Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:00 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
11 Janar 2018 - 17:23 | përditesuar në 18:15
Dosjet e politikanėve, Hajdari:Ja
kur nis goditja nė nivele tė larta
‘Veglat qorre tė Llallės kalojnė Vetingun'
'Duka tė hapė krahun, Fino jo i akuzuar'
Shkėlqim Hajdari, ish-drejtues i Prokurorisė sė Apelit tė Tiranės dhe kryetar i Shoqatės sė Prokurorėve, i ftuar nė Report Tv ka komentuar lėvizjet e fundit tė Kryeprokurores sė Pėrkohshme, Arta Marku. Hajdari vlerėsoi lėvizjet e Markut, teksa tha nė studion e Report Tv se ajo po largon 'veglat qorre' tė Adriatik Llallės, tė cilėt sipas tij, do tė kalojnė tė gjithė nė ligjin e Vetting-ut. 

Mė tej, prokurori hodhi akuza tė forta ndaj ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla, duke thėnė se ai ishte njeriu kryesor qė nuk e donte reformėn nė drejtėsi, ndėrsa shtoi se refuzimi i vizės nga SHBA pėr tė dhe disa prokurorė tė tjerė treogn se ata preken nga drejtėsia.

Intervista
Ju keni mbajtur disa pozicione, aktualisht jeni kryeinspektor. Si i keni pėrballuar kėto sfida dhe cila ėshtė mė e bukura?
Unė jam njė njeri qė kam jetuar me dashuritė e mia nė jetė. Kam pasur etje tė madhe pėr dije, jam sportist i klasave sportive. Dashuria mė e madhe ėshtė ajo qė zgjat mė shumė. Kam punuar dhe jetuar me dashuritė e mia.

Reforma pėr inspektoratet, ēfarė synohet?
Shqipėria ka 16 inspektorate shtetėrore, tė cilėt drejtohen nga inspektorati qendror. Reforma ėshtė prioritet publik i Ramės, i cili i ka konsideruar trupat inspektive trupa qė kanė prodhuar korrupsion dhe barrė tė rėndė pėr biznesin, sa kanė krijuar korrupsion tė pastėr. Ne kemi muaj tė tėrė qė nė fillim tė 2017, ku me inspektoratet e Ballkanit Perėndimor, kemi ndėrtuar platformėn mbi bazėn e tė cilės do kalojė reformimi, qė do garantojė qė trupat e reformimit tė jenė ndihmuese dhe kėshilluese pėr biznesin e ndershėm, tė rrepta dhe tė ashpra pėr biznesin e pandershėm.

Do ketė ndryshime?
Po punojmė pėr tė identifikuar agjenci tė tjera qė kryejnė detyrėn e inspektimi. Ėshtė ngritur njė komision qeveritar qė drejtohet nga Mesi, qė po punon me specialistė pėr tė identifikuar gjithė reformėn. Reforma nė inspektorate ka mundėsi tė bėhet mė shpejt, se sa administrata e madhe. Rama ka vendosur ta bėjė kėtė reformė brenda 200 ditėsh. Nėnshkruam bashkėpunim afatgjatė me inspektoratin francez, pėr tė marrė pėrvojėn, pėr njė proces tė rregullt, transparent dhe tė lėmė pas korrupsionin.

Njė pjesė e mirė e inspektorateve ka qenė e mbushur me militantė partiakė, si do e ndryshoni realitetin?
Ėshtė e vėrtetė, perceptimi i publikut ėshtė i saktė, brenda inspektoratit kanė punuar njerėz tė ndershėm, por edhe njerėz tė paaftė, militantė, qė kanė tentuar tė ndėrtojnė sisteme rekrutimi. Ulja e numrit tė inspektorateve do jetė mė i vogėl. Synojmė ti bashkojmė inspektoratet pėr tė rritur bashkėpunimin dhe ulur shpenzimet.

Shembull?
Inspektorati i Ushqimit, i veterinarisė, etj. Tė bėhet njė inspektorat mė i gjerė, duke u shkrirė veterinaria me peshkimin. Shqipėria ka 1400 inspektorė, por ne nuk kemi nevojė pėr kaq trupa inspektimi, por pėr pak, duke i shkrirė dhe rekrutuar mbi bazė profesionale. Kryeinspektor do bėhesh pasi ke punuar inspektor i thjeshtė, drejtor, e me radhė.

Po synoni t'i jepni pushtet disa inspektorėve, sektorėve duke i shkrirė?
Jo, ka ngjasim me reformėn qė u bė nė prokurori. Kryeinspektori ėshtė si njė prokuror nė rrethe. Ne duam t’iu japim pushtet inspektorėve nė terren, do bėjnė inspektime mbi bazė analize. Jo mė shumė se dy inspektime nė vit, sipas vendeve evropiane. Do bėjmė takim me kryeinspektorin e Francės, me tė cilin do nėnshkruajmė memorandumin. Ne jemi para inspektorėve tė tjerė nė Ballkanin Perėndimor, jemi tė parėt qė bėjmė inspektim me pėrfshirjen e biznesit, check-ist.

