ketė qenė edhe ndėrmjetesi i kontakteve dhe bisedave ndėrmjet Qeverise shqiptare dhe kompanisė CEZ.

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

19 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16