Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
12 Shtator 2017 - 19:39 | përditesuar në 22:07
Kryemadhi: 'Principata kanabiste
e Lazaratit' arriti tė blinte votat
Kryetarja e Lėvizjes Socilaiste pėr Integrim, Monika Kryemadhi, nė fjalėn e saj tė parė nė  Kuvend si kryetare e kėsaj force politike ka hedhur akuza nė drejtim tė mazhorancės pėr blerje tė votave nė zgjedhjet e 25 qershorit.

“Principatėn kanabiste tė Lazaratit” nė “Republikėn e pėrgjithshme dhe kombėtare tė kanabisit”, dhe falė kėsaj republike kanabiste, ai arriti tė blinte dhe votat e shqiptarėve nė Qershorin e turpshėm qė lamė pas krahėve”, ėshtė shprehur Kryemadhi”, e cila ka shtuar edhe shprehjen e kryeministrit Rama tė pėrshtatur, “Ne keni nuk parė gjė akoma”.

Fjala e plotė e Monika Kryemadhi:
Zoti Kryetar,

Tė nderuar kolegė deputet,

Tė dashur qytetarė shqiptarė,

4 vjet mė parė nga kjo sallė kryeministri i’u drejtua shqiptarėve me batutėn e dashur tė tij “Nuk keni parė gjė akoma”. Kjo batutė i drejtohej Opozitės. Kėto fjalė kishin urrejtje, kėrcėnim dhe dėshirė pėr hakmarrje politike.
Mirėpo 4 vite mė parė nuk mendohej se do tė pėrjetonim, dėshtimin e plotė tė njė mėnyre drejtimi dhe tė njė filozofie qė pėrkėdhelte dhe mbėshteste vetėm oligarkėt dhe qė i ka bėrė shqiptarėt mė tė varfėr, ndėrsa klientėt e kryeministrit, i ka shndėrruar nga milionerė nė miliarderė.

Unė mendoj, qė ėshtė krejtėsisht meritė e kryeministrit qė e shndėrroi Shqipėrinė, nga njė vend qė njihej pėr “Principatėn kanabiste tė Lazaratit” nė “Republikėn e pėrgjithshme dhe kombėtare tė kanabisit”, dhe falė kėsaj republike kanabiste, ai arriti tė blinte dhe votat e shqiptarėve nė Qershorin e turpshėm qė lamė pas krahėve. Ne nuk kemi parė gjė akoma!

Sepse Kryeministri bleu edhe 4 vite tė tjera kohė dhe pushtet, pėr tė trashur zullumin e tij mbi shqiptarėt.

Kaq i zėnė ka qenė ai, me sajdisjen e atyre qė i blenė votat nė qershor, sa nuk paska pasur kohė as ai dhe as oborri dhe oborrtarėt e tij, pėr tė shkruar njė dokument serioz programor, pėr qeverisjen e ardhshme tė vendit, por vetėm ka gatuar shpejt e shpejt njė program batutash, njė fjalim arrogant, tė shkruar keq, me gabime dhe lajthitje tė shumta, provė e njė padije tė thellė..

Mirėpo Kryeministri ėshtė kujdesur qė programit tė tij t’i qepė njė kostum tė ngushtė, qė edhe e mbiquan njė qeveri tė vogėl, duke qenė i kursyer nė premtime, tė cilat i kthehen fare kollaj mbrapsht.

Nuk do tė kemi pra as nė letėr njė strategji qeverisėse pėr tė ashtuquajturėn: “shėndetėsi falas”, apo reforma tė tjera ēudibėrėse, qindra e mijėra vėnde pune, rritje pensionesh dhe rritje reale tė sigurisė njerėzore, nė xhunglėn e ashpėr shqiptare.

Kryeministri ėshtė kujdesur qė tė shkatėrrojė edhe vetė debatin mbi programin, duke mos na paraqitur njė program qeverisės tė mirėfilltė.

Me Parimin : Si mund tė diskutosh mbi njė gjė qė nuk ekziston?

Pėr ne, debati serioz mbi programin qeverisės asnjėherė nuk ka qėnė dhe asnjėherė nuk do tė jetė, njė ēėshtje e pozicionit politik mes maxhorancės dhe opozitės, por njė ēėshtje jetėsore pėr interesin mė tė mirė tė qytetarėve, tė nevojave dhe tė mirėqėnies sė tyre.

