Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 19:45 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Nga Adriatik Doēi
15 Janar 2017 - 07:32 | përditesuar në 10:22
Vitin qė Nuel Kalaj, i akuzuar si sekseri i marrėveshjes mes qeverisė “Berisha” dhe ēekėve pėr privatizimin e OSSH, mori 7 milionė euro nga CEZ, me ēantė, nė njė bankė tė nivelit tė dytė, llogaritė bankare tė Shkėlzen Berishės janė shtuar me mbi 300 mijė euro. Rastėsi apo jo, fjala e fundit u mbetet organeve ligjzbatuese, por pas tėrheqjeve tė parave nga Nuel Kalaj, i biri i Sali Berishės, Shkėlzen Berisha, ka deklaruar shuma tė mėdha tė ardhurash dhe blerje pasurish tė paluajtshme. Gjatė dy viteve tė mėvonshme, pra gjatė 2009-2010, Shkėlzen Berisha ka deklaruar rreth 600 mijė euro shtesa nė llogari. Po gjatė vitit 2009, Shkėlzen Berisha ka blerė njė makinė 18 mijė euro, ndėrsa nė vitin 2012 ka blerė njė tjetėr makinė, me vlerė 85 mijė euro. Nė vitin 2013 ka blerė njė apartament me sipėrfaqe 198 m2 dhe parkingu, tek ETC nė Tiranė, me vlerė 346 mijė euro. Pėr tė mbuluar shpenzime tė tilla, i biri i kryeministrit, herė pas here, ka marrė kredi. Kredinė mė tė madhe e ka marrė nė vlerėn 277 mijė euro.

Referuar deklaratės sė pasurisė dorėzuar pranė Inspektoriatit tė Lartė tė Deklarimit dhe Kontrollit tė Pasurive, gjatė vitit 2009, vit qė pėrkon me transaksionet dyshimta tė shtetasit Nuel Kalaj, Shkėlzen Berisha deklaron se ka fituar 308.599 euro. I biri i kryeministrit thotė se paratė e deklaruara burojnė nga aktiviteti i tij privat nė fushėn e pasurive tė paluajtshme, por edhe nga konsulenca e tij ligjore. Po ashtu, njė vit mė vonė, pra nė vitin 2010, Shkėlzen Berisha, ka deklaruar njė shtesė prej 130 mijė eurosh nė llogarinė e tij rrjedhėse nė Intesa San Paolo Bank. Po gjatė vitit 2010, Shkėlzeni ka deklaruar edhe 150 000 euro tė ardhura nga aktiviteti privat nė fushėn e pasurive tė paluajtshme si dhe 3 632 528 lekė si konsulent juridik. Pra, qindra mijėra euro nė vit, vilat dhe apartamentet, i biri i ish-kryeministrit ua atribuon aftėsive tė tij si jurist. Ndėrkaq, njė e-mail ish-drejtorit tė CEZ nė Shqipėri, Josef Hejsek, drejtuar nėndrejtorit tė CEZ-it nė Pragė, Tomas Pleskac, flet pėr lidhje mes Shkėlzen Berishės dhe shtetasit kosovar, Nuel Kalaj. Si Shkėlzeni, ashtu edhe Kalaj, kanė mohuar qė tė kanė lidhje dhe njohje me njėri-tjetrin, por dokumentet konfirmojnė tė kundėrtėn.  

Para rrėzimit tė Sali Berishės nga pushteti, Partia Socialiste, ka ngritur dyshime tė forta mbi ligjshmėrinė e burimit tė tė ardhura tė Shkėlzen Berishės. Asokohe, Partia Socialiste, u kėrkoi organeve kompetentet tė hetonin rrugėt e pasurimit tė Shkėlzen Berishės, duke konstatuar paradokse nė deklaratat e pasurisė. “Vetėm nė njė vit tė vetėm, 2009, Shkėlzen Berisha ka deklaruar rritje tė depozitave dhe llogarive bankare me 310 mijė Euro (sepse ky punon me Euro) ndėrsa tė ardhurat e tij tė deklaruara ishin mė pak se 210 mijė Euro. Ja edhe njė shkelje tjetėr dhe dyshime, se nga ka ardhur kjo diferencė e “vogėl” prej 100 mijė Eurosh??”, pretendonte PS.
 
Pasuria e Shkėlzen Berishės ndėr vite
 
Pasuria pėr vitin 2015
Tė ardhura nga Konsulenca Juridike 1 000 000 lekė.
Tė ardhura nga punėsimi 759 789 lekė.
Tė ardhura nga ndėrmjetėsimi 210 000 euro.
Tė ardhura nga qiratė 47 956 euro.
Pakėsuar njė llogari me 156 euro.
Shtuar njė llogari bankare me 6 408 euro.
Shtuar llogari 996 400 lekė.
Pakėsuar njė llogari nė euro me 8 308 euro.
Llogari e re me 96 574 euro.
Shlyer 29 154 euro detyrim kredi pėr blerje apartamenti, mbetur 254 005 euro.
Shlyer 12 912 euro kredi blerje makine.
Detyrim ndaj personi tė tretė vlera 18 000 euro.
 
