Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:31 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
28 Maj 2013 - 13:22
Kavajė, atentati ndaj Tafaruēit
shoqėrohen nė polici 10 persona
VD/ Vendi ku u ekzekutua/FOTO
Konfliktet ku u pėrfshi Tafaruēi
KAVAJE-  Katėr plumba i kanė marrė jetėn Ervis Tafaruēit (Qarri), i cili pasditen e djeshme (27 maj) ka qėnė duke udhėtuar i vetėm me makinėn e tij nė drejtim tė Kavajės. Njė automjet tip Fuoristradė ngjyrė e zezė i ėshtė afruar shumė pranė duke ecur pėr disa sekonda paralelisht me mjetin e Tafaruēit, dhe pikėrisht nė kėtė moment nė xhamin e derės sė pasagjerit viktima ka parė njė grykė automatiku, prej nga ėshtė derdhur njė breshėri automatiku. Katėr plumba kanė pėrshkuar trupin e Ervis Tafaruēit (Qarri), i cili ka mbetur i vdekur nė sediljen e automjetit tė tij tip “Audi”. 33 vjeēari qė jetonte nė Durrės, por qė ėshtė me origjinė nga Shijaku, ka qenė i skeduar dhe dėnuar mė parė pėr vepra tė tjera penale. 

10 persona janė shoqėruar nė Drejtorinė e Policisė sė Tiranės pėr tė dhėnė dėshmitė e tyre nė lidhje me atentatin. Pista kryesore mbetet ajo e vrasjes me paramendim pėr larje hesapesh. 

ATENTATI PASDITEN E DJESHME
Pas atentatit, persona ende tė paidentifikuar janė larguar me shpejtėsi duke mos i dhėnė kohė policisė sė Kavajės, por edhe tė Durrėsit, tė ngrenė nė kohė postoblloqe nė autostradė me qėllim ndalimin e mjetit ku udhėtonin autorėt e kėsaj vrasje. Tė parėt qė kanė ndihmuar viktimėn kanė qėnė disa drejtues automjetesh qė nė ato momente kanė qėnė duke udhėtuar nė autostradė. Ata i kanė treguar policisė, se kanė arritur tė shohin vetėm njė fuoristradė prej nga ėshtė qėlluar me armė dhe mė pas mjeti me ngjyrė tė zezė ėshtė larguar me shpejtėsi. Kėta drejtues mjetesh, deri nė mbrėmjen e djeshme kanė qėnė provat e vetme tė policisė sė Tiranės, ndėrkohė qė grupi hetimor ėshtė duke hetuar pėr njė hakmarje tė mundshme, pasi viktima ėshtė pėrfshirė nė dy ngjarje kriminale si nė tentativėn e vrasjes sė shtetasit Besnik Kulla ngjarje kjo e rregjistruar nė Durrės, tentativėn e vrasjes sė Reshit Arifit dhe djegies me zjarr tė njė automjeti. Dyshohet se autorėt e vrasjes sė Tafaruēit janė me pagesė.

DALJA NGA BURGU
Viktima kishte pak kohė qė kishte pėrfituar nga shlyerja e dy dėnimeve dhe kishte arritur tė fitonte lirinė. Mirėpo daljen nga burgu siē duket e kanė shfrytėzuar mė sė miri, kundėrshtarėt e tij tė cilėt janė organizuar deri nė detajin mė tė vogėl, pėr tė kryer eleminimin fizik tė hasmit tė tyre shtetasit Ervis Tafaruēi. Ky i fundit megjithėse i druhej njė hakmarje tė mundshme, ndryshe nga herėt e tjera ku lėvizte me makinė i shoqėruar, ditėn e djeshme ka udhėtuar nga Durrėsi nė drejtim tė Kavajės, i vetėm. Pikėrisht ky gabim, i ka kushtuar shtrenjtė Tafaruēit, i cili ka rėnė nė njė pritė tipike mafioze tė organizuar nga kundėrshtarėt e tij. Pėr tė qėnė tė sigurtė, kėta tė fundit kanė preferuar tė qėllojnė mbi tė, me automatik dhe jo me pistoletė, pasi sipas burimeve tė policisė dhe prokurorisė sė Kavajės i ndruheshin njė kundėrpėrgjigje nga objektivi i tyre, qė nė pjesėn mė tė madhe tė kohės qėndronte i pajisur me armė nė brez. Njė pjesė tė plumbave Tafaruēi i ka marrė nga prapa dhe njė tjetėr breshėri e ka marrė nė anė tė makinės. Megjithėse ėshtė akuzuar pėr vepra tė rėnda Tafaruēi ėshtė dėnuar nga gjykata e Durrėsit me 3 milionė lekė gjobė dhe 8 muaj burg, ēėshtje kėto qė janė apeluar nga prokuroria dhe dosja vashdon tė qėndrojė ende nė process gjykimi nė Gjykatėn e Lartė.
kavaje atentat
(Foto: Vendi ku u vra Tafaruēi)

