Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 18:13 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Zgjedhje-2013
04 Korrik 2013 - 11:24
KQZ miraton rezultatet e Fierit e
Elbasanit, mbeten edhe 5 qarqe
TIRANE - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve(KQZ) miratoi me katėr votat e anėtarėve tė pranishėm nxjerrjen e rezultatit tė votimit pėr zonėn zgjedhore qarku Fier dhe zonėn zgjedhore qarku Elbasan, nė zgjedhjet e 23 qershorit.

 I ndarė nė nėntė Zona tė Administrimit Zgjedhor(ZAZ), nė qarkun Fier funksionuan  576 qendra votimi, me 373.706 zgjedhės. Nė pėrfundim tė procesit tė votimit, ZAZ-tė pėrkatėse dorėzuan nė KQZ kutitė e votimit, kutitė e materialeve zgjedhore dhe tabelėn pėrmbledhėse tė rezultatit pėr kėtė qark. Pas verifikimit tė tabelave dhe kryerjes sė korrigjimeve pėrkatėse, KQZ, sipas kodit zgjedhor, miratoi tabelėn pėrmbledhėse tė rezultateve pėr kėtė qark.

  Nė zgjedhjet e 23 qershorit 16 mandatet e qarkut Fier u ndanė: 11 mandate pėr koalicionin e majtė "Aleanca pėr Shqipėrinė Europiane" dhe 5 mandate pėr koalicionin e djathtė "Aleanca pėr Punėsim, Mireqenie dhe Integrim". 

   Gjithashtu, KQZ miratoi sot dhe tabelat pėrmbledhėse tė rezultateve pėr qarkun Elbasan. Kjo zonė zgjedhore pėrbėhet nga tetė ZAZ, ku funksionuan 540 qendra votimi, me 321.138 zgjedhės.
  Nė zgjedhjet e 23 qershorit, 14 mandatet e kėtij qarku u ndanė: 8 mandate pėr koalicionin e majtė "Aleanca pėr Shqipėrinė Europiane" dhe 6 mandate pėr koalicionin e djathtė "Aleanca pėr Punėsim, Mireqenie dhe Integrim". 

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve(KQZ) shtyu tė enjten nxjerrjen e rezultatit tė votimit pėr zonat zgjedhore tė qarqeve Durrės dhe Shkodėr.

Deri tani KQZ ka nxjerrė rezultatet e 7 qarqeve, ndėrsa brenda javės pritet dalja e rezultateve dhe pėr 5 qarqet e tjera, duke e pėrmbyllur kėtė proces.
 
Redaksia online
(atsh/sg.shqiptarja.com)

18 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/07/2017, Viti VII - NR.171