Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 18:09 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet
19 Nentor 2015 - 10:18 | përditesuar në 13:04
Lanė tė 'lirė' kamionin me drogė
Pranga 2 skanuesve tė Rapiscan
Kamioni me drogė u zbulua nė Itali
DURRES - Kamioni me 1.6 ton marijuanė i cili kaloi nėn "hundėn" e autoriteteve nė portin e Durrėsit dhe u zbulua nė Bari tė Italisė, ka ēuar nė pranga dy punonjės tė Rapiscan, kompanisė sė huaj konēensionare pėr skanimin e mallrave nė port. Nga hetimet e kryera, u zbulua se kamioni qė transportonte drogė mes lėndės drusore ėshtė skanuar nga Shoqėria "Rapiscan S2 Albania", veprim pėr tė cilin janė vėnė nėn pėrgjegjėsi dy punonjėsit, 28-vjeēari Fatjon Trezhnjeva pėrgjegjės pėr analizėn e skanerit dhe supervizori Edmond Hysko (Nė foto) 42 vjeē tė dy me banim nė Tiranė.

Sipas policisė, ata nuk kanė bėrė asnjė lloj sinjalizimi, edhe pse gjatė skanimit ėshtė vėrejtur se nė kamion ka pasur dy lloje ngarkesash. Kamioni kaloi nė anėn tjetėr tė bregut, nė Itali, aty ku u zbulua edhe sasia e konsiderueshme e drogės. Pėr kontrollin, sipas burimeve tė policisė punonjėsit e Rapiscan kanė hartuar njė raport korrekt, duke mos pasqyruar pamjet e skanerit. Pėr momentin personat e arrestuar akuzohen vetėm pėr "shpėrdorim detyr"e pasi nuk iu ėshtė provuar bashkėpunimi me dy personat e arrestuar nė Itali.

Droga e fshehur mes drunjve qė do tė pėrdoresin pėr ndėrtim tė vendosur nė mėnyrė tė ērregullt nė kamion, u zbulua nė portin e Barit nėpėrmjet njė skanimi me rreze X tė pajisjeve "Siluetė Scan”. Autoritetet italiane vunė nė pranga babė e bir 53 dhe 26 vjeēar, por sipas mediave tė shtetit fqinj, ata kanė deklaruar se nuk kishin asnjė dijeni se ne kamion kishte lėndė narkotike. 
 
Mėsohet se sasia e madhe e lėndės narkotike kishte si destinacion rajonin verior tė Lombardisė dhe nga shpėrndarja e saj do tė siguroheshin rreth 16 milionė euro.

E gjithė lėnda narkotike e gjendur nė kamionin qė ishte nisur nga Shqipėria ishte e ndarė nė 1.460 pako nė total. Kjo ėshtė sasia mė e madhe e kapur javėt e fundit nė Portin e Barit.
 
Policia e Durrėsit  dhe Prokuroria vijojnė hetimet pasi dyshojnė se nė kėtė rrjet janė tė pėrfshirė edhe persona tė tjerė  pėrgjegjės nė trafikimin e kėsaj lėndė narkotike.


rapiscan
(I arrestuari Edmond Hysko dhe mėnyra si behet skanimi i kamionit qe kalon ne port nga Rapiscan)

rapiscan
(Mėnyra se si bėhet skanimi i njė kamioni qė kalon nė portin e Durrėsit nga Rapiscan)

foto

Redaksia Online
(Gre.M/Shqiptarja.com)

18 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
popull Gjithe kjo eshte politike: personi ne foto sapo ka filluar pune ne dogane... dhe e bene kurban... Kush e njeh e di mire se cfare njeriu eshte.
avatar
Anonim
iliri Pse sa koh i lejohet te kalojn drog ata qe fillojn pun rishtas?
avatar
Anonim
Shaba O hundderra!!! O ekspert leshi!!! Po c'lidhje ka kjo afere e ndyre me Saliun. Akoma vazhdoni si truthari Andrea Stefani: fajin e ka Saliu!!!
avatar
Anonim
iliri Pse nuk e di ti qe gjysmen e aksioneve te firmes qe ka skanerin e ka pron saliu me hjerzit e vet?
avatar
Anonim
redi Raspikan eshte Lazarus I saliut she bodes , qeshqiptaret te paguajne koncesiomaron per xhepat e saliut
avatar
Anonim
enri dhe keta doganieret nuk jane pa faj.Jane bere milionera kur kane qene pa br...ne by.....kaloni njehere andej nga Qaf Thana,Kakavija e te shihni se si dganieret i vjedhin bisnesin dhe njerzit e thjeshte.Jane bere nga 4 shtepia dhe pervec gruas kane dhe disa dashnore surrati i tyre.Jo vetem drejtoret por te tere doganieret aktual due hiqen nga puna.
avatar
Anonim
lame hunderri Kete Rapiscanin e kemi peshqesh nga Saliu.12 euro per cdo skanim paguajne tregetaret.
avatar
Anonim
Eksperti Kompania nuk quhet Rapiscan por Berisha SHPK.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Ish ushtarakët, çfarë do ndodhë me llogaritjen e pensioneve
Mirgeni, rockeri që beson tek  ​shijet muzikore të shqiptarëve
Gjinushi: I zhgėnjyer me Ramėn do mė ftojė kur t’i prishet makina
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 20/10/2017, Viti VII - NR.247