Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 10:33 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
13 Gusht 2017 - 10:09 | përditesuar në 12:26
Do pushoni nė fund tė gushtit?
Meteorologėt japin lajmin e mirė
Pas shiut, rikthehen temperaturat e larta
I nxehti afrikan i pagėzuar si "Luēiferi" duket se ėshtė larguar nga vendi ynė me rėnien e reshjeve tė para tė shiut, por temperaturat e larta do rikthehen sėrish. 

10 ditėt e para tė gushtit u karakterizuar nga temperatura ekstreme tė cilat kaluan mbi 40 gradė. Reshjet e shiut tė cilat ranė mbrėmjen e kaluar kanė ulur temperaturat deri nė 10 gradė celsius dhe parashikohet qė kėto masa ajrore tė vijojnė pėrgjatė dy ditėve. Pas shiut, rikthehen temperaturat e larta
Megjithatė, metorologia Lajda Porja u shpreh pėr Report Tv se fundjava e ardhshme do rezervojė temperatura tė larta tė cilat do arrijnė deri nė 36 gradė celsius, njė lajm i mirė ky pėr tė gjithė ata tė cilėt kishin planifikuar pushimet nė fund tė muajit gusht. 

"Pritej kjo zbritje e temperaturave dhe rikthimi i reshjeve tė shiut. 

Parashikohet qė situata me vranėsira dhe reshje shiu tė jetė nė zonat malore dhe verilindje tė vendit. Temperaturat kanė zbritur deri nė 10 gradė celsius prej mbrėmjes sė djeshme. 

Nesėr pritet tė kemi kthjellime dhe deri nė fund tė javės tė kemi rritje tė temperaturave me 1-2 gradė nga dita nė ditė. Tė enjten do kulmojnė me 35-36 gradė, pra do kemi sėrish masa ajrore tė ngrohta nga Afrika, por nuk do kemi temperatura ekstreme. 

Temperaturat do jenė nė rritje nga nesėr, por vlerat do jenė rreth 34-35-36 gradė, 10 ditėshi i dyta do jetė nė kėto kushte. Ndėrsa 10 ditėshi i fundit i gushtit do ketė temperatura deri nė 34-35 gradė.

Temperaturat ekstreme tė 10 ditėshit tė parė nuk do t'i kemi nė ditėt nė vijim tė gushtit. Nuk do kemi mė vlera 39-40 gradė".   

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63