Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sport
15 Shkurt 2018 - 14:39 | përditesuar në 08:50
Komisioni i Etikės dhe Disiplinės nė UEFA i kėrkon UEFA-s qė ekipi i Skėnderbeut tė dėnohet sipas nenit 43/3 me pėrjashtim pėr 10 vjet nga kompeticionet europiane si dhe me 1 milion euro gjobė pėr akuzėn e trukimit tė ndeshjeve.

Akuza ėshtė mjaft e rėndė, pasi sipas UEFA-s drejtuesit e lojtarėt e klubit korēar kanė trukuar 52 ndeshje tė Skėndėrbeut, 41 prej tė cilave nė Superligėn Shqiptare, 5 ndeshje nė Champions League dhe 6 ndeshje miqėsore.

Janė 93 faqe vendim nga Etika dhe Disiplina nė UEFA tė cilat mėsohet se pėrmbajnė prova pėr trukim nga shtatė herė kampionėt e Shqipėrisė. Ky rekomandim ėshtė marrė nė datėn 7 shkurt 2018 nė njė kohė kur Armand Duka rizgjidhej nga Asambleja e UEFA-s pėr njė mandat tė pestė nė krye tė FSHF. Kujtojmė se Armand Duka rezulton edhe sponsor te ekipi i Skėnderbeut.

Shtatė herė kampionėt e Shqipėrisė akuzohen pėr trukime ndeshjesh nė kompeticionet europiane. Skėnderbeu ėshtė ekipi shqiptar mė i suksesshėm nė vitet e fundit. Edhe pėr sezonin 2017-2018, Skėnderbeu mori pjesė nė fazėn nė grupe tė Europa League.

Skėnderbeu ndėrkohė ėshtė nė Arbitrazh pėr titullin kampion tė Superiores vitin e kaluar, qė i ėshtė hequr nga FSHF, por qė federate ende nuk ia ka kaluar atė titull skuadrės sė mbaroi e dyta atė sezon Partizanit, duke e lėnė atė sezon futbollistik pa kampion. Dy vite mė parė, ekipi korēar u pėrjashtua nga Champions League me vendim tė UEFA-s, duke mos marrė pjesė pėr njė vit nė Kupat e Europės. 

VENDIMI
Nė vendim shkruhet: Bazuar nė konsideratat e sipėrpėrmendura, Inspetorėt e Etikės dhe tė Disiplinės kėrkojnė nga Komisioni i Disiplinės dhe Etikės pranė UEFQA-s qė: Tė referojnė ēėshtjen te Komisioni i Apelit nė UEFA nė lidhje me nenin 34(3) nė Statutin e UEFA-s dhe nenit 29(3) nė Statutin e UEFA-s dhe nenit 29(3) nė Rregulloren e Disiplinės. Nė ēdo event, kėrkohet qė organi kompetent disiplinor i UEFA-s:

Tė deklarohet qė KS Skėnderbeu pėrjashtohet nga pjesėmarrja nė veprimtaritė pėr klube tė UEFA-s pėr 10 (dhjetė) vjet.

Tė vendosė njė gjobė prej 1,000,000 ndaj KS Skėnderbeut. Inspektorėt e mėposhtėm tė Etikės dhe Disiplinės rezervojnė tė drejtat e tyre ta pasurojnė ose ta amendojnė kėtė raport nė rast se paraqiten informacione apo prova tė mėtejshme.

Konkluzionet e UEFA-s, Skėnderbeu, rekord historik trukimi
Nė konkluzionet qė Komisioni i Etikės dhe Disiplinės ka nxjerrė lidhur me ēėshtjen e trukimeve tė ndeshjeve tė Skėnderbeut ndėr tė tjera, ai raporton shumėn qė sipas tij ka pėrfituar Skėnderbeu nga ky trukim, lojtarėt dhe zyrtarėt e ekipit korēar tė pėrfshirė nė korrupsion dhe trukim ndeshjesh si dhe deklaratėn e njė kundėrshtari tė ekipit.

Ja njė pjesė e konkluzioneve:
Nė tė vėrtetė, u dėshmua para CAS-it plotėsisht se provat e paraqitura nga UEFA konsistojnė nė: 71 tė ardhura totale prej: 7,974,249 dollarėsh.

Provat e paraqitura nė shkallėn e parė konsiderohen si tė mjaftueshme pėr masat administrative tė parashikuara nga neni 4.02, duke e lėnė ēėshtjen tė hapur pėr sanksione tė mėtejshme . UEFA ėshtė e bindur se provat e paraqitura nė kėtė raport shfaqin se ka mjaft elemente pėr tė dėshmuar se Skėnderbeu duhet sanksionuar me masa disiplinore nė bazė tė nenit 4.03.

