Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:49 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Ekonomi Nga Adriatik Doēi
12 Gusht 2016 - 07:42 | përditesuar në 17:48
Zbardhet pasuria e anėtarėve tė Kėshillit Mbikėqyrės sė Bankės sė Shqipėrisė, e cila sipas njė raporti sekret tė KLSH, ėshtė pėrfshirė nė njė tjetėr skandal tė rėndė financiar, me bankat e nivelit tė dytė, ku janė pėrvetėsuar dhe ndarė 21 milionė euro. Pėrgjatė dy viteve tė fundit, 2014-2015, njerėzit qė mbikėqyrin veprimtarinė, politikat e administrimit dhe operacionet e Bankės se Shqipėrisė, kanė deklaruar pranė ILDKP vila nė bregdet dhe jashtė Shqipėrisė, apartamente nė Tiranė, makina tė shtrenjta, tė ardhura nga bizneset, llogari bankare etj. Anėtari i Kėshillit Mbikėqyrės, Petraq Milo, deklaron se ėshtė bashkėpronar me 75 pėr qind i njė apartamenti nė Tiranė, me vlerė 53 037 lekė si dhe bashkėpronar i njė shtėpie banimi nė Vlorė, pėrfituar me trashėgimi. Milo deklaron gjithashtu njė makinė me vlerė 17 mijė euro, 190 mijė euro sigurim jete nė Francė, 57 627 euro plan pėr sigurim banese, 5 287 euro nga titujt financiar, 1 312 884 lekė tė ardhura nga puna nė Universitetin e Tiranės, 4 795 385 lekė tė ardhura nga konsulenca, 2 003 915 lekė tė ardhur nga Kėshilli Mbikėqyrės, 4 147 881 lekė interesa nga bono thesari, 2 600 euro tė ardhura nga qiratė, pagėn e djalit, pagėn e bashkėshortes dhe disa llogari bankare.

Denada Prifti
Anėtarja e Kėshillit Mbikėqyrės tė Bankės sė Shqipėrisė, Denada Prifti deklaron se ėshtė pronare e njė shtėpie pėr t’u restauruar nė Spanjė, tė cilėn e ka blerė pėr 7 675 euro. Po ashtu zonja ėshtė pronare e njė trualli me sipėrfaqe 419 m2 nė Gjermani, blerė mė 01.10.2014, pėr 13 000 euro. Ajo thotė se ka marrė njė kredi 30 000 euro, ndėrsa deklaron njė veture tip Citroen C5 me vlerė 32 802 euro, veture tip Smart me vlerė 11 555 euro, ortake me 100% i shoqėrisė “Enrima GmbH” etj. Denada Prifti deklaron 48 191 euro tė ardhura nga paga nė Komisionin Europian, 1 680 703 lekė nga Kėshilli Mbikėqyrės, 33 458 euro tė ardhura nga paga si eksperte etj.

Elisabeta Gjoni
Elisabeta Gjoni, anėtare e Kėshillit Mbikėqyrės ka pėrfituar njė apartament si e pastrehė, me sipėrfaqe 84.4 m2, nga Enti i Banesave, me vlerė 1 428 592 lekė. Por zonja nė fjalė rezulton pronare e njė tjetėr apartamenti banimi me sipėrfaqe 96 m2, pėrfituar me trashėgimi nga prindėrit. Po ashtu, ajo deklaron se ka blerė njė tjetėr shtėpi, me anė tė njė kredie tė marrė nė Maji tė 2012, me afat shlyerje pėr 30 vjet. Gjoni deklaron gjithashtu 3 623 329 lekė tė ardhura nga Banka e Shqipėrisė, 903 148 lekė honorare dhe 28 850 lekė tė ardhura nga mėsimdhėnia.
  
Deklaratat
Njerėzit qė mbikėqyrin veprimtarinė e BSH kanė deklaruar pranė ILDKP vila nė bregdet dhe jashtė Shqipėrisė, apartamente nė Tiranė, makina tė shtrenjta, tė ardhura nga bizneset, llogari bankare etj.
  
Paradoksi
Elisabeta Gjoni, anėtare e Kėshillit Mbikėqyrės ka pėrfituar njė apartament si e pastrehė nga Enti i Banesave, me vlerė 1 428 592 lekė, por zonja rezulton me tre apartamente dhe me shumė tė ardhura.
  
Shtėpi 7 mijė euro
Anėtarja e Kėshillit Mbikėqyrės tė Bankės sė Shqipėrisė, Denada Prifti deklaron se ėshtė pronare e njė shtėpie pėr t’u restauruar nė Spanjė, tė cilėn e ka blerė pėr 7 675 euro.

Dekleratat e pasurisė sė anėtarėve tė Kėshillit Mbikqyrės tė Bankės sė Shqipėrisė
tableat e pasurive bsh

