Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:09 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Politike
08 Mars 2013 - 16:24
Mandatet si nė 2009, Gjiknuri:
Kushtetuesja rrėzoi padinė e PS
PDF/ Kėrkesa e plotė e Grupit tė PS
TIRANE - Kėrkesa e depozituar nga socialistėt, nė muajin shkurt nė Gjykatėn Kushtetuese pėr tė kundėrshtuar vendimin e Parlamentit pėr shpėrndarjen e mandateve sipas skemės sė 2009-ės, nuk ėshtė marrė nė shqyrtim nga ky institucion.

Lajmi bėhet i ditur nga deputeti socialist Damian Gjiknuri, i cili nė njė prononcim me telefon pėr televizionin A1 REPORT!, e konsideroi si precedent tė rrezikshėm faktin qė vendimet e Parlamentit nuk merren nė gjykim nga Gjykata Kushtetuese.

Megjithatė, ai ka shtuar se po "pritet njė vendim zyrtar i Gjykatės, pasi tė gjitha kėto janė nga burime tė brendshme qė vetė deputeti ka siguruar. "

Pėrmes kėrkesės nė fjalė, PS i kėrkonte Gjykatės Kushtetuese qė tė shprehej nėse ndarja e mandateve parlamentare sipas skemės sė vitit 2009 ėshtė kushtetuese apo jo. Socialistėt disa herė kanė deklaruar se kjo ndarje nuk respekton lėvizjet e popullsisė qė kanė ndodhur nė vend nė krahasim me 4 vjet mė parė, ndaj dhe sipas selisė rozė nuk respektohet e drejta e popullit pėr t’u pėrfaqėsuar denjėsisht nė Parlament pėrmes tė zgjedhurve tė tyre.

Redaksia Online
(Gre.M/Shqiptarja.com)

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/07/2017, Viti VII - NR.171