Sikurse ėshtė argumentuar nė kėtė raport, UEFA e konsideron kėtė ēėshtje se deri tani ėshtė rasti mė i madh i trukimit tė ndeshjeve qė pėrfshin njė klub tė vetėm futbolli. Nė opinionin e UEFA-s, tė paraqitur pėrpara panelit tė CAS-it nė shkallėn e parė, ajo ishte e bindur se klubi ėshtė i pėrfshirė minimalisht indirekt nė trukimin e ndeshjeve, dhe ky raport dėshmon se ka gjithashtu prova qė dėshmojnė se lojtarėt, zyrtarėt dhe financuesit e Skėnderbeut i trukonin ndeshjet nė mėnyrė qė tė pėrfitonin vetė ose nė favor tė palėve tė treta, duke bėrė qė klubi tė shkelė nenin 12 tė Kodit Disiplinor tė UEFA-s.

Ėshtė shpjeguar nė mėyrė shterruese nė kėtė raport se vėzhgimet e UEFA-s janė certifikuar nga ekspertė tė pavarur si njė mekanizėm tepėr i fuqishėm pėr tė identifikuar ndeshjet e fiksuara dhe se njė numėr i “pėrshkallėzuar” ndeshjes dėshmojnė se njė klub ėshtė nė tė vėrtetė duke fiksuar ndeshjet e futbollit. Skėnderbeu, ka patur gjatė viteve tė fundit, mbi 50 ndeshje tė trukura, pėrfshi katėr ndeshje tė UEFA-s pėr klube nė sezonin 2015-2016.

Kjo shifėr pėrbėn mė shumė se dyfishin e shumės sė ndeshjeve qė ka klubi i dytė me numrin mė tė lartė tė ndeshjeve tė fiskuara. Nė tė vėrtetė UEFA nuk ishte pėrballur kurrė mė parė me njė numėr kaq tė lartė ndeshjesh tė trukuara nga njė klub i vetėm!

Por nuk ėshtė vetėm numri i ndeshjeve qė e bindi UEFA-n se Skėnderbeu ka trukuar me tė vėrtetė njė numėr tė lartė ndeshjesh. Edhe prova tė tjera dėshmuan, se ishin tė pėrfshirė edhe figura kyēe tė administratės sė Skėnderbeut nė industrinė e basteve dhe nė akte korruptive dhe mosbesimi qė operatorė me reputacion bastesh si Hong Kong Jockey Club, kishte nė ndeshje ku luante Skėnderbeu, dhe gjithashtu deklaratat e bėra nga kundėrshtarėt e Skėnderbeut, si portieri i Crusaders, i cili nė rrjetet sociale kishte treguar se kishte shumė elemente qė ēonin nė njė drejtim tė vetėm: se Skėnderbeu ka trukuar ndeshjet!

raporti per skenderbeun

raporti per skenderbeun

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Refugjat Ju lutem po ai redaktor qe shkruan njerezit e Berishes qeka palle fare, ēna intereson kujt esht ai njeri na duhet vetem ta perjashtojne jo i kujt esht.....dilettante
avatar
Anonim
perse keto shkaterruan ekipet baze te kampionatit nder vite qe i kane dhene futbollit bukuri,duke eliminuar tiranen partizanin dinamon vllaznine mendojne se do kete kampionat,eshte qesharake te behet me korcen kukesin kamza futboll,TURP
avatar
Anonim
Era Jame dakorde me skualifikimin e Skenderbeut , ne qoftese Skenderbeu ka trukuar ndeshjet. Duhet qe edhe skuadrat qe Kane bere trukime me Skenderbeun te Denohen .......Eshte č pa besushme qe nje squadre te boje kompromise vetem ......... "',,"..
avatar
Anonim
Duka legeni Eshte turp qe kjo skuader te kete emrin e Skenderbeut.Mire do ishte te quhej FC Ridvan Bode!?
avatar
Anonim
xXx Ēojini nė Shish-Tufinė....Atje e kanė vendin keta lepujt e borės..Kėta janė turpi futbollit...
avatar
Anonim
AJAX MESAZHI I URIMIT PER DUKEN SI PRESIDENT . EC FINO me finese po ja fut avash-avash . Kishte nje muaj qe flitej por Duka e shtyu per garen e presidentit FSHF .
avatar
Anonim
Pavllo loqja Duhet tė futet duka nė burg sduhet tė dėnohet Skėnderbeu se ėshtė poshtėrsi tė dėnosh Skėnderbeun vetėm duk hajduti duhet dėnuar
avatar
Anonim
al o shoku po ish ministri bode me duken i kane bere parate ne kete menyre.nuk e kan rruajtur per skenderbeun se e kane perdorur vetem per bastet......kete e dine te gjithe. pse lef erion brace duke thene qe duka po shkaterron futbollin ?pse u gezua pd-ja kur u zgjodh duka prap ne krye te fshf-se?se bode ja ka lyer rroten pd-se me paret e fituara nga bastet illegale nga hong-kongu
avatar
Anonim
Tirona I mori ne qaf Duka gjynof e shkatroj futbollin me baste.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63