Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
03 Nentor 2017 - 16:55 | përditesuar në 13:34
Policia e Elbasanit ka arrestuar para dy ditėsh njė biznesmen, ndėrsa nga kontrolli nė makinėn qė e drejtonte pa patentė iu gjetėn dhe bllokuan 800 mijė euro dhe tre patenta, dy leje drejtimi pėr mjete lundrues ne emer te Saimir Tahirit dhe e treta e gruas sė ish-ministrit, Fatlinda Berisha. 

Sipas policisė i arrestuari Orest Lefter Sota 25-vjeē nga Vlora ėshtė pronar i njė firme private nė fushėn e betonit, ndėrsa ka deklaruar se shumėn do ta pėrdorte pėr likuidimin e disa faturave. Burime nga policia pohojnė pėr Report Tv se “Sota pretendonte se paratė do i ēonte nė njė biznes hekuri” por sipas bluve ai nuk kishte asnjė dokument (faturat) pėr paratė. 

Gjithashtu burime pėr Report Tv konfirmojnė se biznesmenit i janė gjetur edhe dy lejet pėr drejtim tė mjete lundruese nė emėr tė ish-ministrit, ku Tahiri ka nivelin ‘Skipper’ (kapiten). Nė makinė ėshtė gjetur edhe njė patentė e tretė (pėr makinė) e cila ėshtė e gruas sė ish-ministrit Saimir Tahiri, Fatlinda Berisha. Por policia nuk e ka publikuar njė fakt tė tillė nė komunikatėn pėr shtyp te pakten deri nė denoncimin publike nga ana e Lulzim Bashės. 

Orest Sota ėshtė pronari i firmės ‘Fortis Beton’ ndėrsa babai i tij, Lefter Sota ėshtė biznesmen nė fushėn e ndėrtimit, hekur dhe medias. Orest Sota ka deklaruar nė policinė e Elbasanit se ėshtė mik me shoferin e Saimir Tahirit dhe se lejet e drejtimit i kishte harruar ai nė makinėn e tij. “Kam qenė nė njė takim me shoferin e Saimir Tahirit pak ditė mė parė dhe ai i harroi nė makinė” mėsohet se tha Sota.

Dy lejet e drejtimit per mjete lundrimi, e para deri nė 20 ton dhe e dyta deri nė 100 ton janė marrė nė 26 dhe 31 korrik tė 2017 nga ish-ministri i Brendshėm Saimir Tahiri. Sota akuzohet pėr kundėrshtim tė forcave tė policisė, pasi nuk i ndaloi postbllokut dhe pastrim parash, pasi pėr shumėn qė iu gjet nė makinė nuk kishte asnjė dokument. Sota ėshtė pėrballė dy akuzave, pėr kundėrshtim tė forcave tė policisė rrezikon gjobė deri nė tre vite burg, ndėrsa pėr veprėn penale tė pastrimit tė parave deri nė 7 vite burg.
pasaporta saimir tahiri 1
pasaporta saimir tahiri 2
Dy deshmite e aftėsiė pėr drejtim tė mjeteve lundruese pėr Saimir Tahirin

Flet komandanti i RENEA
I kontaktuar nga "Shqiptarja.com", komandanti i RENEA, Vasillaq Sota tha se pas arrestimit tė nipit, kjo ēėshtje po kthehet nė sulme tė funksionit tė tij.

"S'mund tė merremi akoma me histori se ka njė dajė ballist e njė xhaxha partizan. Secili mban pėrgjegjėsi pėr veprimet e veta qė kryen, dhe pėrgjegjėsinė le ta mbajė nipi pėr ēfarė ka kryer. Unė grandė nė polici e kam marrė me gjak dhe s'ma ka dhėnė nipi", ka pohuar Sota.

I pyetur nėse ėshtė informuar nga kolegėt e tij pė arrestimin e nipit, komandanti i RENEA-s ka pohuar se askush nuk e ka informuar.

Komunikata e parė policisė sė Elbasani
Mė datė 02.11.2017,  Arrestohet 25-vjeēari O. S. nė afėrsi tė fshatit Balldren arrestua nė flagrancė shtetasi O.S vjeē 25, banues nė Tiranė, administrator i nje subjekti privat pasi mė datė 01.11.2017, nė rrugėn nacionale, nė fshatin Balldren, u kap duke drejtuar pa leje drejtimi mjetin “Land Rover” dhe nga kontrolli nė mjet ju gjetėn e bllokuan njė sasi eurosh, tė cilat do t’i pėrdorte pėr likuidimin e faturave. Nenet 291, 242 e 180 tė Kodit Penal” njofton policia.

Ndėrsa kryetari i PD, Lulzim Basha e denoncoi pasditen e sotme nė njė status nė Facebook fshehjen e dy dėshmive tė aftėsie pėr drejtim skafi nė emėr tė Saimir Tahirit qė i janė gjetur biznesmenit. Lideri demokrat akuzon se rasti nė Elbasan nuk ėshtė bėrė publik nga policia, ndėrsa e dėnon fshehjen e ngjarjes kriminale. Ai thotė se ngjarja ėshtė fshehur me urdhėr tė Edi Ramės.

