Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:33 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Politike
19 Shkurt 2013 - 14:18
KQZ, vendim kundėr bojkotit tė
komisionerėve, nė zgjedhje
TIRANE - KQZ po shqyrton rregullat pėr regjistrimin e koalicioneve zgjedhore pėr zgjedhjet e 23 qershorit. Neni 56 i Kodit pėrcakton se dy ose mė shumė parti politike tė regjistruara si subjekte zgjedhore nė KQZ, mund tė regjistrohen nė Komision, si koalicion zgjedhor nė shkallė vendi. Kėrkesa pėr regjistrimin e koalicionit e marrėveshjen pėrkatėse, do ketė: shprehjen e vullnetit tė partive pėrkatėse pėr tė qenė pjesėtare tė kėtij koalicioni; emrin e koalicionit; shkronjat nistore tė tij, etj.

“Nė bazė tė nenit 98 tė Kodit Zgjedhor nė fletėn e votimi pėrbri emrit tė subjektit qė kandidon vendoset logo e partisė, shkronjat nistore e emri i kryetarit tė partisė. Neni 6 i Kodit Zgjedhor pėrcakton se subjektet zgjedhore kanė tė drejtė tė caktojnė nga njė vėzhgues nė KZAZ, KQV dhe pėr ēdo tavolinė nė vendin e numėrimit tė votave. Nė rast se partitė politike paraqiten nė zgjedhje si koalicion tė drejtėn pėr tė caktuar vėzhgues e ka vetėm koalicioni”, thuhet nė relacion.

Ekspertėt ligjorė tė KQZ-sė prezantuan draftin, i cili parashikon qė partitė politike tė regjistruara nė KQZ si subjekt zgjedhor duhet tė paraqesin njė kėrkesė pėr regjistrimin e koalicionit dhe marrėveshjen pėrkatėse, e cila duhet tė mbajė parasysh disa rregulla si: shprehjen e vullnetit tė partive pėr tė qenė pjesėtare tė kėtij koalicioni; emrin e koalicionit; shkronjat nistore tė tij, etj.

Gjithashtu, KQZ do tė vendosė sot dhe mbi procedurat pėr pėrzgjedhjen dhe trajnimin e shtetasve qė mund tė emėrohen si anėtarė apo sekretarė tė KZAZ-ve, nė rastet kur mungesa e tyre e bėn tė pamundur vendimarrjen apo funksionimin e komisioneve. Nė zbatim tė kėsaj dispozite ėshtė pėrgatitur njė pr/udhėzim i veēantė, ku janė parashikuar rregullat pėr pėrzgjedhjen dhe trajnimin e kėtyre shtetasve.

KQZ do tė shqyrtojė dhe njė projektvendim tė administratės pėr njė listė shtetasish rezervė pėr trajnim, nė rast tė krijimit tė vendeve vakante pas largimit tė komisionerėve tė ZAZ. “KQZ jo mė vonė se 90 ditė para datės sė zgjedhjeve shpall nė gazetat me tirazh me tė madh kombėtar si dhe nė faqen e tij tė internetit, interesin pėr tė rekrutuar shtetas tė cilėt janė tė gatshėm tė ushtrojnė detyrėn e anėtarit apo sekretarit tė KZAZ-sė, nė rast se krijohet vakanca sipas Udhėzimit tė KQZ” thuhet nė vendim.
(sg/shqiptarja.com)

22 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Vettingu, Calavera: Kemi dosjet e gjyqtarėve e prokurorėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 20/07/2017, Viti VII - NR.169