tableat e pasurive bsh

tableat e pasurive bsh

tableat e pasurive bsh

tableat e pasurive bsh

tableat e pasurive bsh
 
Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Samari Shqiperia eshte e mbushur me te tille,"te pasur",kjo tashme dihet?! Dhe kategoria e ketyre, jane," shkollaret" e djallit qe ju bashkuan seksereve dhe hajduteve qe e kapen te paret situaten dhe u bene te pasur brenda nates..E kuptove ti @pergjigje,qe ben sikur s' kupton duke u hedhur hij syve njerzve naive.Kapitalizmi yt s' lidh dot as gomarin ne vendet e kapitalit , ku njerzit jane ne gare brenda ligjeve e rregullave te lojes,ku dhe i kontrollon dhe ske shans te gdhihesh milioner si ne Shqiperi.
avatar
Anonim
Fli I qet O prokurora do fusni ndonje ne burg mo. Apo varja lesht. 33 dite zgjat qameti tani. Ne 91 te gjith breket me andrra ishim nga dolen keta kokrra me lug floriri dhe miljarda. I befshi ilaēe per kancere ishalla. Mos I gezofshit ditet e zotit. Ishalla ja mart juve dhe ja dhent fukarait.
avatar
Anonim
Tiran Me marre 7 paga ne 8 ore pune vec ne shqiperi ndodhe ose punon 12 ore e merr nje minimum page me pagu drita e uje
avatar
Anonim
Muli Sindikatat grabitėn kampet e pushimit puntorve kėto lekė kesh prandaj venė punėt pėr lesh te ne ska rrugė tjetėr kanė paguar taksa pėr kėto SHTETĖZIM ......dhe nė burg
avatar
Anonim
I varfėri Helm tė vjedhurat e popullit.
avatar
Anonim
anonim Vend Kriminelash,IMjeri Popull !
avatar
Anonim
Saraci Pse habiteni te njejten gje ka bere dhe metush saraci gjykates ne apel, prandaj ka njerez te varfer se ste lene keto kanibal
avatar
Anonim
Loni Kalbini neper burxhe kto ore ca jan kto me 6 paga
avatar
Anonim
Ilir Po ju redaksia jo vetem korigjoni por dhe censuroni komentet anti qeveri ose le te themi qe kritikojne qeverine. Me pak fjale ju jeni vetem per te pare ndonje lajm kush vodhi kush u vra se per komente apo analiza dihet qe jeni komplet te felliqur. Media e lire e leshit.
avatar
Anonim
astriti banda hajdutesh kane kapur cdo institucion.dhe eshte interesant qe te gjithe zyrtaret e larte jo vetem keta marrin kredi. me siguri per te fshehur parate e vjedhura.
avatar
Anonim
Korabi Shtepi ne Spanje per 8 mije euro dhe truall Ne Gjermani per €13k. Po kush i ha keto? Ne vendin me te humbur te Gjermanise nuk do gjesh dot truall per aq leke. Me €13K edhe ne Shqiperi nuk blen dot truall, as ne fshat. Po atij populli mire i rri festja qe i vene ne koke. Ku ka qorra ka dhe horra.
avatar
Anonim
G E sakatuan shqiperine hienat.
avatar
Anonim
Vjosa Po nuk u be reforma per te hequr keta pashallare nuk kemi gje ne vije prandaj si te behet reforma ne drejtesi te behet reforma e pashallareve tu hiqen leket e tyre se jane te popullit
avatar
Anonim
Pergjigje Me vjen keq te te informoj se komunizmi mbaroi. Ne ekonomine e tregut, kudo ne bote, kush studion, punon dhe mbi te gjitha arrin majat drejtuese te institucioneve me te rendesishme te vendit eshte normale te paguhet me mire se pjesa tjeter. Fundja edhe pergjegjesite qe mbajne keta persona jane me te medha, prandaj eshte absurde te pretendosh qe te paguhemi te gjithe njesoj.
avatar
Anonim
pjeter mire ore shoku, ketu ne ket artikull sikur esht pak i detajuar pyetja dhe problemi. apo ty te tuket nje detaj qe ste hyn ne sy, eshte me e rendesishme te tregosh equazionet e ekonomise se tregut, sa per komunizmin shoku nuk ke nevoje te studiosh shume per ta kuptuar qe nuk ka kaluar akoma , vazhdon te jete gjalle ne shqiperi, e ndoshta zotrote pa e ditur mund te jesh femija e mamit apo babit, qe eshte mik, apo kusheri i ministrit apo deputetit apo gjyqtarit e soit e sorrollopit milioner, qe tall
avatar
Anonim
Tirana Nese jane vertete te zote me shume se te tjeret, ta marin lekun ne BIZNES, sepse ne SHTET do te thote te fitosh QYL, vetem me emerime nga pushteti politik, vetem me rrevjistrime ne bordero. Pra vertete KUSARE. Po kush mund ti denoje keta KUSARET TE PASKRUPULL??po si mundet ti deklarojne te ligjshme keto te ardhura, nga shume burime te paguara nga shteti. ?? Pra ky SHTET eshte i KUSAREVE . Tani edhe KRYEKUSARI. Fullani, kerkon te rikthehet. Per vjedhjen e THESARIT ???
avatar
Anonim
Shqipe Keta jane ZAGARE. TE PUSHTETAREVE dhe KUSARE TE. POPULLIT. Me servilizem dhe sherbim ndaj politikes, nuk lene asgje per te tjeret, por te gjitha i kapin vete. Ne dijet profesionale, nuk kane asgje me teper se shume profesioniste te tjere te fushes, por i dallon vetem servilizmi ndaj shefave politike dhe nuk kane fare TURP te kerkojne gjithcka ku PAGUAN SHTETI i ketij populli te varfer. TE VJEN NEVERI PER KETA KUSARE TE PATURPSHEM.
avatar
Anonim
justice we day you'll pay and you wont like it....
avatar
Anonim
Ēe pyet Po ēfare jane keto honorare qe marin me miliona leke nga taksat e shqiptareve ??? Ēfare ndihme japin keto plehra ?? Bonuse ketu , honorare aty , mesim dhenie atje , po kush jane keta qe marin nga 7 paga ??? Drejtesia duhet te filloje qe ketu.
avatar
Anonim
Altini Ne gjermanji po jetojme paguajme nga 1000 euro qera mujore per shtepi ku jan keto shtepia per tu shitur me nga 7000 euro se ska problem le te jet e pa reustauruar po shkoi ta mar me vrap........
Rezultate tė tjera: 1   2   Para
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63