Deklarata e Lulzim Bashės
Burime tė sigurta informojnė se:
“Me date 01/11/2017 ehte arrestuar nga policia e Elbasanit shtetasi Orest Lefter Sota sepse nuk i ka ndaluar postbllokut te policise. Gjate kontrollit ne automjet i jane gjetur dhe sekuestruar 800 mije Euro dhe dy deshmi aftesie per drejtim automjeti ne emer te Saimir Tahirit. Ky rast nuk eshte bere publik ne njoftimet qe ben policia”

Duke denuar ashpersisht fshehjen e kesaj ngjarje kriminale nga Haki Cako dhe Fatmir Xhafa me urdher te Edi Rames, i kerkoj prokurorise te hetoje e te mos shmange nga pergjegjesia autoret dhe urdheruesit e ketij akti mafioz.

Reagimi i dyte/ Policia e Elbasanit: Nuk e fshehėm ngjarjen, Basha mos pėrdorė burime anonime
Lidhur me denoncimin e kryetarit tė PD Basha, se ngjarja ishte fshehur Policia e Elbasanit deklaron se “Policia e Elbasanit arrestoi shtetasin O.S. dhe veprimet janė kryer nėn drejtimin e Prokurorisė sė rrethit Gjyqėsor Elbasan. Nė proēesverbalin e mbajtur nė vendngjarje, ėshtė pasqyruar ēdo dokument apo provė e bllokuar nė cilesinė e provės materiale.

Si ēdo procedim tjetėr, njoftimi ėshtė publikuar nė faqen zyrtare tė Policisė sė Shtetit. "Mė datė 02.11.2017 nga Seksioni kundėr Krimit Ekonomik dhe Financiar nė Drejtorinė Vendore tė Policisė Elbasan ėshtė bėrė arrestimi nė flagrancė i shtetasit O.S., 25 vjeē banues nė Tiranė, administrator i njė subjekti privat pasi mė datė 01.11.2017 nė rrugėn nacionale nė fshatin Balldren u kap pa leje drejtimi me mjetin "Land Rover" dhe gjatė kontrollit tė mjetit iu gjetėn dhe bllokuan njė sasi e madhe eurosh, tė cilat do t'i pėrdorte pėr likujdimin e faturave, por tė pashoqeruar me dokumentin e origjinės. Nenet 291, 242 dhe 180 tė Kodit Penal".

Policia e Elbasanit fton kryetarin e opozites, tė mos pėrdorė burime anonime lajmi duke ēuar nė keqinformimin e publikut, por ta gjejė tė vėrtetėn tek faqja zyrtare e Policisė sė Shtetit.

dy.b/shqiptarja.com

 

