Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:53 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
03 Qershor 2012 - 10:00
Matura shtetėrore, publikohen
pėrgjigjet e pyetjeve nė letėrsi
Ja si duhet tė zgjidhej teza
TIRANĖ – Shqiptarja.com nė numrin e saj tė sė djelės publikon pėrgjigjet e provimit tė parė tė Maturės Shtetėrore, atij tė letėrsisė. 43 mijė maturantėt tė cilėt dhanė dje testin e parė pėr pėrfundimin e shkollės sė mesme, sot nė Shqiptarja.com mund tė lexojnė se kur do tė dalin notat e marra tė provimit tė letėrsisė, por edhe pėrgjigjet se si duhej zgjidhur teza e provimit.

Testi pėr secilin nga provimet e detyruara pėrmbante 25 pyetje, nga tė cilat 13 kėrkesa me pėrgjigje alternative, tė cilat vlerėsohen me nga njė pikė secila dhe 12 kėrkesa janė me zhvillim, tė cilat vlerėsohen nė total me 37 pikė. Nė total nga ky test maturanti duhet tė grumbullojė 50 pikė. Ndėrsa testi pėr secilin nga provimet me zgjedhje do tė pėrmbajė 20 pyetje, nga tė cilat 10 pyetje janė me pėrgjigje alternative dhe vlerėsohen me nga njė pikė secila dhe 10 pyetje tė tjera janė me zhvillim, tė cilat vlerėsohen nė total me 30 pikė.

Nė total maturanti duhet tė grumbullojė nga provimi me zgjedhje 40 pikė. Rregullorja pėrcakton se provimet e detyruara zgjasin 2 orė e 30 minuta secili prej tyre, ndėrsa provimet me zgjedhje do tė zgjasin 3 orė. Kandidatėt qė do tė japin provim tė MSh vetėm njė lėndė, do tė fillojnė provimin nė orėn 11:00 dhe do tė pėrfundojnė nė orėn 13:00. Gjithashtu sipas rregullores provimi tė zhvillohet nė mjedise tė veēanta si dhe maturantėt apo kandidatėt mbetės nė provimet e maturės shtetėrore kanė tė drejtėn e riprovimit nė sezonin e dytė. Matematika ėshtė provimi i dytė me detyrim ku maturantėt do tė testohen mė 16 qershor, ndėrsa provimet me zgjedhje do tė zhvillohen me datė 30 qershor.

(aq/shqiptarja.com)