Realisht dhe pavarėsisht pozicionit tonė tė vendosur opozitar, ne do te donim me gjithė shpirt qė tė diskutonim mbi njė program tė mirė studiuar dhe pse jo, ta ndihmonim Qeverinė dhe kryeministrin, pėr tė programuar dhe pėr kryer gjėra tė mira dhe pozitive, pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt.

Ne nuk jemi nė politikė, pėr tė dashur, apo pėr tė shkatėrruar punėn e mirė tė kundėrshtarit tonė politik, e aq mė tepėr tė socialistėve.

Madje edhe kėtė tallje, edhe kėtė fletushkė sipėrfaqsore prej tė vetkėnaquri, e kqyrėm dhe e pamė me kujdes, me shpresėn se mos mes rreshtave, apo diku mė thellė, tė ishte fshehur diēka me vlerė tė vėrtetė.
Por kryeministri nuk na e dha as edhe kėtė mundėsi minimale…

Si mund tė krenohet kjo qeveri pėr njė rritje ekonomike “bombastike” (3,5%), kur tė ardhurat nė xhepat e shqiptarėve janė po aq sa edhe ishin 10 vite mė parė, dhe qė nė fakt nuk do tė thotė rritje, por nė rastin konkret qėndrim nė vėnd, dhe realisht njė kthim pas. Sepse nuk mund tė ketė njė rritje ekonomike tė vėrtetė, nėse nuk ka njė rritje tė tė ardhurave direkte tė shqiptarėve. Ato janė veēse fjalė dhe shifra tė vdekura, tė hedhura nė fletushkėn e paraqitur si program, si njė gėnjeshtėr e rradhės.

Kėtė nuk e them unė, kėtė e thotė raporti i prillit 2017 i FMN-sė.

E vėrteta ėshtė pra, qė rritja ekonomike nė kėto vite ka qėnė mė pak sa inflacioni, thėnė ndryshe, shqiptarėt janė varfėruar mė shumė sepse pagat dhe tė ardhurat e tyre kanė qenė vėndnumėro ndėrsa ēmimet e konsumit janė rritur ndjeshėm…

Sot shqiptari blen mė pak, bukė, vaj, sheqer, mish, veshje, shėrbime, se sa mė parė, sepse ēmimet janė rritur, ndėrsa paraja ėshtė zhvleftėsuar dhe ka rėnė si fuqi blerėse. Edhe kur premtohet njė shifėr kuturu prej 5.5% nė fund tė mandatit tė ardhshėm, kryeministri, nuk ka asnjė argument bindės, se cilat do tė jenė burimet e rritjes?!

Ėshtė njėsoj si tė thuash, do tė rrisim ekonominė, por nuk e dimė akoma se si do ta rrisim....A nuk ėshtė edhe kjo njė tallje arrogante?!

Kryeministrit, nėse i ka mbetur pranė ndonjė ekonomist duhet t’ja kujtoj qė nė vitin 2008 rritja ekonomike ka qėnė mbi 8 % e GDP-se, dhe pėrsėri shqiptarėt kėrkojnė mė shumė, sepse janė akoma shumė mbrapa vėndeve tė vėrteta europiane dhe jetojnė mė shumti nė njė varfėri tė thellė.

Edhe po ta marrim tė mirėqėnė kėtė rritje tė mundshme, pėr ne si LSI, ēėshtja mė e rėndėsishme nuk ėshtė shifra nė vetvete, Ne na intereson tė dimė, se ku perfundon kjo rritje?!

Nė xhepat e majmė tė klientėve tė Kryeministrit, apo nė xhepat e hollė dhe te ēpuar tė qytetarėve?

Sepse si mund ti besohet kėsaj qeverie kur thotė se 60 mijė shqiptarė kanė dalė nga varfėria dhe mbi 30 mijė tė tjerė kanė dalė nga skamja esktreme nė vitet 2013-2017, vetėm e vetėm se paskan shkurtuar numrin e familjeve qė janė pjesė e skemės sė ndihmės ekonomike dhe asistencės sociale, me arsyen qesharake se kėto familje posedojnė njė televizor…Njė televizor i pėrdorur nuk i bėn njerėzit mė tė pasur.

