Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:17 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
08 Mars 2013 - 12:21
Matura 2013, MASH publikon
koefiçientët për çdo shkollë
TIRANE- Ministria e Arsimit dhe Shkencës shpall zyrtarisht në faqen e saj, koeficientët e shkollave dhe koeficientët e lëndëve me zgjedhje për Maturën Shtetërore 2013.

Tashmë, të gjithë kandidatët që duan të ndjekin studimet në një nga institucionet e arsimit të lartë publik në vend, duhet të jenë të informuar mbi pikët dhe mënyrën e grumbullimit të tyre.

Çdo maturant, gjatë gjithë procesit të provimeve, që është i detyruar t’i nënshtrohet, do të grumbullojë një sasi të konsiderueshme pikësh, edhe nga lëndët me zgjedhje.

Në varësi të shkollës që ai frekuenton, pra institucionet ku ai do pajiset me diplomë, maturanti ka mundësi që të shohë përveç koeficientit të shkollës, edhe koeficientët e lëndëve me zgjedhje.

Më pas, maturantit, veç provimeve të detyruara, të cilat kanë gjithashtu përqindjet e tyre, do t’i mblidhen të gjitha pikët, me të cilat do bëjë të mundur aplikimin për pranim në një prej universiteteve publike në vend. Ndërkohë, shumë shpejt pritet të nisë dhe plotësimi i formularit A2.

(sg/atsh/shqiptarja.com)

17 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15