Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:57 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Nga GELJANO FATAJ
01 Shtator 2014 - 18:16 | përditesuar në 12:35
TIRANE - Pėr herė tė parė transmetohen pamje tė vjedhjes sė parave nga thesari i shtetit nė Bankėn e Shqipėrisė, tė siguruara ekskluzivisht nga televizioni A1 REPORT.

Nė sekuencat ekskluzive tė A1 REPORT tė shkėputura nga kamerat e sigurisė shfaqet Ardian Bitraj, duke vjedhur paratė nė kasafortėn e arkės stok (ku ndodhen paratė qė ende nuk janė hedhur nė qarkullim), ku tregohet qarte lirshmeria dhe qetesia qe ka pasur Bitraj gjate vjedhjes.

Foto numer 1: Bitraj hap me 3 celesat kasaforten
Ish-pėrgjegjėsi i arkės stok nė thesarin e Shtetit Ardian Bitraj, i cili aktualisht ndodhet nė burg dhe qė ka pranuar se e ka kryer i vetėm vjedhjen e 713 milionė lekėve tė rinj nga thesari pėr plot 4 vjet, duket nė kėto pamje teksa hap me 3 ēelėsat kasafortėn ku ndodhen lekėt. Nė fakt, ēelėsat e kasafortės ku ruhet thesari mbahen nga persona tė ndryshėm, por Bitraj shfaqet nė kėto pamje ekskluzive teksa hap i vetėm me tė 3 ēelėsat kasafortėn, ndėrsa mė herėt ka futur edhe kodin pėr hapjen e saj. Bitrja hyn ne kasaforte me nje thes plastik qe e mbante pas trupit. Ky moment megjithese eshte fiksuar nga operatoret e kamerave te vezhgimit dhe qe eshte regjistruar ne momentet e fundit te orarit limit te kohes se punes, nuk eshte denoncuar ne asnje moment nga operatori Dhimiter Davidi.vjedhja e thesarit
(Ne foto, Ardian Bitraj duke hapur me 3 celesa kasaforten ku ndodheshin parate)

Foto numer 2: Bitraj del nga dera e hekurt me thesin me para
Teksa ka hapur kasaforten dhe ka hyre brenda ne te, Bitraj ka arritur te mbushe thesin me topa me para dhe ka dale jashte kasafortes duke e mbyllur serish ate. Ne foton e dyte te publikuar nga A1 REPORT tregohet se Bitraj del nga dera e hekurt brenda ambienteve tė thesarit tė shtetit nė Linzė me thesin e mbushur me para, te cilin e mban ne doren e majte. 

vjedhja e thesarit
(Ne foto, Ardian Bitraj pasi ka vjedhur parate nga thesari, duke dale me thesin me leke)

Foto numer 3-4: Hyrja ne tualet
Mė tej, nė njė tjetėr sekuencė, ish-pėrgjegjėsi i arkės stok shfaqet nė njė tjetėr ambient tė thesarit tė shtetit, ku dyshohet se pikėrisht aty vendoste pėrkohėsisht paratė e vjedhura dhe mė tej i nxirrte jashtė thesarit duke i fshehur nė trup. Pasi ka dale nga kasaforta Bitraj afrohet prane deres se tualetit bashke me thesin me leke. Te gjitha keto veprime te kundraligjshme jane fiksuar nga kamerat e sigurise, por ne fakt askush nuk i ka raportuar. Kjo ende mbetet mister dhe qe ka vend per t'u hetuar nga Prokuroria.

vjedhja e bsh
(Fotosekuenca ekskluzive tė A1Report nga momentet e vjedhjes sė Thesarit tė BSH nga Bitraj)

Sipas hetimeve tė deritanishme tė Prokurorisė, dyshohet se fillimisht Bitraj ta ketė nisur vjedhjen e thesarit nė kasafortėn ku mbaheshin paratė qė do tė asgjėsoheshin dhe mė tej tė ketė nisur vjedhjen e parave qė s’janė hedhur ende nė qarkullim. Kėto para ndodhen pikėrisht nė kasafortėn qė A1 Report sjell pėrmes kėtyre sekuencave. 

Foto numer 5: Bitraj del nga thesari, krah tij shfaqet Mimoza Bruzia
Ėshtė njė tjetėr foto e shkėputur nga pamjet e kamerave tė sigurisė, ku Bitraj shfaqet nė oborrin e thesarit dhe krah tij ndodhet punonjėsja tjetėr e arrestuar pėr vjedhjen, specialisten Mimoza Bruzia. Dyshohet se poshtė kėmishės Ardian Bitraj ka pikėrisht paratė e vjedhura nga thesari. Bitraj largohet qetesisht mes punonjesve te Departamentit te Emisionit, teksa jashte e priste nipi i tij Kleves Bejtaj.

vjedhja e thesarit
(Nė foto: Ne rreth te kuq Ardian Bitraj ne oborrin e thesarit te BSH dhe krah tij me shigjete te kuqe, Mimoza Bruzia)

ABSURDI
110 herė pėr tė nxjerrė 570 milionė
Plot 110 herė duhet ta ketė bėrė kėtė procedurė qė ka zbardhur A1 Report, Bitraj pėr tė vjedhur lekėt e reja. Sipas asaj qė ekspertėt kanė zbuluar pėr “Shqiptarja.com” njė thes si ai qė mbante Bitraj mund tė mbart maksimalisht deri nė 5 mln lekė tė
reja. Pra del qė pėr tė nxjerrė jashtė Thesarit 570 mln lekėt tė reja Bitrajt i janė dashur 110 herė tė bėjė kėtė veprim.