NJOFTIMI I POLICISE PER VRASJEN SOT ME 28 MAJ
. Dje rreth ores 18.15, morėm njoftim se ne vendin quajtur Mali Robit Kavaje, ne rrugen nacionale Durrės –Rrogozhinė, nė gjendje tė ndaluar me sens levizje drejtim qytetit Kavajes ne mjetin tip “Audi A3”, ngjyre gri, me targa AA 933 GE, ne sediljen e shoferit ėshtė vrarė me armė zjarri shtetasi Ervis Bashkim Tafaruci(Qarri) 33 vjec, lindur dhe banues ne lagjia 17 Durres, i denuar me pare. Menjėherė nė vendngjarje u formua grupi hetimor i cili aktualisht po punon me intesitet pėr zbardhjen e motiveve dhe kapjen e autorėve. Ndėrkohė gjatė kqyrjes sė vendit ngjarjes janė gjendur dhe sekuestruar nė cilėsinė e provės material 24 gezhoja mod 56 kalibrit 7.62 mm.
Materialet do t’i kalojne pėr kopetencė Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsorė Kavajė pėr veprime tė mėtejshme pėr veprat penale tė “Vrasjes me Paramendim” “ “Prodhimim dhe mbajtjes pa leje tė armėve luftarake dhe municionit luftarak ”, parashikuar nga nenet 78,@ 278/2 te K.Penal.

Lajmi u pėrditėsua (Fillimisht u publikua mė 27 maj ora 19:22 dhe u pėrditėsua mė 28 maj)
Redaksia Online
(e.s/sg/shqiptarja.com)

17 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
kokrra jeni msu ju komunistet me bo propagande dhe lufte klasash.na ke bo i roman.po ai kryetari juj qe e ropi tironen per 12 vjet.vetem cimento dhe tulla.sboni 1 park per femijet dhe marveshjen me serbet ai e boni
avatar
Anonim
Bato Mokra Nje komentues thote Quo Vadis Shqiperi? Te mungon aftesia e analizes dhe e sintezes? Riktheju tezes leniniste: nga me e thjeshta te e nderlikuara. Vritet ne mes te rruges?! Nderkohe perparon projekti per krijimin e burgjeve private (?!)konvalashenca e Zenerive, pjellave biologjike e politike te SRB-it. Ka shperthyer si Etna kaceku i premtimeve (mashtrimeve pa pike turpi, burri 70 vjec genjen diten per diell, shan si grate e keqia, - vec hoxha ia mbylli goja islamikut) sa me t'i marre mendte e krese e me i thane vetes "Po duro, o burre i dheut, deri pas 23 Qershorit!". Askush s'i kerkon ndjese popullit. SRB-i i ka harruar te ashtuquajturat gabime, mosmbajtje fjale, pergjegjesite e keqqeverisjes se shqyer te flamurit te dyte elektoral te tij, ate te antikorrupsionit, vrasjeve te 21 janarit, rrenimit te drejtesise, nepozitmit, ushqimin e mercenarizmit te shemtuar, te stimulimit te tradhetise vec e vec per interesa te tij e te Familjes, mosmarrjen e statusit per 3 here radhazi duke qene po ai ne pushtet dhe fetishizimi i "rastit te trete", gjoja te bllokimit nga PS, shperpjestimin e zhvillimit te vendit, te krahinave, duke i vetekrijuar rezervate elektorale. Nuk e pate dokumentarin e Marin Memes? Sipas meje eshte nje nga akuzat me te renda per braktisja te turpshme te krahinave, qe jane palci i shqiptarizmes dhe me resurse te medha. A nuk do te ishte turp qe te votohej ne Lumin e Vlores SRB-i? Padyshim. " Kartonin e Kuq" simbolik te Nallbanit ta ngrejne kudo ne shtepite, lagje, fshatra, qyteza e qytete te braktisura nga politika antikombetare e hakmarrese e SRB-it. Po ju prinder perse i cuat djemte e vajzat ne piramidat e reja te universiteteve per t'i pergatitur kamerier e pjatalarese? Ka nje shprese, nje besim te madh. VETEM RILINDJE! Teksa shkruaja kete me ra ndermend kandidati nr.1 per biruce Fatmir Mediu, i cili paturpesisht si nje papagall mbledh turma dhe iu thote marrezisht te njejtat fjale te sloganistikes se tij, sikur tallet me kete popull: familje, prone, zot e dreq e s'di tjeter cfare thote. Turp! Cila eshte alternativa yte, mor prigionier i falur nga SRB-i?
avatar
Anonim
frike 3 muaj para zgjedhjeve edhe 4-5 muaj pas zgjedhjeve ruani veten njerz dhe kur ndodhi atentati isha ne lezh as 100 m larg shum keq ky vend
avatar
Anonim
ada ndoshta mbiemri eshte teferici jo tafaruci
avatar
Anonim
gazment braho Po ju shkruaj me nje thjeshtesine e nje emingranti,Ky shtet po kontrollohet totalish nga njeres,qe flasin dhe veprojne ne emer te demokracise,duke vjedhur dhe faforizojne keqberesit e shoqerise,
avatar
Anonim
ILIRIJADA O Enever na vrau rrugaēi skemi qeveri skemi pune kush do mund te vrasi te perdhunoj mu ne mes te Tiranes.U gezuam kur ti nderrove jete tani po te kerkojm di gje ti si do i vej halli popullit shqipetare?
avatar
Anonim
Danja ne mes te rruges, nuk kane me frike fare, c“behet keshtu, quovadis shqiperi?
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15