Tė nderuar kolegė!

Tė dashur qytetarė!

Reforma ėshtė fjala mė e keqpėrdorur nė kėto vite…

Por si mund tė konsiderohet njė reformė, e aq mė tepėr njė reformė e suksesshme, nė rastin e pagesės sė energjisė elektrike, ku dhjetėra qytetarė tė papunė, tė vobektė, tė pashpresė kryen dėshpėrimisht vetvrasje nga pamundėsia pėr tė paguar borxhet e grumbulluara ndėr vite, kurse nga ana tjetėr biznesmenė tė fuqishėm, me njė telefonatė shuan dhe bėn “0” milionat e borxheve, qė kishin ndaj OSSHE??!

A ėshtė e drejtė kjo?

A mund tė jetė njė qeverisje e majtė, sociale dhe solidare ?

Dhe ēfarė ndodhi, nė tė vėrtetė?

Adminstrata tatimore thjesht “nxorri dhjam nga pleshti”, duke shtrydhur mė tė varfėrit dhe mė nevojtarėt deri nė qindarkėn e fundit tė detyrimeve, ndėrkohė qė oligarkėt “elefantė” mbeten tė patrazuar nė evazionin e tyre fiskal duke shtuar lluksin e shfrenuar dhe duke e bėrė tė rrezikshme provokimin social, qė shkakton pabarazia e thellė dhe polarizimi i shoqėrisė.

Sepse dihet mirė dukuria e polarizimit social. Shoqėritė mė tė polarizuara, janė shoqėritė nė vėndet mė tė varfėra dhe qė janė njėkohėsisht vėndet mė problematike dhe mė tė destabilizuara.

Nga ana tjetėr, Koncesionet klienteliste dhe abuzive, tė amballazhuara si PPP, janė taksa mė e lartė qė paguajnė sot shqiptarėt. Njė taksė e fshehur kjo, qė rėndon dhe do tė rėndojė vit pas viti nė xhepat e shqiptarėve, sepse janė konēesione shumėvjeēare, qė marrin peng edhe tė ardhmen tonė.

Tashmė 300 milion euro peshojnė akoma nė shpatullat e dobėt tė taksapaguesve shqiptarė vetėm nė sektorin e shėndetėsisė.

Sikur shqiptarėt sot tė paguanin mė pak ose tė ishin mė tė shėndetshėm , kėto koncesione do tė ishin histori suksesi. Por sot, kėtė “mega-vjedhje” e di i madh dhe i vogėl nė Shqipėri dhe nuk ėshtė aspak mė njė sekret.
Mirėpo edhe nėse shqiptarėt nuk e kanė kuptuar ende, ne jemi kėtu pėr ti treguar se kjo qeveri ka pėr qėllim, vetėm pasurimin e 3-4 klientėve tė saj dhe duke e bėrė kėtė nė kurriz tė atyre shqiptarėve qė paguajnė taksa.

Edi Rama pretendon se me kėtė fletushkė, mbushur me gėnjeshtra, do t’iu vijė nė ndihmė tė rinjve. Por a e besojnė tė rinjtė kėtė?

Unė mendoj krejt tė kundėrtėn, tė rinjtė ndjehen shtresa mė e tradhėtuar e kėsaj qeverie dhe e kėtij kryeministri. Sepse pjesa mė e madhe e tyre, duan ta braktisin Shqiperinė dhe kėtė nuk e them unė, por sondazhet e instituteve ndėrkombėtarė.

Sa prindėr e shohin tė ardhmen e fėmijėve tė tyre nė kėtė vend? Sa tė rinj aplikojnė pėr tu shkolluar dhe punėsuar jashtė vėndit? Sa njerėz besojnė se ky vend do tė bėhet njė ditė i jetueshėm edhe pėr ata qė s’janė e qė s’bėhen dot, klientė tė kryeministrit?

Ėshtė njė fakt qė nuk e them dhe qė nuk e shkruaj unė, se gati 10% e popullsisė tonė (300 mijė qytetarė) kanė ikur nė emigracion nė kėto 4 vite!

