Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:19 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike NGA JAKIN MARENA
09 Shkurt 2013 - 07:00
Ministrat e Berishės sulm SHBA
Ju vratė nė muret e ambasadės
Gjyqtarėt: SHBA ndėrhyn, Arvizu: Jo
TIRANĖ - Ministri i Drejtėsisė, Eduard Halimi, i ka dhėnė pėrgjigje nė mėnyrė tė tėrthortė ambasadorit amerikan nė Tiranė, Aleksandėr Arvizu, qė u shpreh se ishte i tronditur nga vendimi i Gjykatės sė Tiranės pėr 21 janarin. “Institucionet nuk forcohen duke i sulmuar, por duke i mbrojtur” tha Halimi duke folur pėr TV Klan, duke theksuar se i gjithė procesi ka qenė transparent.

 Halimi tha se ligjet pėr Gardėn e Republikės janė shumė tė qarta. “Ligjet e gardės flasin qartė se cila ėshtė faza e parė e paralajmėrimit, ē’ndodh kur thyhen muret e institucioneve”, tha ai. Por ajo qė ka habitur ka qenė njė krahasim i ministrit tė Drejtėsisė me njė vrasje tė ndodhur nė ambasadėn amerikane disa kohė mė parė. “Kur qytetarėt kanė arritur tė kacavirren nė muret e ndonjė ambasade, janė ekzekutuar”, tha Halimi, duke iu pėrgjigjur kėshtu Arvizusė se dhe ata janė vrasės.

Njėherėsh ka tha se ka njė praktikė tė konsoliduar botėrore lidhur me vendimet e gjykatave ne rastet kur sulmohen nga institucionet. E qartė ėshtė eksperienca shqiptare. Ndėrkohė Halimi e quan e quan tė padrejtė sulmin ndaj trupės qė shpalli vendimin pėr pafajėsi tė tė pandehurve pėr vrasjet e 21 janarit. Tė njėjtin qendrim ministri mban dhe pėr sulmin ndaj gjyqtarėve, nga disa tė pėrditshme, qė i cilėsoi si tė opozitės.

Ndėrkohė zėdhėnėsja e qeverisė, ministrja e Integrimit Majlinda Bregu ka kryer funksionin e zėdhėnėses dhe pėr Gjykatėn e Tiranės qė sulmoi SHBA. Bregu e ka shpėrndarė deklaratėn e gjykatės nė faqen e saj nė Facebook, ndėrsa kryeministri Berisha deklaroi se ai nuk ndėrhyn nė vendimet e gjykatės. Madje nė faqen e saj tė facebookut ka pasur debate tė forta nė lidhje me kėtė fakt, ku ėshtė pėrfshirė dhedeputeti i PS, Kadeli.

Reagon dhe nėnkryetarit i grupit tė PS ndaj akuzės sė Halimit. “Unė njoh njė idiot, Ministrin e Drejtėsisė nė kėtė vend. Paska thėnė se kur njerėzit kapėrcejnė muret e ndonjė ambasade ata vriten!! Jam i bindur qė i pėrgjigjet amerikaneve. Ka parasysh Bengazin me tre viktima nga radhėt e amerikanėve dhe bėn analogji”, tha Braēe nė facebook. Njėherėsh ai i kujton ministrit se ē’quhet ambasadė. “Idiot! Territori i njė ambasade ėshtė territor sovran i njė shteti tjetėr. Bulevardi "Dėshmorėt e Kombit" ėshtė territor shqiptar, i lirė e i kalueshėm e vend qėndrimi pėr ēdo shqiptar. Territori i kryeministrisė ėshtė po i tillė. Idiot! Nė Bengazi kishte sulm terrorist tė armatosur deri me predha antitank (origjina e tyre mund tė tė vėrė nė siklet tė madh ty e Saliun tėnd); nė Bulevardin Dėshmorėt e Kombit nuk u gjet qoftė dhe njė njeri i vetėm i armatosur, jo e jo njė i vetėm qė tė ketė sulmuar me armė godinėn e Qeverisė!”, shkruan Braēe.

Sipas tij, nė kryeministri s’hyri asnjeri nga tė katėr tė vrarėt, ata u vranė nė rrugė tė madhe kur ishin me duar nė xhepa. Pėr Braēen ligji pėr Gardėn s’thotė kėrkund qė ekzekutohen njerėzit.

Shkrimi u publikua sot ne gazeten Shqiptarja.com
(sg/shqiptarja.com)