Pėr vjedhjen e thesarit nė Bankėn e Shqipėrisė janė nėn hetim 17 persona tė cilėt dyshohet se janė tė implikuar, ndėrsa hetimet pėr tė zbardhur plotėsisht mega-skandalin nė institucionin mė tė lartė financiar nė vend, vijojnė.

Thesari i Bankės sė Shtetit Shqiptar njė “han pa porta” ku vidhen paratė me thasė mes dhjetėrave kamerave dhe askush nuk reagon
Kjo ėshtė situata qė paraqitet nė pamjet nga filmimet e trasmetuara ekskluzivisht nga televizioni ”A1 Report”, ku tregohet se si Ardian Bitraj, tashmė i arrestuar nga prokuroria shfaqet mes kamerave duke hapur me ēelėsa kasafortėn ku ndodhen lekėt, dhe mbush me para njė qese plastike, me tė cilėt mė pas futet nė banjė dhe mė tej del nga godina e Thesarit, nėn shoqėrinė e Mimoza Bruzisė, edhe kjo e fundit tashmė e arrestuar.

“A1 Report”, nėpėrmjet pamjeve filmike tregon pėr herė tė parė se sa tė lehtė e ka pasur ish-pėrgjegjėsi i Departamentit tė Emisionit Ardian Bitraj, tė vidhte paratė nga Thesari dhe tė largohej qetėsisht nga godina qė konsiderohet si mė e sigurta nė Shqipėri. Ndėrkohė qė operatorėt e vėzhgimit tė kamerave ose flenė ose janė tė pėrfshirė dhe nuk raportojnė situatėn e rėndė tek eprorėt. Gjithashtu kėto pamje rėndojnė akoma dhe mė tepėr situatėn e ish-drejtorit Ardian Ēollaku, qė ka lejuar denigrimin e situatės deri nė kėtė gjėndje.

Njė sėrė pamjet filmike tregojnė paaftėsinė dhe neglizhencėn e drejtuesve tė sigurisė sė kėtij objekti, njėherėsh dhe operatorėve tė kamerave tė sigurisė, tė cilėt nuk kanė denoncuar tek eprorėt e tyre, kėto pamje skandali, ku Bitraj vjedh hapur dhe me thasė paratė nga kasaforta e Shtetit Shqiptar. Kėto pamjet tregojnė mė sė miri se thuajse i gjithė Thesari i Shtetit ka qėnė nė dorė tė Ardian Bitraj, pasi ky ishte dhe njeriu qė mbante tre ēelėsat e kasafortės, ku mbaheshin tė mbyllura lekėt. Nė deklarimet e tij tė dhėna nė prokurori Ardian Bitraj ėshtė shprehur se ka filluar tė vjedhė para qė nga viti 2011, dhe se shumicėn e ka luajtur nė baste sportive dhe kazino.

Redaksia Online
(Gre.M/Shqiptarja.com)