Ndonjė cinik i qeverisė mund tė thotė qė ėshtė normale tė ikin pėr njė jetė mė tė mirė, por shqiptarėt qė kanė ikur dhe ato 56% tė tjerė qė duan akoma tė ikin, jam e sigurt qė duan njė jetė mė tė mirė kėtu nė vendin e tyre dhe jo tė bėjnė jetėn e vėshtirė dhe plot tė panjohura e vėshtirėsi tė emigrantit, por tė jetojnė kėtu pranė fėmijėve dhe familjeve tė tyre”.

Fatkeqėsisht, nuk ėshtė vetėm dhe thjesht jetesa e mjerė qė ata e vuajnė sot, por mbi tė gjitha ėshtė mungesa e shpresės pėr tė ardhmen e fėmijėve tė tyre qė i detyron tė largohen… dhe kjo duhet tė jetė njė kėmbanė alarmi pėr tė gjithė ne, mbi tė gjitha pėr qeverinė qė duket se ka humbur lidhjet me realitetin

Nga ana tjetėr, borxhi publik pasi kapėrceu frikshėm nga 63% ne 2013 dhe qė ėshtė nė gati 72% tė GDP-sė nė 2015, vijon tė thellohet nė njė spirale ekonomike qė i ngjan njė aventure tė rrezikshme…Paratė qė u ēliruan nga rritja e borxhit, nuk kanė dhėnė njė impakt rritės nė ekonomi, nuk u shndėrruan nė investime publike dhe nė punėsim!

Pra u rrit borxhi I shqiptarėve dhe brezave tė ardhshėm me mbi 1 miliard euro, tė cilat shkuan mė sė shumti, pėr bojatisje fasadash dhe vendosje pllakash nėpėr sheshe qytetesh… Ndėrsa na premtohet pėrmes fletushkės programore tė qeverisė se do tė shkojė sėrish nė 60% nė fund tė mandatit….

Njė premtim ky, krejt i pabesueshėm, ashtu si 4 vjet mė parė me 300.000 vėndet e punės dhe shėndetėsia falas pėr tė gjithė…

Tė nderuar kolegė deputetė!

Si mund tė konsiderohet bujqėsia si sektor prioritar nė kėtė pamfletė tė quajtur "program qeverisės" kur sėrish Kryeministri premton 50 milion euro nė vit pėr 4 vitet e ardhshme, njė shifėr qė ėshtė akoma mė modeste sesa buxheti i kėtij viti pėr bujqėsinė?

Ndoshta Kryeministri nuk i kupton shifrat, por me bujqėsinė merret mė shumė sesa gjysma e qytetarėve tanė qė janė nė tregun e punės...ėshtė e trishtueshme qė bujqėsia financohet aq sa kushtojnė 3 sheshe tė rilindjes urbane!

Pėr turizmin dje kryeministri u tha shqiptarėve mos planifikoni pushime jashtė vendit vitin tjetėr, se do tė ndodhė mrekullia, kur vetėm kėtė vit nė pikun e sezonit turistik tė paktėn 3 herė vetėm nė Sarandė dhe Ksamil u canė tubacionet e ujėrave tė zeza???

Pėr ēfarė turizmi e ka fjalėn? Pėr atė bukuri qė na ka ka falur Zoti, apo pėr masakrėn qė akoma vazhdojnė ta bėjnė njerėzit dhe pushteti dhe kur qeveria rri duarkryq? Ēfarė imazhi japim ne kur investimet abuzive me paratė e shqiptarėve dhurojnė kėto shfaqje tė shėmtuara jo vetėm pėr turistėt e huaj por pikė sė pari pėr qytetarėt tanė?

Po trumbetohet me tė madhe pėr njė administratė moderne dhe dixhitalizim tė shėrbimeve publike.

Kryeministri duhet tė bėjė transparente sa miliona euro janė shpenzuar nga buxheti i shtetit dhe janė marrė kredi (tė paktėn 40 milion euro) me qėllim dixhitalizimin, inovacionin dhe modernizimin e shėrbimeve publike. Ku kanė pėrfunduar kėto para? Pse pas 4 vitesh themi qė kemi nevojė pėr njė reformė nė administratėn publike kur kishim njė Ministri pėr kėtė qėllim dhe u hodhėn lumė miliona euro pa impakt?