2 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Vita O realist i ka bere amerika keto lojra.MOS mendon se i bene Berisha .
avatar
Anonim
Realisti Qe te dal e verteta ashtu sic e kerkon populli dhe natyrisht edhe Amerika duhet te fillojne hetimet nga 1-Deklaratat e politikaneve para 21 Janarit.2-Veprimet e protestuesve me 21 Janar.3-Veprimet e punonjesve qe mbrojne Institucionet e Shtetit Shqiptar.Kete kerkon Arvizu.Por kete e pengon ngrenja e njalave ne Lalez.
avatar
Anonim
durresi ujku po bene namin Cakalli leh kote fare.
avatar
Anonim
cakalli O minjet e manjakut te fundit KOMUNIST saliut. Amerika ju fut gishtin se keshtu e bat edhe ne 1996 i that Amerikes ik se sban ligjin ti ne shtetin tim. O njerez kriminela o te pa shkoll o njeraz te shpellave jo vetem te droagobis por te gjith Tropojes , Kuksit , Dibres etj. Leshojeni ate pushtet popullit qe i takon dhe arratisuni se vetem BURGU JU PRET MINISTRA KRIMINELA KRIMINELA
avatar
Anonim
Dukati Amerika e ka mbajur komunizmin ne shqiperi per 45 vjet me marveshje. Sipas librit ''Odiseja e nje Detektivi''me autor Agim Hamitin .
avatar
Anonim
luli i vocer nuk e di keta politikanet e sotem e dine historine e nikites, qe shume shpejt do jete ne albinistab-n
avatar
Anonim
Durresi Po behemi turpi evropes,njesoj si ato vendet anti americane,por kujdes me ameriken lali se te ka mesuar se c'eshte demokracia,se te ka perkrahur kudo,america ishte i vetmi vend ne nje mendje me shqiptaret ne ndarjen e kufijve ne 1913,harruat?me pak fjal karriera e sales mbaron ketu,edhe ai duhet ta kuptoi vete qe eshte me mire per vendin e tije qe te largohet sic ben gjith bota, ne qofte se sala do fitoje shqiperia do marri fund.
avatar
Anonim
Shpella e Dragobise Na per me mbrojt prijesin tona te madh Sali Berishen, kena me e kall krjet Tiranen e gjithe Shqipnin. Po keni b.. shkoni persri, kena me palos nja 100 dekun ne toke. Ky asht Sala qe mer fuqi nga malet dhe shpellat e Dragobise, e ka me ndej ne pushtet jo 35 vjet por tane jeten deri sa ka me pas fryme.
avatar
Anonim
dora Keta funderrina antishqiptare kruhen me SHBA per krimet e tyre ndaj popullit te tyre, per armiqesi me te kunder interesave te Shqiperise.Keta duhet te paguajne e shpaguajne deri ne nje.mosndeshkimi tyre eshte roberi per shqiptaret.Banda Ali baba e Saliut duhet te jape llogari bashke me gjyqesorin kriminel e hajdut ortak,pjese ne aktin kriminal. ME SHBA kujdes or shkemuter se ju hyn e sju del me ne jete te jeteve.
avatar
Anonim
USA Edhe Gadafi etj krahasomte veten dhe shtetin e tij me USA. Ketu eshte gabimi i standartit sepse jane dy gjera qe nuk krahasohen.... ne njerin shtet vidhet dhe eshte i prapanmbetur ne cdo fushe kurse ne USA eshte bekimi i Zotit. USA siguron paqen globale o majmune kurse me thoni Shqiperia tuaj dhe ju ministra cfare garantoni. Plera o plera qe kapet nje portofol dhe zini ne goje USA. Do ta shofim fundin tuaj sepse USA do jete lart e me lart gjithmone. Zoti e Bekofte USA.
avatar
Anonim
REDI SALI MBYLLJA GOJET KETYRE TI MOS BEJNE CIU-CIU ME AMERIKEN KETO IDJOT MINISTRA
avatar
Anonim
Gezimi Arvizu, ne anet tona themi: "Rrite kelyshin, se te ha", pra ke faj ti dhe shtetiqe perfaqeson, se kur mbron interesat tuaja, "i perveshni edhe menget", por kur iua perplasin ne fyrytre se preken "interesat e ktyne", gjej vend e futi se ta lene kopilin ne dere. Me kete rast, keshtu ju ka gjet o Arvizu, ndaj bej gati valixhet se je ne kohe te keqe, se kemi edhe nje shprehje tjeter ne qe thote: "Kohe te keqe zgjodhe per dasem o Safa Ymeri". Pra, nuk ka faj kush se sju pelqen Juve.
avatar
Anonim
Dina Edi Rama n'a ben krenar , ghykata e tiranes e mbushur me katunar
avatar
Anonim
Haxhi Zotrinj keto qe ndodhen trgojne e zoti Berisha do rrij ne pushtet perseri me ndihmen e Amerikes.
avatar
Anonim
Sulo Č mo Arvizu i njohe miqte tani,pse o burre kaq te vonuar jeni ju.
avatar
Anonim
artan Ambasador Arvizu Puna juaj ka qene e veshtire dhe shume e veshtire disa here djalli te eshte shire si njeri dhe e kunderta ,rrymat Islamike nuk behen miq inklud ministrin e drejtesis . Ata nuk ju duan por ju druhen dhe kjo eshte fundamentale pergjigju sakte qe te te marrin serjozishte e meritojne .Krishti i lutet te atit .FALI ZOT SE NUK DINE CFAR BEJNE, Ju luftoni per progresin e vendit time por pushtetaret mundohet te te anashkaloje dhe bejne politik me fjalet tuaja i thone sic ju intereson.
avatar
Anonim
ilko keta jane papagallet "demokrat" te diktatorit "demokrat".
avatar
Anonim
qytetar Halja-ime po thotė se ligjet pėr gardėn e republikes thonė sė po tė qėndrosh pasiv nė boulevard mund tė vritesh ! Dhe kur tenton tė hysh nė njė object duhet tė pėrkedhelesh. Kėto pėrgjigje vin nga katunaria nė pushtet zotni amerikanė.. falini pėr injorancėn ju lutem.
avatar
Anonim
Ideologu Saliu po ndjen qe dheu po i rreshket nen kembe, dhe ka filluar te beje si ne 1996 kur filloj te shante Nderkombetaret, dhe e coj vendin ne lufte civile. Por kesaj rradhe populli nuk do te te toleroj me, TI, Sali nuk na kthen dot me mbrapa, ne kemi zgjedhur nje rruge, pa TY, rrugen e RILINDJES SHQIPETARE...
avatar
Anonim
USA USA eshte tempulli i drejtesise dhe mbrojtjes te te drejtave te njeriut. Ajo nuk preket se nuk dhe kush guxon e vret Zoti . Si guxon qe e ze ne goje o majmun me bisht nga ishilli i prapambetur Shqiptar. Zoti e bekofte USA.
Rezultate tė tjera: 1   2   Para
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 25/02/2018, VITI VIII- NR.45