Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:30 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Politike
09 Korrik 2013 - 19:57
Mazniku: CV-tė qė i ēohen Ramės
do shihen nga njė grup pune
TIRANĖ - Arbėr Mazniku, kryetar i Grupit tė Punės pėr punėsimin nė Partinė Socialiste, ishte i ftuari i ditės nė "A1 Report" pėr tė dhėnė shpjegime se si do tė funksionojė nisma mė e re e Edi Ramės pėr dėrgimin e CV-ve tek njė adresė e tij interneti, tė gjithė atyre qė duan tė kontribuojnė pėr Rilindjen.

"Synimi i zotit Rama ėshtė qė ta ēojė kėtė ftesė pėrtej njerėzve tė sė majtės, por tek ēdo njeri, qė ka aftėsitė dhe vullnetin pėr t’i shėrbyer publikes. Ėshtė njė hap i duhur nė logjikėn e Rilindjes sė shtetit shqiptar, me njė administratė publike qė u shėrben gjithė qytetarėve.", ka shpjeguar Mazniku.

DĖRGIMI I CV-ve, DATABASE KOMBĖTAR I AFTĖSIVE
Pyetjes se do ketė shumė kėrkesa dhe si do pėrballohet kjo, Mazniku u pėrgjigj se "siē thotė Rama, kjo nuk ėshtė njė ofertė pėr punė pėr kėdo; ėshtė njė mundėsi pėr tė krijuar njė database kombėtar tė aftėsive, tė atyre qė duan ta bėjnė kėtė punė".

CV-tė DO TĖ SHIHEN NGA NJĖ GRUP PUNE
"Mė pas ėshtė menduar qė njė grup pune tė shohė gjithė CV-tė e aplikantėve dhe ato do t’u ndahen institucioneve respektive, qė do krijohen, rindahen dhe ėshtė duke u bėrė njė studim i mirėfilltė i institucioneve, se si do tė riadaptohen ato pėr t’i shėrbyer Rilindjes", ka shpjeguar Mazniku.

NJĖ PJESĖ E APLIKANTĖVE KANĖ MUNDĖSI
"Jo tė gjitha ata qė aplikojnė do pėrzgjidhen dhe nga fluksi i aplikimeve qė kemi parė qė nė ditėn e parė, njė pjesė e caktuar do ketė mundėsi tė ecė pėrpara. Fakti qė ka pasur njė pritshmėri kaq tė mirė, do tė thotė qė ėshtė pritur pozivisht. Njerėzit qė aplikojnė janė me aftėsi nga mė tė thjeshtat dhe deri tek me nivele tepėr tė larta", ka shtuar mė tej Mazniku rreth aplikimeve online.
 
JO NJĖ OFERTĖ APO PLATFORMĖ PUNĖSIMI
Ai e ka quajtur njė proces tė mirėfilltė aplikimi pėr vendet e punės, por pa e quajtur njė ofertė punėsimi, as platformė punėsimi. "Kėsisoj do t'’i japim njė shans apo mundėsi ēdo tė riu shqiptar apo tė reje, qė ėshtė i gatshėm tė kthehet dhe ėshtė i gatshėm pėr tė kontribuar pėr vendin, pėr tė ngritur kapacitetet mė tė mira tė vendit nė shėrbim tė administratės publike dhe shtetit shqiptar.  Dhe fryma e Rilindjes ėshtė shpėrndarė te shumė qytetarė nė gjithė Shqipėrinė, pėrtej 1 milion votave qė projekti mori dhe ka gatishėmri tė qytetarėve pėr tė kontribuar nė kėtė projekt.

140 MIJĖ VENDE PUNE NĖ FSHAT, 40 MIJĖ NGA MANIFAKTURA
"Pjesė thelbėsore e konceptit tė Rilindjes ėshtė rikthimi i besimit te institucionet e shtetit dhe roli te publikja. Logjika dhe besimi ynė ėshtė se pjesa dėrrmuese e rritjes sė punėsimit do bėhet nė sektorin privat", ka thejksuar shefi i PS-sė pėr Punėsimin.
 
Ai ka shpjeguar se nga logjika e ringritjes sė fshatit do krijohen 150 mijė vende pune dhe me njė set shėrbimesh rreth fshatit. Rreth 40 mijė mendohet se do krijohen nga rikrijimi i manifakturės, industrisė pėrpunuese nė vend. 'Dhe do kemi 140 milionė euro investim nė kėtė sektor", ka shtuar Mazniku, duek theksuar se synohet punėsim gjithashtu edhe nga turizmi, qė mund tė zgjatet si sezon deri nė dhjetor.
 
BESOJMĖ TE PUNĖSIMI I NDERSHĖM, GARĖ SIPAS AFTĖSIVE
"Ne besojmė te punėsimi i ndershėm, qė njerėzit tė kenė mundėsi tė garojnė nė bazė tė aftėsive tė tyre. Kjo do ndihet shpejt dhe do japė shpejt efektet e tyre. Ka gjėra qė kanė tė bėjnė me riaftėsimin e popullsisė, e cila nuk ka aftėsi sa duhet pėr tė konkurruar nė njė treg rajonal dhe europian. Por kjo do dojė mė shumė kohė", theksoi Mazniku.
 
Redaksia Online
(mag/shqiptarja.com)

0 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
kadri shehu po sikur votuat ligjin per statusin e nepunesit civil, apo nuk prish pune?
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/07/2017, Viti VII - NR.170