Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:45 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
21 Maj 2013 - 08:22
KQZ, ndryshon fleta e votimit, PD
e 44-ta, sot miratohen vėzhguesit
Robert Hand: Jo mė lojėra me KQZ
TIRANĖ - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ndryshoi dje renditjen e fletės sė votimit, kjo pas njė kėrkesės tė Partisė e tė Drejtave tė Mohuara e Re, qė renditej poshtė Partisė sė tė Drejtave tė Mohuara, ēka mund tė sillte konfuzion te votuesit. Kjo bėri qė tė ndryshonte dhe renditja e PD, ku nga nr 43 kalon nė nr 44. Gjithashtu fleta e votimit nė Qarkun e Fierit dhe Vlorės do tė ketė pėrkatėsisht nga 67 subjekte, ku do tė jenė dhe dy kandidatėt e pavaruar nė fund tė listės, pėrkatėsisht Dritan Prifti dhe Arben Malaj.

Mbledhjen e djeshme u miratua njėkohėsisht edhe minutazhi qė do tė kenė partitė nė RTSH, ku PS e PD do tė kenė nga 60 minuta gjatė fushatės elektorale ndėrsa LSI, PR, PDIU, PBDNJ do tė kenė nga 30 minuta, ndėrkohė qė partitė e tjera qė janė tė regjistruara do tė kenė nga 10 munuta si dhe dy kandidatėt e pavaruar do tė kenė tė drejtėn me nga 5 minuta.

Debate pati edhe pėr ndryshimin e modelit tė fletės sė votimit, ku pėrkatėsisht ndryshuan tė dhėnat ku numri i KZAZ, i QV si dhe bar kodi do tė jenė pas fletės sė votimit, e cila njėkohėsisht nuk do tė ketė as kundėrfl etė. Fletėt do tė prodhohen nga njė fi rmė sllovene Cedins, e cila planifi kon qė fletėt tė vijnė nė Shqipėri brenda datės 15 qershor.

Sipas administratės njė kuti votimi mund tė mbajė deri nė 600 fl etė, por gjithėsesi ėshtė planifi kuar qė KZAZ-ve tu shpėrndahen kuti rezervė. Lidhur me ndryshimin e aktit pėr modelin e fletės sė votimit, pėrfaqėsuesi ligjor i PS, Genc Gjonēaj u shpreh se ky akt duhet tė ketė 5 vota qė tė konsiderohet i miratuar, gjė qė u kundėrshtua nga pėrfaqėsuesi ligjor i PD, Niazi Kosovrasti.

Mbledhjen e sotme pritet qė tė miratohen dhe kėrkesat e ODIHR dhe NDI, tė cilat kėrkojnė tė akreditojnė vėzhgues pėr zgjedhjet nė 23 qershor. Gjithashtu pėr mbledhjen e sotme ėshtė parashikuar edhe projektvendimi pėr ngritjen e vendeve tė numėrimit tė votave nė Qarkun Durrės, Shkodėr dhe Fier. Pritet qė tė shyrtohet dhe raporti i dy auditėve teknicienė tė zgjedhur nga KQZ pėr auditimin e listave tė zgjedhėsve.

Shkrimi u publikua sot nė gazetėn "Shqiptarja.com"
(mag/shqiptarja.com)

18 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Salvator Gjate gjithe kohes KQZ nuk ka marre anje kerkese dhe verjtje ne konsiderate si te vlefeshme te perfaqesuesit te PS, z. Gjoncaj, si eshte e mundur ky person vjen nga "rruga" dhe nuk di as nje ligj. Ndryshon puna me perfaqesuesin e PD, juristi me Part Time, plehra Kosovrasti, cdo sugjerim dhe mendim eshte urdher i formes se prere per te (pa) varurit e KQZ. Ky eshte shteti ligjor i Kriminelit Sali.
avatar
Anonim
dajaku ore ti pseudonimi salvator me plehra se ju me ne krye degjeneruesin psikopat me kartele ,po ju sikur dhe lymin e tutit te veni ne krye do e votoni se ashtu jeni mesuar 50 vjet me ate kriminelin sa per sqarim pyet ndonje te moshuar kush ka qene lymi tutit. fitore pd
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15