Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 14:24 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
17 Shtator 2017 - 17:08 | përditesuar në 20:31
Pronari i anijes shqiptare tė bllokuar nė Libi, Eduart Skora nė njė lidhje telefonike pėr Report Tv ka deklaruar se anija ėshtė bllokuar pėr shkak tė klandestinėve.
 
Sipas pronarit tė anijes, ajo ishte nisur nga Durrėsi pėr nė Maltė, ku ishte furnizuar me karburant mė pas ishte drejtuar pėr nė Libi pėr tė marrė ngarkesėn, por nė kthim ėshtė bllokuar.

Ai u shpreh se ka komunikuar me njėrin nga pjesėtarėt shqiptar tė ekuipazhit, Artur Selimanj i cili i ka pohuar se nė anije kishin hipur refugjatė, ndėrsa pas kontrollit janė ndaluar nga autoritetet libiane.
 
Trafiku i klandestinėve nga Afrika pėr nė Europė duket se ka qenė shkaku kryesor qė anija shqiptare ėshtė bllokuar nga autoritetet libiane.

Kemi hyrė nė port nė datė 10, nė 3 ditė ėshtė ngarkuar, nė 14 u nis drejt Maltės. Nė datė 15, kthehet pėrsėri nė Libi, unė e konstatoj nė orėn 07:00 tė mėngjesit. Mendova se ka ndonjė defekt. Nuk kisha mundėsi komunikimi. Anija nuk pėrgjigjej. Lajmėrohej kontrollin e Tripolit. P
 
Pasi kemi punuar pėr kohė tė gjatė kur kemi ēuar ēimento nga Shqipėria. Mė njoftoi njė person qė anija juaj ėshtė kthyer pas dhe nuk dihet nėse anijen e ka marrė shteti apo banditė qė e shfrytėzojnė pėr tė futur refugjatė. Kam folur me drejtoreshėn e kufirit, shkova nė drejtorinė e portit Durrės dhe bėra tė gjitha deklaratat.
 
Duke qenė aty mė merr njė pjesėtar i ekuipazhit, Artur Selimanj, (e bėra telefonin me zė tė lartė) mė tha “Kishin hipur shumė refugjatė nė anije, shteti i Libisė i zbriti dhe tani kanė prurė polici tė vėrtetė, ne jemi shumė mirė me shėndet. Kanė dėmtuar anijen. Tani pretendojnė se anija ka marrė rėrė kontrabandė
” deklaroi ai. 
pronari i anijes
(Pronari i anijes sė bllokuar nė Libi, Eduart Skora) 

Pronari: Anija ishte e ngarkuar me rėrė, vlera 12 mijė euro
Eduart Skora thotė se cdo gjė ka qenė brenda ligjit dhe nuk bėhet fjalė pėr kontrabandė, ndėrsa vlera pėr njė ngarkesė me rėrė shkon sipas tij nga 10-12 mijė euro.
 
Ne pretendojmė qė anija ėshtė konform  cdo ligji, nuk mund tė hedhim baltė mbi kompaninė tonė, qė anija paska shkuar tė bėjė kontrabandė rėre.
 
Si mund tė bėsh kontrabandė rėre, kur ajo ka njė vlerė 10-12 mijė euro. Nuk pyesin mediat si ėshtė situata, gjendja e njerėzve, por janė tė interesuar, kjo anije ka bėrė apo nuk ka bėrė kontrabandė.
 
Ju falenderoj shumė pėr telefonatėn ju si TV. Do u paraqes dokumente dhe mesazhe , do lidhemi direkt me anijen. Kemi dokumente, nuk kuptoj qė si mund tė hyj nė njė port me dokumente dhe mė pas nga supozimet e mediave tona tė quhet kontrabandė
” deklaroi ai.
 

dy.b/shqiptarja.com

14 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Vl Ckeni o njerez qe beheni xheloza lereni ket njeri te punoi dhe te rregulloi jeten e tij fundja ai spo cenon njeri.. Idea eshte po pati lek ky te gjith bashk do ti ham keto lek.. Pse beni analiz koti ...???
avatar
Anonim
Beni Ama Ard Skora qenka pronar!!! E sigurt qe jane me dijeni keta klandestinet. Ky eshte nona e trafiqeve te cdo lloji.
avatar
Anonim
Sokoli Mor vella pse leviz me flamur panamez dhe cpune ka qeveria qe te kujdeset per ty ketu fshihet pisllek ne bashpunim me qeverine
avatar
Anonim
fcas |Flamur panamez se flamuri shqiptar perfshin pagesa shume te medha dhe burokraci, lexo pak me shume e fol me pak o injorant
avatar
Anonim
Qytetari Po pse habitesh o Penito Fusolini?Anija punon pėr njė palė tė tretė tranzit nga Libia nė Maltė.Bėn disa rrugė dhe ka fitimin e vet.Malta ėshtė fare pranė Libisė.
avatar
Anonim
c'a bohet kshtu Pronari Skora qenka tamam skorje per tu futur ne furre per shkririje, mafioz i rendomte, ben tregeti me rere nga Libia 10-12 mije dollar mall (rere) ku vetem kar-buranti shkon 15 mije dollar. Ky kelysh ku do ta dergonte reren reren, me falni klandestinet ku e ka kontraten etj etj. Arrestoni kete bajge e konfiskojini pasurite e vena me "rere".... fjala rere eshte eshte kodi per KLANDESTINET. Cfare ben Prokuroria, veper e paster qe nuk kerkon asnje hetim, perse nuk nxirret urdher-arresti.
avatar
Anonim
roma Ca ke ti o peserą o spiun 2 leksh. Po te ha buken ty or m...t
avatar
Anonim
penito fusolini rrug tregtie aq larg per 10-12 mij € rere, leni mer kto se na gajaset fare, aq nuk dalin as per taksa e rroga per nji muj, apo mbaroi rera andej neper shkretetire
avatar
Anonim
Traf Trasporton refugjate Dmth bisnesmen refugjatesh qe perkthehet trafikant i qenjeve njerzore dhe ministria e jashteme dhe ambasadori i albanistanit interesohet per kete mafiozin dhe prok i pergj me vile dy kateshe fle gjume dhe arrestojne ata qe vjedhin 100€
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/03/2018, VITI VIII- NR.65