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Toniii Doni te dini te verteten? Gjerat nuk kan shkuar kshu si po na e tregojn, Pse bitraj pranoj se ka vjedhur parat dhe cuditrisht kjo vidjo provon se me te vertet ai ka nzjerr parat me thasa jasht bankes. esht e gjitha nje skem e mir menduar per ti ven pri hetimeve dhe qe te mari fund gjasme se paret u vudhen ne ket menyr, e verteta esht se kjo sken mbulon mega korrupsioni dhe pastrim parash qe esht kryere ne BSH, ketu perfshihet vet shteti kriminal qe Saliu ndertoj ne vite e vite bashk me politika
avatar
Anonim
Toni Po ca faji ka ish drejtori kur siguria eshte perlyre deri ne fyt dhe nga ata vetem ky Davidhi eshte ne burg? E cuditshme apo jo?
avatar
Anonim
arseni Pra kuptohet lehte se si trajtohen parate e taksave dhe gjobave qe vjel qeveria, nje pjese e hane qeveritaret dhe politika pjesa tjeter kush mund te vjedhe. Mire iventari mund ti nxirrte po si justifikon qeveria qe duhet te administroje djersen e popullit, apo gjithmon jane leke te vjedhura nga populli dhe duhet ti vjedhin hajdutet, Popull asnje kacille shtetit hajdut me mire burg per popullin trim se hajdutet e nginjur.
avatar
Anonim
beni PO NE DIME QE NUK ESHTE VETEM KY AJDUTI ..PO NU KEMI CTE BEJME NUK JU NDALOJME DOT DHE JUVE TE VAZHDONI TE VIDHNI DHE PUNE TE MBARE .....NEVE DO VAZHDOJME TE SHKRUAJM KOMENTE .......CDO NJERI KA NJE PUNE ....JUVE TE VIDHNI DHE NE TE SKRUAJM
avatar
Anonim
Saranda boll heshtet o popull se keshtu ju kane bere nje jete te tere, dhe merreni me greket e serbet ju, aty e tregoni temperamentin e gjaknxehtesine,,, po lerini ata o te shkrete e shifni keta qe keni ketu ne Shqiperi se jane 1000 here me keq, turp ai qe i vodhi e turp ne qe heshtim.
avatar
Anonim
Frederik Eshte vjedhje ne grup , nuk eshte ndonje gje per t'u cuditur qe nuk reagon askush ne banke . Cdo variant tjeter i ofruar eshte mashtrim i publikit .
avatar
Anonim
dani Kjo eshte nje alibi per te fshehur kryesoret .....
avatar
Anonim
vk edhe budalla edhe debil
avatar
Anonim
Toniii Doni te dini te verteten? Gjerat nuk kan shkuar kshu si po na e tregojn, Pse bitraj pranoj se ka vjedhur parat dhe cuditrisht kjo vidjo provon se me te vertet ai ka nzjerr parat me thasa jasht bankes. esht e gjitha nje skem e mir menduar per ti ven pri hetimeve dhe qe te mari fund gjasme se paret u vudhen ne ket menyr, e verteta esht se kjo sken mbulon mega korrupsioni dhe pastrim parash qe esht kryere ne BSH, ketu perfshihet vet shteti kriminal qe Saliu ndertoj ne vite e vite bashk me politika
avatar
Anonim
SHQIPTARI SHUME E THJESHTE AI QE KONTROLLONTE KAMERAT TE DENOHET 25 VJET BURG DHE TE DEMSHPERBLEJE PARATE DERI 100 BREZA!!!
avatar
Anonim
E VERTETA.. Shkodrani Ky more djale ka dale apostafat ne kamera me tregu se i vodha une leket dhe te mbyllet ceshtja. E verteta eshte se leket kan dale me makine. Po nejse tere po vjedhin kush me shume kush me pak . Me duket vetja UFO qe nuk jam pjes e sistemit . del sala pastaj e thot qe jemi bashkefajtor - See more at: http://www.shqiptarja.com/home/1/pamjet-ekskluzive--bitraj-vjedh-thesarin-110-her--para-kamerave--236391.html#sthash.8RZAz4wl.dpuf
avatar
Anonim
Erioni Hahahahaha, sa bukur, kjo tregon qe shifres 7 milione dollare te vjedhura duhet ti shtohen nja dy zero nga mbrapa. E paska bere mire llogarine miku, per te fshehur pjesen tjeter te ajzbergut. C'na mbushi mendjen!
avatar
Anonim
drenica Nuk eshte Bitraj,por Forllani...!
avatar
Anonim
Shkodrani Ky more djale ka dale apostafat ne kamera me tregu se i vodha une leket dhe te mbyllet ceshtja. E verteta eshte se leket kan dale me makine. Po nejse tere po vjedhin kush me shume kush me pak . Me duket vetja UFO qe nuk jam pjes e sistemit . del sala pastaj e thot qe jemi bashkefajtor
avatar
Anonim
krenar todhe kjo eshte administrata e salilulovic dhe atyre komunistoshovinistave qe na degjeneruan 24 vjet rrjesht.ka cuba mo nuk eshte vetem mos ja kini merakun shum shpejt dalin kta,vrasin dhunojn perdhunojn djegin e i fusim ne dhe ne parlament na japin mendje kta rrahin milet e cnuk bejne fara e ndyre e serbit.ai baca ju vinte hakut ktyre kapakeve te pusetave.
avatar
Anonim
DANI CFAR SAJESE MADE IN USA...NJE BIJE TE TJERE PASUROHEN......
avatar
Anonim
Pupupu Popull i fjetur,ngrihuni e digjini te gjithe hajdudet e flliqur.
avatar
Anonim
Xhepisti O Adi! Je me fat. Ne gjithe diten duke duruar eren e djerses ne autobuz,te gjithe bashke ne te gjithe linjat , mezi kemi marre 50000 usd per 10 vjet . Ti ne kushte kondicioneri , vetm me shefin tend,Fullanin, keni marre 7 milion usd. A ka ndonje gje per ne ?
avatar
Anonim
vjollca Mimozen do e kete shtypur mire prej vitesh Bitraj.
avatar
Anonim
shiaksi hajdute te qelbur ,te fillosh nga fullani e te marosh nga ai me i thjeshte
Rezultate tė tjera: 1   2   Para
Intervista
Intervista/ Panairi i librave të heshtur të xha Llambit 
'Taso' i Gazmend Lekës në një ekspozitë/ Intervista në 'Rreze Dielli'
Nga sundimi komunist,nė njė qytet pėr fėmijėt: Transformimi i Tiranės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 19/11/2017, Viti VII - NR.274