Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 19:55 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Nga Arsen Rusta
09 Gusht 2017 - 09:56 | përditesuar në 11:20
Prokuroria shqiptare nis hetimet kryesisht nė tė gjithė vendin pėr zjarrėvėnie tė qėllimshme nga persona tė ndryshėm tė cilėt sipas informacioneve tė mbledhura nga agjencitė e inteligjencės kanė objektiv pėrfitimet dhe abuzimet me fondet publike dhe  dėmtimin e pasurive natyrore.
 
Burime pėr ReportTv nga organi akuzės sqaruan se nė tė gjithė vendin tashmė po hetohet pas kallėzimeve dhe referimeve tė  bėra nga policia ku nė mė pak se 1 muaj janė 11 shtetas tė ndaluar e proceduar pėr mė shumė se 800 vatra zjarri nė vend dhe 35 tė dyshuar si tė pėrfshirė nė kėto zjarre.
 
Raporti konfidencial nė duart e hetuesve: 80% e zjarreve fiktive
Sipas verifikimeve tė informacioneve pėr zjarret nė terren prokurorėve u ka rezultuar se kėto zjarre janė nė 80% tė tyre nė zona tė pabanuara, larg rrugėve kryesore dhe nė zona malore cka hedh dyshime se zjarri nuk mund tė ndizej vetė qoftė dhe nga temperaturat e larta.
 
Bazuar nė kėto referime dhe nga informacionet e raportuara nga shėrbimet inteligjente grupi hetimor po analizon dhe tė gjitha pagesat e kryera nga emergjencat civile, stacionet zjarrfikėse dhe pushteti lokal nė vend, pasi pėrballimi i situatės sė zjarrėve ka krijuar njė faturė tė kripur pėr buxhetin e shtetit.
 
Nė hetim edhe 23 kryebashkiakė qė nuk krijuan stacionet zjarrfikse
Hetuesit sqaruan pėr Report Tv se do tė kontrollojnė dhe veprimtarin e kryebashkiakėve tė cilėt dhe pse kanė detyrim ligjorė tė krijojnė stacionet zjarrfikse nė tė gjithė vendin 23 bashki as e ofrojnė fare kėtė shėrbim dhe kjo sipas prokurorė ėshtė shpėrdorim flagrant detyre cka bėn me pėrgjegjėsi penal drejtuesit lokal.
 
Kėto hetime kanė nisur vetėm 2 ditė mė parė pasi ėshtė analizuar edhe njė raport konfidencial i agjencive tė inteligjencės ku rezulton se zjarret janė krijuar nė mėnyrė qėllimshme pėr tė dėmtuar kurorat e gjelbra nė vend dhe mjedisin.
 
Vetėm pak ditė mė parė nė Itali nė rajonin e Barit ndaj stacionit tė zjarrfikėseve u morėn masa deri nė arrestime pasi sipas hetimeve tė prokurorisė atje rezultoi se krijonin zjarre fiktive duke i ndezur vetė me qėllim marrjen e pagesė shtesė pėr orėt e punės deri nė 30 euro.
 
 
dy.b/shqiptarja.com
 

19 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Bashke Kush shpreson Te prokuroria e SHQIPERISE ta harroje drejtesine. Shqipetaret Jane ne ditet me Te zeza Te historise. Kush I verifikon PROKURORET ??? Kush I verifikon bashkite ? Kush I llogarit fondet? ? Askush ?? Sollaket LLALLAT PO IA BEJNE GJEMEN NJEREZVE .LEKET E EMIGRANTEVE TE MJERE PO I BEJNE POLITIKANET GJYKATESIT HETUESIT E MBI TE GJITHE PROKURORET AVOKATET SHEIKE, mbreter ,...SHQIPERIA PO RRESHKET NE HUMNEREN E ZISE, e pashprese , e BRAKTISUR ...TE LUTEMI PER ATDHEUN TONE SI BERI PASHKO
avatar
Anonim
Uje uje Rama i vuri ZJARRIN SHQIPERISE META DHE DEPUTETET PO NGROHEN .PROKURORET PO VJELIN EUROT E EMIGRANTEVE TE SHKRETE .SHQIPERIA NE GRAHMAT E KORRUPSIONIT dhe krimit .Opozita Eshte semure.
avatar
Anonim
Trimi Cfare popull shkerdhate qe Jemi bere .... Djegim vendin tone per Te vjedh ... Vendin e femijeve tane vendin qe Jemi rritur e plakur ... Cjane keto scpecie Te rralle , monstra qe Jane shtruar ne shqiperi 😟
avatar
Anonim
007 Jam dakort .Me kete drejtesi nuk ,gjidhet asgje.Vetem zhurm nje flluske sapuni,pas ca ditesh asgje.Ajo dihet qe jane te qellimshem.Edhe sikur temp.te shkojn mbi 60° vet nuk ndizet asgje.Por keto perbejn me shum se krim qe s'duhet te neglizhohen jane me pasoja shum te renda.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16