Pasuria pėr vitin 2014

Tė ardhura nga rroga nga "Albanian Legal Company", 1 266 628 lekė.
Tė ardhura nga dividenti nga "Albanian Legal Company", 954 068 lekė.
Tė ardhura nga qiraja, 50 350euro.
Gjendja e llogarisė bankare, pakėsuar me - 17 673 euro.
Gjendja e llogarisė bankare, pakėsuar me - 46 932,75 euro.
Gjendja e llogarisė bankare, pakėsuar me - 156 euro.
Gjendja e llogarisė bankare, shtuar me 1 621 719 lekė.
Gjendja e llogarisė bankare, pakėsuar me - 1 279,66 lekė.
Gjendja e llogarisė bankare nė Suedi, shtuar me 7 300 korona suedeze.
Kredi bankare 277 200 euro.
Detyrim huaje 34 222 euro.
 
Pasuria pėr vitin 2013

Blerje apartamenti me sip. 198 m2 dhe parkingu nė ETC, 346 500 euro.
Tė ardhura nga konsulenca ligjore 4 520 814 lekė.
Tė ardhura nga dhėnia e apartamentit te ETC me qira, 31 964 euro.
Marrje kredie me vlerė 277 200 euro pėr blerje apartamenti.
Pagesė detyrimi me vlerė 2 796 euro pėr kredi.
Pagesė detyrimi me vlerė 9 673 euro pėr kredi pėr blerje automjeti.
Pagesė qiraje pėr zyrat nė Lundėr 4 800 euro.
 
Pasuria pėr vitin 2012
Tė ardhura nga aktiviteti nė fushėn e konsulencės ligjore 5 668 384 lekė.
Kredie 55 000 euro pėr blerje automjeti.
Blerje automjeti me vlerė 85 000 euro.
Pagesė detyrimi 3 228 euro pėr kredi bankare pėr blerje automjeti.
Pagesė detyrimi 12 000 euro pėr marrje me qira tė njė banese nė Farkė.
 
Pasuria pėr 2011
Llogari rrjedhėse nė Bankėn Credins, pakėsuar me 368 lekė.
Pakėsuar llogaria rrjedhėse nė Intesa San Paolo Bank 23 652. 68 euro.
Pakėsuar llogaria rrjedhėse nė Intesa San Paolo Bank 360 lekė.
Pakėsuar llogaria rrjedhėse nė Intesa San Paolo Bank 2 067. 91 euro.
Llogari rrjedhėse nė bakėn SEB, pakėsuar me 5 145 13 SEK.
Tė ardhura si konsulent juridik 1 842 680 lekė.
Kontratė qiraje tė njė banese nė adresėn Vila B9, Kompleksi Garden Vila, Fshati Lundėr, Komuna Farkė, 12 000 euro.
 
Pasuria pėr vitin 2010
Shtuar llogaria rrjedhėse nė Intesa San Paolo Bank 130 203 euro.
Tė ardhura nga aktiviteti provat nė fushėn e pasurive tė paluajtshme 150 000 euro.
Pakėsuar  llogaria rrjedhėse nė Intesa San Paolo Bank – 3 600 lekė.
Shtuar llogaria rrjedhėse nė bakėn SEB, Suedi + 23 802 SEK.
Llogari nė Bankėn Credins 462 371.
Tė ardhura si konsulent juridik 3 632 528 lekė.
 
Pasuria pėr vitin 2009

Tė ardhura nga aktiviteti privat nė fushėn e pasurive tė paluajtshme 308.599 euro.
Makinė 18 mijė euro.
 
Redaksia Online
Al.N/Shqiptarja.com

19 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Dajti Ky sy qen peshkaqen duhej hetuare qe ne vitin 2008 kur beri tragjedin e gerdecit duhej varur dhe ta digjeje sic u dogjen shpirtrat e 26 veteve dhe jo ta lije te vidhte sic ka vjedhur po cpret drejtsija cfar don me shume fakte se kaqe pse nuke shkarkohet Llalla miku i K. S.S.Berishes qe ka bere tragjedite ne vendin tone
avatar
Anonim
Blenard Po shqiperin zeni e shkaterroi
avatar
Anonim
anonim te futen ne burg se jan familja me e korruptuar ne shipni jan rrace serbe
avatar
Anonim
Fatmiri Pa u ndeshkuar keta hajfute te pasurive kombetare shqipetaret do te vazhdojne te rrojne me pensione minimale sa per te mbijetuar.cfar prete prokuroria vall nuk edi qe cdo minut ne favor te tyre eshte pasuria me e madhe se ajo qe kane.oju deputetet tane populli u ka zgjedhur per te bere shqiperine dhe bejeni largoni kete kancer qe eka mberthyer per nje cerek shekulli.shqiperia eshte eshqipetareve dhe jo e ketyre tradhetareve qe e shiten per te mbushur xhepat.urrejta e popullit do ti ndeshkoj
avatar
Anonim
anonim aty vetem flitet dhe s ndodh asgje,mjaft me dhafe ka ardhur koha per vepra,te gjithe jane njesoj para drejtesise !
avatar
Anonim
Nesti Sigurisht qe shumat e deklaruara jane vetem maja e ajzbergut. Parate i ka marre si sekser ne plackitjen e pasurive kombetare.
avatar
Anonim
luigji Po perse Prokuroria nuk heton ???? Kaq frike ka prokuroria hajdutet!. Deri kur do vazhdoj Llalla te tallet me drejtesine shqiptare , perse nuk shkarkohet Llalla per bashkepunim me krimin dhe shperdorim detyre etj......
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16