Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:31 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Bota Nga ARDI STEFA
21 Prill 2013 - 08:05
Greqi, shqiptarėt do protestojnė
pėr pasaportat e fėmijėve
Shoqatat e emigrantėve shqiptarė nė Greqi kanė paralamėruar manifestime pėrpara ambasadės shqiptare nė Athinė dhe nė sheshin Syntagma nė kryeqytetin helen, brenda kėsaj jave, pasi shohin me shqetėsim qė nuk po zgjidhet ende ēėshtja e pasaportave pėr fėmijtė shqiptarė, tė lindur nė Greqi.

Shqetėsimi bėhet edhe mė i madh gjatė kėsaj periudhe kur ėshtė nė pėrfundim viti shkollor dhe fillojnė pushimet verore. Gjatė periudhės sė pushimeve verore zakonisht fėmijėt shqiptarė shkonin nė Shqipėri pėr tė kaluar pushimet verore, pranė gjyshėrve dhe tė afėrmve tė tyre.

s
(Pamje nga protesta e mė parshme e emigrantėve nė Greqi)

Kėtė vit do ta kenė tė vėshtirė, pasi pala greke nė kufi ka kthyer me dhjetėra fėmijė e prindėr shqiptarė mbrapsht, pėr arsyen se nė pasaportat shqiptare shkruhet vendlindja nė shqip dhe jo nė anglisht, siē normalisht duhet.

(Nė pasaportat e fėmijėve shqiptarė shkruhet p.sh. vendlindja Athinė, Greqi, kur duhet tė shkruhej sipas normave ndėrkombėtare Athens, Greece).

E gjithė kjo situatė ka krijuar shqetėsim tek familjet shqiptare nė emigracion, tė cilat vėshtirėnse kėtė vit do tė ēojnė fėmijėt pranė tė afėrmve tė tyre nė atdhe, me frikėn se ndoshta nuk do tė lejohen qė tė hyjnė pėrsėri nė Greqi.

Gjithashtu zgjedhjet parlamentare tė 23 qershorit, duket se e kanė pezulluar procesin e bisedimeve dhe arritjes sė njė marrėveshjeje ndėrmjet dy shteteve fqinje pėr zgjidhjen e problemit, duke mbajtur pezull e peng pėrsėri emigrantėt shqiptarė.

Nga ana tjetėr shkrimi nė shqip i vendlindjes nė pasaportat e fėmijėve tė emigrantėve duket se do tė jetė pengesė edhe nė rinovimin e dokumenteve pėr lejet e qėndrimit tė tyre nė Greqi.

Pėr kėto arsye, si edhe pėr faktin qė emigrantėt po flijohen pėrsėri e ėrsėri nė altarin e interesave politike tė dy shteteve, shoqatat e emigrantėve janė duke diskutuar faktin e zhvillimit tė protestave masive pėrpara ambasadės dhe institucioneve tė larta greke nė Greqi.

Redaksia online
(ar.sh/shqiptarja.com)

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
kacaku greku kerkon qe vetem vendlindja te shkruhet sipas marveshjes ose me sak sic shkruhet ne tabelat e rrugeve persa sa i perket greqi nuk e ka problem p,sh jo athine por athens ,,jo iraklio por heraklion jo hania por canea
avatar
Anonim
emigrant te shohim ca do beje edi rama se sala e ndriti me pasaportat dhe na i la femijet ne shqiperi
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'Bashkėqeverisja', Cano:Qytetarėt marrin pėrgjigje brenda 10 ditėve
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16