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Vezhguesi Nga gjith komentet qe lexova asnje nuk u kujtua per ate qe tha Sajmiri ne komision "qe une nuk kam as mjet lundrimi dhe as patent per lundrim"
avatar
Anonim
Denim me vdekje Ky saimiri paska qene hajdut i rrezikshem dhe hipokrit i madh.800.000 euro i ka patur ne shtepi.mendo sa mund te kete ne zvicer ose ne parajsat e tjera financiare.ky gjarper qe s'la fukara pa futur ne burg meriton ta varin ne litar pasi te beje ca vite burg kuptohet.ta marre vesh dhe ky plehra cdo te thote burg.
avatar
Anonim
hahaha Shko re ****, denim me vdekje hahah. I konfirmove ti qe jane te Saimirit dhe po i levrinte cash ky njeriu qe eshte super boss dhe fare mire i mbante ne llogarine e vet bankare. Flluske sapuni ka per te dal dhe kjo prove po he. Kurum leshi qe ka probleme me tatimet gjen zgjidhje alla turko-shqiptare me pranimin e parave cash nga klientet. Eshte i denueshem nga ligji pagesa cash, por nuk mund te klasifikohet ne veper penale.
avatar
Anonim
Fbi Nuk ka diskutim qe ky sajmua eshte totalisht i paster dhe keto jane thjesht koicidenca rastesore per te cilat jam i sigurt qe ka spjegime..
avatar
Anonim
Ju bohet mire Kam 30 vjet qe jetoj jasht.Mos e fusni partine ne mes,ku lavire rob mira se ka mar perqindjet č veta ke droga,PO KA VJEDH DHE LEKET E POPULLIT ME TENDERAT.DHE GJOJA ME E PAKET KSAJT LAVIRE ESHT BURG TE GJITHVE SI FIS QE MOS TE GZOJN LEKET E POPULLIT. DHE KAM NJI GJO PER CA LEGENA QE SHKRUJN QE E KA FAJIN SALA,SPIUNAT DHE NUK E DI CA THOJN.JU JENI L.A.N.GARAQET E PARE QE KENI NDA LEKE TE POPULLIT. PRANDAJ KAM THAN SA ME SIPER QE DUHET ARRESTU SI FIS QE MOS TI GZOJ NJERI LEKET E POPULLIT
avatar
Anonim
zoti Minister spiunet e kriminelat e Sali Berishes i ke me shumic me radhet e policies ,shkurt keto spiun nuk bojne punen qe Ittalon po merren me policin dixhital te kriminelit Berisha ,vetingun zoti minister sa me pare.
avatar
Anonim
Erik Nuk eshte policia vella, eshte gjyqesori. Policia i ka referuar provat qe ka gjetur ne prokurori, nuk ia ka fshehur kujt, por eshte "drejtesia" qe e furnizon PD-ne me keto info. S'eshte krim te mbash patentat e tjetrit ne makine, krim jane 800 mije Eurot pa dokument qe policia i ka deklaruar ne komunikate per shtyp. E vetmja mundesi shpetimi per Soten mund te jete fakti qe Kurum i ka te bllokuara llogarite bankare nga tatimet, ndaj eshte detyruar t'ua sjell cash parate ne Elbasan.
avatar
Anonim
x Per mua ,Patenta eshte po aq e rendesishme sa edhe Pashaporta,si ka mundesi qe Tahiri te ket qen kaq naiv,te ler Patentat " rruges "? edhe per te drejtuar nji mjet ,nuk i intereson asnjeriu Patenta e nji personi tjeter,eshte sikur te udhetosh me Pasaporten e dikujt tjeter,qe eshte e pamundur.
avatar
Anonim
qytetari sales po mire more shqiptare kush e uli kultivimin ne 1% ????? ky sajmir qe e shani.... sajmir behu i fort peshqit e medhej tu kan ven ty .... PD LSI
avatar
Anonim
Fredi O i indoktrinuar, Sajmiri " asgjesoi 99% te hashashit😂😂😂 Kush ta tha kete Cenollari i kombinatit nga restorant peshku qe ka vene ne emer te kunatit tek unaza e re?
avatar
Anonim
Fredi Arestojeni ne flagrance Sajmir Tahirin. Cfare provash qe po zhduken duhen me? Nipi i komandantit te RENEA-s repartit elite te policise se shtetit " rastesisht" mik me shoferin e Tahirit, qe rastesisht i bijen 3 patenta nga xhepi, do " shlyeje" fatura 800 mij € naten ne cash. Saje Qorri " nuk" skaf, per cfare i duhej patenta? " I vinte" keq per leket e shtetit dhe i merrte " hua" makinen Habilajve. Edhe sa do duroj ky popull qe Saje Qorri i beri te gjithe me precedente penale per 1 gote raki?
avatar
Anonim
A Ore po mire po patenten c ne qe s e mbaka dot ne xhep te vet sajmiri po e lika vend e pa vend ??????????????????? se dakord qe ka bere korrupsion eshte e besueshme po qe s ja nxe xhepi patenten e vet dhe te gruas ????????????
avatar
Anonim
Njeriu i protestave 90... Habitem me keta njerz qe shkruajne ne mbroje te grupit Tahiri ..a jan qorru nga syte apo jan ushtar te bindur si brigadjeret e dikurshem ..po tani ēa do boje grupi i famshem i PS ..petseri ratesi me 800 mije ero ne kroskot te makines..pra 1.5 MILARDE lek ooo popull ēohu ēohu mos flini gjume te marrim fatet tona ne dore ..poshte mafia
avatar
Anonim
njeriu i protestave habitem une me shume me ty qe ben thirrje per ngritje te popullit te vi yt at saliu dhe te shesi dhe ato pak qe kane ngelur pa shitur,te vi luli dhe te vjedhi pak me shume se nuk u ngop.te vij mona dhe likja se po u mbaron florriri.ah ky vend ska per te pare dite te bardhe sa ka qorra akoma
avatar
Anonim
gani Ky p... i motres Sajmiri e mbushi kupen
avatar
Anonim
Pezaku Po ik mor shale ngjitur bashke me plakun Mere cdo shqipetare habitet qe ju nuk jeni me burg per krimet e medha qe keni bere Faqezinje
avatar
Anonim
Beni Sa mire do ishte te merreshin dhe gjurme gishtash te keto eurot. Jo per gje, por te pakten ti ngeli faji shoferit te Tahirit dhe jo shefit te tij. Se Saimiri i shkrete i nxorri nga shtepia shpejt e shpejt me doreza dhe ky qypi i kapte me duar sikur te ishin tulla. Ishalla hetim me detaje dhe jo siperfaqesor.
avatar
Anonim
lui o sajmir po qenke fare ase leket smban dote o matuf te vuren maloket para
avatar
Anonim
Skafisti Hahahah
avatar
Anonim
Alsa Sa e trashe kjo manover Na e shpifen ruset me berishet dhe bashet dhe greke dhe serbe Perdite shpikin ndonje histori vulgare si kjo sot
Rezultate tė tjera: 1   2   Para
Intervista
Shqipėria si Finlanda, modeli i ri i arsimit nga zv.ministrja Shahini
Tre oficerėt, Vasili: Operacioni pėr arrestimin u dekonspirua nga policia
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 25/11/2017, VITI VII- NR.279