Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet nga Romir saraēi
28 Gusht 2017 - 15:51 | përditesuar në 19:54
Inceneratori i Tiranės,pikėpyetjet
e koncesionit 140 mln euro
​Kapacitetet e inceneratorit mė tė mėdha se mbetjet
Shoqėria “Integrated Energy B.V” ėshtė fituese e koncesionit pėr ndėrtimin e landfillit dhe inceneratorit tė Tiranės. Report Tv zbardh detaje nga koncesioni me vlerė 140 milionė euro, tė shpallur nga Ministria e Mjedisit, i cili ngre disa pikėpyetje.

Niveli i ndotjes nuk specifikohet, ndėrsa kapacitetet e inceneratorit janė shumė herė mė tė mėdha se sasia e mbetjeve qė prodhohen nė Tiranė. Ky fakt ngre dyshime se shoqėria do tė marrė mbetje tė tjera pėr tė pėrmbushur kapacitetet dhe pėr tė shmangur vėshtirėsitė financiare.

Sipas Ministrisė sė Mjedisit, fituese e kėtij koncesioni ėshtė Shoqėria “Integrated Energy B.V., e cila njė vit mė parė bėri edhe ofertėn e pakėrkuar pėr ndėrtimin e inceneratorit.

Pikėpyetje mbi projektin, mungojnė detajet
Report Tv ka zbardhur edhe detaje nga ky koncesion, i cili faktikisht ėshtė shumė pak i detajuar nė projektin e paraqitur duke ngritur shumė pikėpyetje. Sė pari pikėpyetje ngrihen sa i pėrket teknologjisė qė do tė pėrdoret pėr kėtė incenerator dhe cila do tė jetė shkalla e ndotjes nė mjedis, pasi edhe nė vendimin e qeverisė pėr t’i dhėnė bonus me 8 pikė kėsaj kompanie, nuk janė tė specifikuara kėto detaje.

​Kapacitetet e inceneratorit mė tė mėdha se mbetjet
Gjithashtu pikėpyetje ngrihen edhe mbi kapacitetet e kėtij inceneratori, qė pritet tė pėrpunojė mbetjet si dhe tė prodhojė energji nga pėrpunimi i tyre.

Sipas tė dhėnave dhe ofertės sė vetė kompanisė, ky incenerator do tė ketė njė kapacitet ditor pėrpunimi prej 920 ton, tė cilat do tė pėrpunohen nga 4 linja, qė pėrllogaritet tė pėrpunojnė 230 ton secila.

Pikėrisht kapacitet e saj ngrenė pikėpyetje, pasi sipas tė dhėnave jo zyrtare, Qarku i Tiranės nė njė ditė prodhon afro 130 ton mbetje.

Kapaciteti prej 920 tonėsh pėrballė 130 ton tė prodhuara nė Tiranė, sjell nevojėn qė ky incenerator tė marrė mbetje tė tjera, pėr tė vendosur nė punė tė gjithė kapacitetet e saj pėrpunuese.

Edhe nga pėrllogaritja e pasqyruar nė relacionin pas paraqitjes sė ofertės, rezulton se nėse ky projekt nuk do tė funksionojė me kapacitete tė plota apo nėse do pėrpunojė mbetjet e Tiranės, pra vetėm 130 ton mbetje, atėherė firma koncesionare do tė vihej nė vėshtirėsi financiare.

Integrated Energy B.V qė u vetėofrua pėr kėtė koncesion ishte kompania e vetme nė garėn e shpallur zyrtarisht nė 12 qershor 2017.

Kjo shoqėri rezulton se ėshtė themeluar vetėm pak ditė para paraqitjes sė ofertės pėr ndėrtimin e inseneratorit. Integrated Energy Energy B.V ėshtė themeluar mė 19 gusht tė 2016-ės nė Holandė, ndėrsa vetėm pak javė mė vonė, mė 7 nėntor Ministria e Mjedisit i propozon Kėshillit tė Ministrave qė tė miratojė bonusin nė procedurėn e pėrzgjedhjes sė kompanisė konēesionare.

Si ortak tė kėsaj kompanie janė subjekti “Paul Wurth Italia” dhe “Energy Recuperation”. Mė tej, nė relacion, thuhet se shoqėria propozuese ka disa ortakė, pėr shkak tė kompleksitetit tė projektit, por pa specifikuar se kush janė ortaket e tjerė.

Nė bordin drejtues tė shoqėrisė Integrated Energy rezulton tė jetė edhe biznesmeni shqiptar Klodian Zoto, i cili ėshtė aksioner me 100 pėr qind tė aksioneve tė shoqėrisė Integrated Technology Service.

Kjo e fundit ėshtė gjithashtu fituese e koncensionit pėr ndėrtimin e inceneratorit nė Fier, i cili hasi nė protestat e banorėve pėr shkak tė vendit ku do tė ndėrtohej.

Edhe pse ėshtė ndryshuar dy herė vendi ku do tė zbatohej projekti, sėrish ndėrtimi i inceneratorit nuk ka nisur pėr shkak tė rezistencės sė banorėve. Tashmė mbetet pėr tu parė nėse pikėpyetjet e ngritura do tė sqarohen nė tė ardhmen, pasi ndėrtimi i kėtij projekti parashikohet tė nisė brenda kėtij viti dhe, nė vitin 2019, pritet te vihet ne funksionim.

Pas shpalljes sė fituesit, janė lėnė edhe 30 ditė afat qė shoqėria dhe Ministria e Mjedisit tė negociojnė pėrfundimisht kontratėn.

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'Qumėshti', kreu i AFI: Qytetarėt tė mos blejnė produkte nė rrugė
Orlando: 12 tė dėnuar nė Itali nuk arrestohen nė Shqipėri
Zef Brozi:Berisha pranoi se lejoi  drogėn,duhej tė ndiqej penalisht
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 16/12/2017, VITI VII- NR.297