Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:49 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
02 Maj 2012 - 11:10
Mesila Doda: Kėrcėnimi pėr Tahirin
“Tė var te palma”, ishte batutė
Video - Ja debati nė TV
TIRANE-  Deputetetja e Partisė Demokratike, Mesila  Doda e vlerėsoi si batutė, shprehjen “Varesh te palma po iu afrove kryeministrisė”, me tė cilėn gjatė njė debati tė nxehur nė njė emision televiziv pėr “21 janarin” iu drejtua deputetit tė PS, Sajmir Tahiri.

Deputetja theksoi se ka marrėdhėnie tė mira me kolegėt dhe dekarata ishtė pjesė e diskursit mes politikanėve. Ajo sqaroi se batuta ka kaluar duke qeshur mes saj dhe Tahirit.

“Ligjerata e politikanėve shumė herė ėshtė e rėndė. Unė jo gjithmonė kam iniciuar gjuhėn e tillė. Doja tė theksoja unė nuk besoj tek dhuna si kategori. Ai ėshtė njė lloj dialogu mes politikanėve, por nga ana njerėzore kam marrėdhėnie tė mira me deputetėt. Varet nga momenti politik. Tonet janė shumė tė ashpra. Batuta ishte nė kuadėr tė dickaje qė u tha. Shprehja qė kupton se nuk mund tė prekni institucionet e shtetit”,- u shpreh Doda nė “5 pyetje nga Babaramo", tė tv NEWS24.

Doda duke vėnė nė dukje se mes politikanėve ai qė dominon ėshtė diskursi maskilist, nėnvizoi se njė femėr duhet tė dijė tė reagojė. “Unė besoj se jam person i drejtėpėrdrejtė. Ka dhe pemė tė ndryshme, rėndėsi ka tė varet. Batutė kjo. Nuk mė mungon respekti pėr Tahirin. Ka kaluar duke e qeshur”,- u pėrgjigj Doda me humor.

Lidhur me cėshtjen shumė tė nxehtė, atė tė zgjedhjes sė Presidentit tė ri tė vendit, deputetja e PD, Mesila Doda theksoi se kandidati do tė jetė nga radhėt e mazhorancės, konkretisht nga instancat e larta tė PD. “Mendoj se emri do dalė nga mazhoranca, do jetė njė person nga instancat e larta tė PD”. Sipas Dodės, ėshtė kryeministri qė do tė iniciojė kėtė debat nė PD dhe mė pas do konsultohet gjerėsisht brenda strukturave tė PD. Por, sic theksoi ajo, zgjedhja e presidentit do tė jetė njė proces kushtetues dhe se ‘kandidatura e vlefshme pėr Presidentit do tė dalė absolutisht nga PD”.

JA DIALOGU NE TV
Mesila Doda: Unė tė jap njė siguri, dy siguri sot zoti Tahiri: kėtu do tė ketė hetime tė mėtejshme dhe ata njerėz qė shkuan mish pėr top do tė hetohen deri nė fund ata dhe organizatorėt. Siguria e dytė: ditėn tjetėr qė do tė tė shkojė mendja tė shkosh nė kryeministri, ti do tė varesh te ato palmat atje. Kėtė po ta japė unė. Ti vetė sė bashku me kryetarin tėnd. Provo dhe shko e vėr dor te institucionet. Ti do tė varesh te palmat atje
Saimir Tahiri: Ouuuu, me ca sigurie e thua ti kėtė?
Mesila Doda: Nuk duroj dot si qytetare kėto mostra, mostra qė kanė 50 vjet qė degjenerojnė kėtė shtet. Ti nuk e bėn dot mė. Ju qė i ēoni njerėzit mish pėr top, kjo kohė ka mbaruar. Nuk e bėni dot kėtė mish- mash
Saimir Tahiri: Po s’ke faj, ky ėshtė mentaliteti juaj… S’pėrballoj dot njė deklaratė nga njė pėrfaqėsuese e mazhorancės qė thotė do varesh nė palma…por ėshtė tėrėsisht mentaliteti qeverisės qė i mori jetėn atyre njerėzve nė 21 janar.
Mesila Doda: Ditėn qė do vendosesh, ti harroje dhe njėherė qė ēunat e bllokut tė bėjnė mish- mash kėtė vend. Dėgjoje Sajmir Tahiri me presion nuk e bėn dot kėtė gjė.
(sg/shqiptarja.com)

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Marko Mesil...te jane varur teper deget e" PALMES"...si per ironi me vine ndermend deklarimet ne TV, VIZION -PLUS te aktores se nderuar Rita Lati se..." kur kishim bythe, nuk kishim breke. Tani qe kemi breke, nuk kemi bythe"... e me duket se kjo e fundit te shkon per shtat...
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63