Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 18:52 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet
19 Maj 2013 - 08:10
Kuotat pėr nė universitete
kėtė vit 9% mė shumė
TIRANE - Universitetet publike do tė pranojnė 9 pėr qind studentė mė shumė nė vitin akademik 2013-2014 krahasuar me vitin qė shkoi.

Sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Arsimit rritja mė e madhe do tė bėhet pėr degėt mė tė kėrkuara, siē janė dega e Drejtėsisė dhe Shkencave Sociale nė Universitetin e Tiranės, tė cilat do pėsojnė rritje deri nė 50 kuota mė shumė se vitin e shkuar.

Universiteti Politeknik ka kėrkuar tė pranojė kėtė vit akademik nė tė gjitha ciklet e studimit 3508 studentė, bashkė me trojet. Degėt prioritare mbeten Teknologjia e Informacionit dhe ato tė Arkitekturės, tė kthyer tashmė nė fakultet.

Arkitektura do tė pranojė 160 studentė, ndėrsa pritet tė nisin studimet pėr Urbanistikė 110 studentė. Ndėrsa Universiteti i Tiranės ka propozuar 5203 kuota pėr studentėt e ardhshėm.

Ndėrsa nė Fakultetin e Ekonomisė, nė ndryshim nga vitet e mėparshme, disa degė do tė kenė ulje tė kuotave tė pranimeve pėr vitet e para nė sistemin me kohė tė plotė me rreth 250 studentė. Propozimet e bėra nga MASH, prite t’i kalojnė Kėshilli tė Ministrave pėr tė miratuar vendimin.

Shkrimi u botua sot nė gazetėn Shqiptarja.com (print) 19.05.2013

Redaksia Online
(b.m/shqiptarja.com)

18 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/07/2017, Viti VII - NR.171