Mos duhet tė harxhojmė edhe qindra miliona euro tė tjera nė eksperimente me administratėn tonė, apo taksapaguesit shqiptarė tė vazhdojnė tė paguajnė pėrsėri pėr shkarkimet masive qė parashikohet tė bėjnė? A ka gjė mė tė papėrgjegjshme sesa tė tmerrohet e gjithė administrata dhe tė paralizohen shėrbimet pėr publikun se njė Kryeministėr nuk di si tė qeverisė?

Tė nderuar kolegė deputetė!

Si mund tė konsiderohet “punė e mbaruar” dhe sukses lufta kundėr kanabisit dhe drogės kur dhjetėra ton po kapen ēdo muaj nė vėndet fqinjė?

Si mund tė krekoset kjo qeveri se kemi rikthyer rendin publik ku bandat kriminale blejnė “varfėrinė” e shqiptarėve pėrmes votės dhe ku“kriminelėt me kollare” dhe oligarkėt kanė kapur prej fyti sistemin tonė ekonomik dhe financiar?

Ēfarė duhet tė ndodhė mė shumė, kur vėndet Europiane po alarmohen pėr kėrcėnimin e frikshėm qė vjen nga lumenjtė e drogės dhe aktiviteti i krimit tė organizuar me burim Shqipėrinė?

Si mund tė flasi qeveria shqiptare pėr suksese nė avancimin drejt BE-sė, ku disa shtete si Hollanda dhe Franca, pikėrisht pėr shkak tė kėtyre problemeve po diskutojnė mundėsinė e rikthimit tė regjimit tė vizave pėr shqiptarėt, tė cilėt me aq mund ja arritėn ta fitonin kėtė tė drejtė 7 vite mė parė.

Cfarė sigurie ka pėr jetėn njė qytetar i thjeshtė nė kėtė vend, kur nė mes tė ditės njė zyrtare, njė gjykatėse qė supozohej tė kishte urdhėr mbrojtje, ishte e pafuqishme dhe pati fatin e keq tė ishte viktimė e shurdhėrisė, verbėrisė dhe agonisė sė kėtij shteti?

Ky ėshtė shteti qė duam??

Kjo ėshtė Shqipėria qė duam?

Prandaj tė nderuar kolegė!

Unė dua tė shtroj njė pyetje tė thjeshtė:

Kush mban pėrgjegjėsi pėr kėtė situatė katastrofike tė rendit, tė ekonomisė, tė shoqėrisė, si dhe pėr kėtė imazh tė dėrrmuar dhe tė shėmtuar ku gjendet Shqipėria sot?

Jam e bindur secili prej nesh, edhe Presidenti i Republikės qė firmosi dekretet pa u tharė boja e firmės sė Anastasit nė proces verbal e zgjedhjes sė kryetarit , por qeveria shumė mė shumė!

Ėshtė kjo arrogancė dhe paradė dėshtimesh spektakolare qė po na serviret sot si “kapitulli i dytė” i njė libri qė nė fakt nuk dallon fare nga kapitulli i parė!

Pasi manipuloi dhe bleu timonin pėr tė rrėmbyer gjithė tepsinė si tahmaqar, tani nuk ka hallin si tė qeveris me pėrgjegjėsi para vendit e qytetarėve, por se si tė drejtojė edhe opozitėn pėrmes diversioneve, blerjeve, presioneve e shantazheve…

Por ta harrojė ky kryeminsiter i votės sė blerė, tė paktėn nga sot e nė tė ardhmen se do luaj me opozitėn dhe demokracinė, ashtu si ka bėrė deri tani!

Mos tė harrojė asnjėherė, ky kryeministėr i pakicės sė shqiptarėve, se shumica dėrrmuese e shoqėrisė ėshtė nė opozitė me kėtė qeveri dhe kėtė do e tregojnė shqiptarėt shumė shpejt.

Ne sapo kemi filluar kėtė rrugėtim sė bashku me shqiptarėt pėr t’ju dhėnė atyre shpresė se ky vėnd mund tė bėhet!

Dhe kjo fillon me hedhjen nė kosh tė fletushkės – program, qė na u paraqit kėtu, si njė tallje arrogante, ndaj varfėrisė dhe shpresės sė humbur tė shqiptarėve.

Sepse ne do ti sjellim, energji pozitive, motiv, besim dhe zė tė lartė, shumicės sė heshtur tė shqiptarėve, pėr tė tė larguar sa mė shpejt nga ai kolltuk i blerė, kryeminsitrin mė tė mirė tė oligarkėve dhe kryeminsitrin mė tė keq tė shumicės sė popullit!