Ēfarė kriteresh do keni pėr inspektorėt?
Ka filluar testimi i gjithė inspektorėve nė Shqipėri Ka inspektor qė e njohim mirė ligj, si dhe nga ata qė s’kanė lidhje m inspektimin. Ligji i jep kohė cdo inspektori pėr tu trajnuar, qė do ta bėjmė ne. Pra do kenė mundėsi tė merren dhe njėherė tjetėr nė provim. Synimi jonė ėshtė t ė kthejmė trupat e inspektimit nė trupa njerėzish qė tė na sigurojnė qė publiku shqiptar tė konsumojė ushqime tė pastra, tė kemi karburantė mė tė pastėr e mbi bazėn e standardeve, tė ketė rregull tė konkurrencės nė treg. Nuk ėshtė njė reformė ė nisur sot pėr nesėr, ėshtė ekspertiza mė e mirė e BE. Po pėrgatitemi pėr tė dhėnė kontributin tonė.

Tė ngrihen nė karrierė vetėm mbi bazėn...
Qė tė pėrfundojė e tėra reforma do 2-3 vjet, qeveria ka miratuar njė fond ku parashikohet aty ku ėshtė ndėrtesa tė ndėrtohet njė ndėrtesė mė funksionale, me projektimin e njė ndėr firmave mė tė mira pėr tiu shėrbyer inspektorateve. Do t’i bashkojmė nė ndėrtesė, por nuk do t’i shkrijmė, do jenė tė pavarura dhe profesional me praktikat mė tė mira tė BE. Ne do stimulojmė fort pėr laboratorė, qė tė bėjnė analizėn e ujit, ilaēeve, ndotjes sė mjedisit. Ne e kemi tė qartė se cilat janė tė gjitha reformat, qė nuk i kemi shpikur, por i kemi marrė nga vendet mė tė zhvilluara tė BE.

Puna nė Prokurori, karrierė e suksesshme, por me pėrplasje me ish-kryeprokurorin. Kryeprokurorja e re po bėn disa lėvizje, qė nuk janė pritur mirė, pse ka pasur reagime kaq tė forta?
Duhet tė themi cfarė gjendje ka gjetur Marku. Deri kur dhashė dorėheqjen, unė u vura nė pamundėsi pėr tė ushtruar detyrėn e prokurorit. Isha kryetar i shoqatės sė prokurorėve dhe drejtues i Apelit. Unė bėra njė sondazh pa autoritetin e Llallės, ku iu bėmė pyetjen: Si e shikoni Prokurorinė? Pas testimit 90% e prokurorėve donin reformim. Unioni i Prokurorėve ėshtė njė ndėr gjėrat mė tė pista qė ka pėrdorur politika, duke iu mbyllur zėrin prokurorėve pėr reformėn nė drejtėsi. Ėshtė krijuar natėn nė vitin 2016.

Kush e krijoi?
Adriatik Llalla ėshtė nė ēdo centimetėr pėr tė bllokuar reformėn nė drejtėsi. Ai nuk e ka dashur kurrė reformėn nė drejtėsi. Llalla, dy garancitė qė ishin fituar me shumė mund nė 2009, nuk i zbatoi asnjė ditė. Ka shkarkuar e lėvizur prokurorė pa asnjė lloj arsyetimi, studimi. Kėto janė njė seri shkeljes, qė kanė tė bėjnė me funksionin administrativ tė kryeprokurorit. Tani gjithė njerėzit, veglat qorre tė Llallės, do kalojnė nė Vetting. Kėtė situatė ka gjetur Marku, kur ka marrė drejtimin e Prokurorisė sė Pėrgjithshme.

Ēfarė do tė thotė kjo, rrezikon Llalla? I ka kaluar caqet e ligjit?
Nuk jam kėtu pėr tė bėrė hetimin apo gjykimin e Llallės.

Kryeprokurorėt e larguar kundėr Markut?
Nuk ka prononcim kundėr Markut nga faktori ndėrkombėtar, sepse e njohin shumė mirė situatėn. Marku nuk ka shkelur asnjėherė ligjin, s’ka tė dhėna. Kėto tė dhėna duhet tė na bėjnė optimistė.

Refuzimi i vizave tė prokurorėve tė larguar mund tė ketė qenė kriter?
Nė momentin qė HSBA ndalon njė prokuror pėr tė ndaluar ėshtė shumė e rėndė. Prokurorėt janė njerėz tė zgjuar, e kuptojnė kėtė. Tė jenė tė bindur se kujt prokurori i ėshtė munguar viza ata kanė probleme me publikun, me pėrmbushjen e detyrave nė mėnyrė jo t ligjshme.

