Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:18 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet NGA JONIDA LATE
01 Qershor 2013 - 07:55
TIRANE - Ministria e Arsimit ka bėrė publike pėrgjigjet e sakta tė provimit tė gjuhės shqipe dhe letėrsisė, qė u zhvillua dje. “Shqiptarja.com”, pėr tė ndihmuar tė rinjtė qė i janė nėnshtruar kėtij provimi, po publikon variantin e saktė tė pėrgjigjeve.
 
Testi qė u zhvillua dje nė total kishte 25 pyetje 13 pyetje me zgjedhje (alternativa) dhe 12 pyetje me zhvillim. Teza ishte e ndėrtuar me dy variante A dhe B. Pyetjet kanė qenė tė njėjta pėr tė dy variantet, por mėnyra e vendosjes ishte e ndryshme.
 
Testi ishte i ndarė nė dy pjesė: joletrare dhe letrare. Nė tė dy pjesėt ka pasur pyetje me zgjedhje dhe me zhvillim. Pėr pyetjet me zgjedhje pėrgjigja e saktė vlerėsohet me 1 pikė. Pėr pyetjet me zhvillim, pėrgjigjet konsiderohen orientuese dhe nė skemė parashikohen variantet e  mundėsive tė pėrgjigjeve tė nxėnėsve.
 
Vlerėsimi i pyetjes ese do tė bėhet nė bazė tė disa rregullave. Kriteri i parė pėr vlerėsimin e eses ėshtė shtjellimi i idesė. Vlerėsuesi do tė shikojė nėse nxėnėsi:  shkruan njė ese, ku argumenton nėse ėshtė e drejtė qė njerėzit tė kėrkojnė gjithmonė ndryshim; mban qartė njė pozicion tė dukshėm nė zgjedhjen e bėrė ka qartėsi mendimi etj.
 
Kriteri i dytė ėshtė organizimi dhe strukturimi i esesė, ku nxėnėsi duhet t’u jetė pėrmbajtur disa rregullave si hyrjen;  zhvillimin;  pėrfundimin. Kriteri i tretė ėshtė stili dhe origjinaliteti, ku vlerėsuesi do tė shikojė nėse nxėnėsi, pėr gjuhėn e pėrdorur, fjalorin e pėrdorur etj. Kriteri i katėrt qė do tė vlerėsohet maturanti pėr pyetjen e 25 ėshtė  saktėsia gjuhėsore.

Shkrimi u botua sot nė gazetėn Shqiptarja.com (print) 01.06.2013
 
Redaksia Online
(b.m/shqiptarja.com)

17 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
denis maksuti kur dalin notat per maturantet 13 hoteleri
avatar
Anonim
enxhi ku publikohen notat e letersise ju lutem na thoni
avatar
Anonim
artijon subashi spo i marim vesh fare keto pergjigjet e provimit
avatar
Anonim
tina ku jan ato pergjigjet mos e mbani mju ardh aty ?
avatar
Anonim
anisa cami anisa cami
avatar
Anonim
ARTENISA KU JAN PERGJIGJETTTT SE NA FIKET KREJ
avatar
Anonim
ela ku jan pergjigjet se u cmenem
avatar
Anonim
mirela a e di ndonjeri tabelen e pikeve per noten perkatese ?ju lutem nqs e dini postojeni sa me shpejt sps duam te dime se me sa pike merret 9 ose 10.
avatar
Anonim
mesuesi e keni ba ne men me dhane ato pergjigje apo ti publikoj une e te ju bllokoj serverat te gjitheve hahahahh
avatar
Anonim
DREJTORI KU MUND TI GJEJME PERGJIGJET E PROVIMIT TE DJESHEM??
avatar
Anonim
enola ju lutem na thoni ku mund ti gjej pergjigjet e provimit
avatar
Anonim
max ku jane pergjigjet se na merzitet?
avatar
Anonim
sidorela ku jane pergjigjet se na late shume te presim
avatar
Anonim
noel tek mash i keni prgj
avatar
Anonim
brikena tek mashi si kerkohet se kam qe shpar qe mundohem por nuk arrij ta gjej me jepni pak te dhena
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15