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
ana shume i veshtire provimi kete vit
avatar
Anonim
eva provimi shum i nderlikuar me ate poezine qe nk eshte bere asnjeher ne shkoll
avatar
Anonim
anonim provimi ka qen i veshtire sepse ishte nje poezi e cila nuk ishte bere nga mesuesit me perpara
avatar
Anonim
dori i lehte shume provimi per nxenes mesatar.......
avatar
Anonim
rozi une personalisht mendoj qe provimi i letersise ka qene shum i veshtire.jam nje nxenese shum e mire dhe perseri me eshte dukur nje provim i veshtire.nuk eshte e drejte qe na eshte dhene nje poezi qe ne nuk e kemi hasur me pare.kan qene pikerisht ato te MASH qe kane thene :keto do jene veprat qe do te keni,dhe ne jemi pregatitur per ato vepra.cfare eshte kjo gje? edhe pergjigjet ishin shume te peraferta.kjo gje mund te na penalizoje shum.uroj qe te dalim sa me mire...
avatar
Anonim
anonim sh e vertete
avatar
Anonim
anna te them te drejten une isha maturante vete edhe provime si keto nuk bohen se jena boooooooo me stres une kam booo shume gjona ne letersi edhe kur erdhi puna mora noten bozitive jo ate qe une doja edhe tani dhash provimin per vjeshte letersin edhe me 21 diten e shtune kam per te dhon provimet me zgjedhje qe edhe aty u bo nje badrejtesi ....nuk e kuptoj qe na kan bo me zemer edhe me stres te madh rane gjona pakuptim qe nuk kishin te benin fare me letersin edhe me provimet me zgjedhje .....edhe n
avatar
Anonim
QAZO PROVIMET E LEHTA ISHIN POR DONIN ME SHUME PERPIKEMRI
avatar
Anonim
xhenis bicja ndryshe nga te tjeret une mendoj se ky ishte nje provim me i mire nga te meparshmit. provimi i matures parashikon te vleresoje ato njohuri qe i duhen maturantit per ne universitet. ne universitet ne nuk duhet qe domosdoshmerisht te njohim veprat e fishtes, naimit apo shekspir, edhe teorira te tjera te panevojshme, per te dale me rezultate te mira ne universt. ne fakt, nqs ne nuk zgjedhim nje dege qe eshte lidhur ngushte me letersine, njohurite qe une permenda me siper nuk do te nevojiteshin fare
avatar
Anonim
ana ky provim ishte i padrejte ...dolem tere maturantet shume keq
avatar
Anonim
ARs Ore kta te mash dine te hartojne provime apo cfare , si na jepet gjera te pa bera ndonjeher
avatar
Anonim
emmy ju lutem a ka dal teza jashte
avatar
Anonim
xhenis bicja mendonjeni pak, per cfare mund ti duhen nje nxenesi te inxhinjerise elektronike se cfare tiparesh kane veprat e frasherit apo kadarese; ai nuk do te kete te beje fare me te tilla njohuri. atij i duhen vetem aftesite per te kuptuar tekse joletrare, dhe kjo pasqyrohej shume mire ne pjesen e pare te provimit. pjesa e dyte dhe pjesa e trete e provimit ishin permirsuar, ne aspektin qe nuk kerkonte te kishe memorizuar teorira te kota por te zbatoje njohuri per kuptimin dhe arsyetimt reth tekstit.
avatar
Anonim
xhenis bicja ndryshe nga te tjeret une mendoj se ky ishte nje provim me i mire nga te meparshmit. provimi i matures parashikon te vleresoje ato njohuri qe i duhen maturantit per ne universitet. ne universitet ne nuk duhet qe domosdoshmerisht te njohim veprat e fishtes, naimit apo shekspir, edhe teorira te tjera te panevojshme, per te dale me rezultate te mira ne universt. ne fakt, nqs ne nuk zgjedhim nje dege qe eshte lidhur ngushte me letersine, njohurite qe une permenda me siper nuk do te nevojiteshin fare
avatar
Anonim
Seldjona Ca flisni moo, se ky provim ka qen katastrof turp t'ju vij atyre se nuk kan bo dicka me dryshe dhe me thjesht te pakten ato qe kemi bo gjat 3-vitetve pffffff..Suksese ishalla dilni sa me mir :)
avatar
Anonim
ale provimi ka qen nje tmerr i vertet nje padrejtsi e madhe kunder nxensve nga zgjellja e poezive jasht tekstit mesimimor
avatar
Anonim
bela cfar ishte ky provim ore ? ku ekzistonte kjo veper ? po cmendem .................................................................................................................................................................................. .
avatar
Anonim
suela me provim absurd nuk kishit nga ta gjenit...a e dini sa njerez kan kaluar ne stres???? ajo poezia ishte e paprekur ne vitet e shkolles//dhe pergjigjet qe dolen ishin shume larg pergjigjeve tona...pothuajse te gjithe miqte e mi i kishin bere njesoj si une ...a thua se te gjithe ishim budallenje dhe nuk dinim shqip//deshtim total
avatar
Anonim
anna Persa i perket tij shpendit qe na shfarosi ne provimin e matures(albatrosit)une ngre duart lart per vete,jo ne nxenesit qe nuk ia kishim iden c'kuptim kishte poezia po as vete bodleri se di pse e ka shkruar dhe na vuren ne ti nxjerrim kuptimin.Shm te zgjuar paskan qene ata qe e hartuan tezen.Une mendoj se perderisa jemi ankuar te gjithe,do tolerohemi dhe shpresoj te dalim sa m mire!:p
avatar
Anonim
vike Perzgjedhja e poezise ka qene nje gabim i madhe nga MASH, veshtirsia ka qene e madhe per te gjithe nxenesit dhe mundesit e pergjigjeve jane shume te limituara, pasi ne na duhet te shpjegojm ate qe ka menduar autori kur e ka shkruar kete poezi, por edhe se cfare mendonje korrigjuesit e provimeve per kete poezi. Mendohet se kjo poezi eshte perzgjedhur si pjese e provimit per mesuesit te cilet i'u nenshtruan provimit te shtetit. http://www.facebook.com/events/184511761675708/ ...
Rezultate tė tjera: 1   2   3   Para
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16