Pse i mohohet viza?
SHBA dhe BE kanė 25 vjet qė investojnė njerėz tė tyre nė Shqipėri, profesorė e fonde pa fund. Ne duhet t’i jemi mirėnjohės, sepse nėn mbėshtetjen e tyre tė gjithė Task-Forcave qė u ngritėn janė investime direkte pėr tė luftuar korrupsionin. Ata kanė investuar para e njerėz qė Shqipėria tė bėjė hapa para. SHBA e BE kanė qenė tutorėt mė tė fortė pėr tė miratuar reformėn nė drejtėsi dhe kanė tė drejtėn qė prokurorė e gjyqtarė, pėr tė cilėt kanė tė dhėna, qė t’iu mohojnė vizėn. SHBA nuk gabon kurrė. 

A e ka forcėn Arta Marku tė godasė njė peshk tė madh?
Marku ka vetėm disa ditė dhe ka njė mėnyrė tjetėr tė punės, qė tė stimulojė ata prokurorė qė tė hetojnė me paanshmėri proceset qė kanė nė duar, nuk ka vendimmarrje.

Llalla flinte mbi dosjet, po a ka realisht Prokuroria dosje tė politikanėve?
Unė mendoj qė organi i akuzės ėshtė nė rrugė tė mbarė, Marku po pėrpiqet qė tė rregullojė ēoroditjen qė la Llalla. Deri tani zėvendėsimet i ka bėrė me njerėz profesionistė, por duart nė zjarr nuk futen pėr askėnd. Zėvendėsoi ata qė ishin nė shkelje tė ligjit. Goditja nė nivele tė larta do tė marrė pak kohė, efektet e para do tė jenė kur tė krijohet SPAK apo Byroja e Hetimit. Lufta sot bėhet pėr tė krijuar njė imazh tė gabuar, qė prokuroria ėshtė nė atė nivel qė ka qenė, jo... ka pėrmbysur njė sistem tė centralizuar, nepotik. Prokurorėt kanė fituar lirinė, ata qė e duan atdheun. Do tė hetojnė me ndershmėri dhe do tė ēojnė njerėz nė gjyq.

Vettingu i prokurorėve nė ēfarė mase do i spastrojė?
Infeksion ka goxha. Nė 100% nuk do tė pastrohet gjyqėsori, por njė pjesė qė kanė lėnė gjurmė tė dukshme, qė i pėrflet publiku do tė dalin jashtė sistemit.

d.b.d.c./shqiptarja.com

4 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
mike Duhet ye nise me ty o palo prokuro.Ke vjedhue sa te ka dashur kokerra e qejfit.Tani o horr ,po u jep ment te tjereve.Jajduti thote kapni hajdutin.Ik tutje o rrace e poshter.
avatar
Anonim
A Me keta prokurore e gjyqtare qe kemi ne vec ping-pong e goditje ne nivele te ulta se as te peshqit e vegjel s vene e jo me tek te medhenjte , se keta vete kane paguar para qe per te hyre ne shkolle , per provimet ,per vendin e punes ,per magjistraturen e cdo levizje qe kane bere............
avatar
Anonim
Joti Po ketij Cimit do ti bej dikush veting
avatar
Anonim
Zenel Kokrra e hajdutit, mashtruesit dhe tė pafytyrit. Kryeinspektori i bandave tė inspektimit.
avatar
Anonim
andrea derri Po robq....gjykac Artur Malaj do ta godasin keta se vetem mua me ka mar 39 mi euro ai kokthati
avatar
Anonim
Joni Ky eshte kokra e hajdutit, po kush e beri kryeinspektor kete debil qe jep mendje per te gjitha ....
avatar
Anonim
Fredi Ehh more Cim Hajdari, te behet vetingu per ty dhe dosjet e tua ti hedhin celsat ne det. Me Llallen ke qene shok i ngushte, na trego perse te qelloi me grusht ne sy te te gjitheve dhe perse kerkove mbrojtje nga policia? Ti je me i flliqur se Llalla, boll te shikojme pasurine.
avatar
Anonim
Tani Po ti je shum prokurori nershem mor shkelqim ske marr kokerr leku vec ero 500 po ik mor servil leshi
avatar
Anonim
Hajdari po na bo si i virgjer. I dashuruar mė ato qe zgjasin mė shume. Me leket qe ja u more kushuririt tim dhe prap nuk bone punen dhe prap dhe sa raste tė tjera. Po Vetingu shpresojm te mos vonoj
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 20/02/2018, VITI VIII- NR.40