Faleminderit!
 
Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

17 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Karadakliu Principaten e Kanabisit Lazarat te Salihut dhe klani kriminal politik PD, e shkermoqi PS me Edi Ramen.Lazarati ishte kryeqender i droges,parave dhe krimit te PD me salon. Ti Monike, siē thot populli," je me ne(popullin) a me arushen(shemtine)". Vertet ju krymadhi e Mata, Vetem me "kroshne plot" mendoni te sorollateni ne politiken shqiptare.Deri kur keshtu???!!!
avatar
Anonim
Kot I shkreti Ilir ēfarė paska hequr nga kjo, nuk i ka bėrė tė 50-tat e duket si 90 vjeē, nuk e di ēfarė ka kuptuar nga jeta, ėshtė sosur si letėr e djegur nga pak ēdo ditė. E paskan mashtruar kur i kanė vėnė emrin I - lir qė vetėm i lirė nuk paska qėnė. Gjithėsesi tė na rrojė e ta gėzojmė presidentin se ėshtė vėshtirė tė gjejmė njė si ky ..😉😉🍻
avatar
Anonim
koli z monika dse ju nuk keni magien tuaj te tmershme ne Lsi dhe 50% Lsi ka bjelle kanabis Se mos mendon o idjote se nuk te nje populli Ti bere ate qe nuk e ka bere femer ne bote le burrin vetem dhe zaptove partine Me pak vota do marresh kete here Ke bere paturpsime me te mdhe qe ty te takonte te shoqeroje burrin dhe jo shoket qe ke ti Po iliri ka frike nga ty se po u nda ti e fut ne burg ja di car ka bere dhe te mban
avatar
Anonim
PP Ik moj debile femer.O keni bler vota ju o s' ka blere kush.Ju keni shperndar ajpon rinis dhe keto jan mw fakte.Dhe cudia tani qe nuk fituat keni filluar ti kerkoni.Turp per keti llpj manipulimi.
avatar
Anonim
x po z monika vetem kanabi umboll po farat kush i pruni ne shqiperi ti z munika me at mafjen qe kenda tani meta na maroku shkuat per biznes dhe pruat farat per droge dhe sa epatet fitimin tan qe jendare me meten ika fajet meta se u bane kryetare po meta ta dha divorcin apo jo ofetyra te qelbura zhdukuni nga faqeja edheut se do japaguajn femite gjinafet e popullit
avatar
Anonim
Populli E drejte muni ka pomos harro kryesponsorizusin e fmiljes dhe te partise, balilin- ku ja dergoni perqindjen o pacavure nje????
avatar
Anonim
Ledio Ti je si Monica lewinsky.Me ty do rritet sdandarti I jetes..
avatar
Anonim
Dibrani Mona,mos po e hap gojėn si shumė ?Ki kujdes se tė bėhet fytyra me puēra.Sikur po tė zmadhohet koka?! Kur nuk ėshtė Likja si ja bėn...kush ti shkruan fjalimet?Bėj kujdes e mosfol shumė dhe kujdes nga Petja se igjuan fort gratė e shokėve ai.Buēe.
avatar
Anonim
Sadik Loqi Balena Beluga e mbushur me helm, euro, dollare, dhe ngjala zgare.
avatar
Anonim
Sula Meqe je ne opozite , sepse ju zbythi Rama dhe PS ke te drejte te jesh kundra qeverise , por ju keni 8 vjet ne pushtet dhe keni pasur ministrite kryesore si transporti , bujqesia dhe mjedisi qe kane marre 70% te buxhetit cdo vit , i ke pyeturcfar pune kane bere , ku veprat ekohes Saliut dhe sot nuk kane mbaruar ? Keni pergjegjesi oercdo deshtim te qeverise se Rama1
avatar
Anonim
Kaskanini U plak ariu I tropojes na doli tani arusha dibrone hajde rri dhe mbyll veshet tani se vetem vrer nxjerr ,mir thot populli shihi surratin veri emrin ,bo ,bo ,bo ,bo tamam shtrig .
avatar
Anonim
Blenard Ptu gorrill e mutit rrac e keqe
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/03/2018, VITI VIII- NR.65