Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:14 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
10 Nentor 2017 - 11:01 | përditesuar në 11:30
Policia: Gjyqtari Miri mori ryshfet,
liroi tė dėnuarin pėr dy vrasje
Policia e Tiranės ka reaguar pėr herė tė parė pas ndalimit tė gjyqtarit Shkėlqim Miri 46 vjeē, me detyrė gjyqtar pranė Gjykatės sė Apelit Tiranė.

Ai akuzohet pėr “Korrupsion aktiv tė gjyqtarit, prokurorit dhe funksionarėve tė tjerė tė drejtėsisė”, “Korrupsionit pasiv tė gjyqtarėve, prokurorėve dhe funksionarėve tė tjerė tė organeve tė drejtėsisė”.

Grupi hetimor kishte krijuar dyshime pėr favorizim e tė dėnuarit Gentin Doda pėr ndryshimin e akuzės nga vrasje nė plagosje.

Sipas policsiė janė dokumentuar njė sėrė veprimesh dhe lidhjesh tė dyshimta qė pėr marrjen e kėtij vendimi, gjyqtari Miri ka marrė njė sasi tė konsiderueshme parash.  Nė kontrollin e banesės u gjetėn dhe u sekuestruan nė cilėsinė e provės materiale 174,810 euro; 10,149,000 lekė dhe 1,000 dollarė.

Deklarata e policisė
Ndalohet gjyqtari, dyshohet se favorizoi njė vendim penal nė kėmbim tė vlerave monetare

Nė datė 9 nėntor 2017, rreth orės 23:30, Sektori pėr Hetimin e Korrupsionin nė Drejtorinė pėr Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar, nė bashkėpunim dhe nėn drejtimin e Prokurorisė sė Shkallės sė Parė pėr Krimet e Rėnda, finalizoi me sukses operacionin policor tė koduar “Njė vrasje e dytė”.

Nė kėtė operacion u ndalua shtetasi Shkėlqim Miri, 46 vjeē, me detyrė gjyqtar pranė Gjykatės sė Apelit Tiranė.

Ndalimi i tij u krye nė funksion tė procedimit penal proaktiv tė vitit 2017, pėr veprat penale tė “Korrupsionit aktiv tė gjyqtarit, prokurorit dhe funksionarėve tė tjerė tė drejtėsisė”, “Korrupsionit pasiv tė gjyqtarėve, prokurorėve dhe funksionarėve tė tjerė tė organeve tė drejtėsisė”.

Grupi hetimor kishte krijuar dyshime tė arsyeshme tė bazuara nė prova, pėr favorizim e njė tė dėnuari pėr veprėn penale tė vrasjes me dashje dhe armėmbajtje pa leje, kundrejt kėrkimit dhe marrjes sė pėrfitimeve monetare tė paligjshme.

Gjykata e Rrethit Gjyqėsor tė Shkallės sė Parė e ka deklaruar fajtor autorin dhe dėnuar me 20 vjet burgim. Nė Gjykatėn e Apelit Tiranė ėshtė ndryshuar klasifikimi i veprės penale nga “Vrasje me dashje” nė “Plagosje e rėndė” dhe aktualisht autori ėshtė liruar nga burgu.

Nė kėtė operacion, nė bazė tė dyshimeve tė bazuara nė provat e siguruara gjatė hetimit pro-aktiv, ka rezultuar dhe janė dokumentuar njė sėrė veprimesh dhe lidhjesh tė dyshimta qė pėr marrjen e kėtij vendimi, gjyqtari Miri ka marrė njė sasi tė konsiderueshme parash.

Nė kontrollin e banesės me vendim tė Gjykatės sė Shkallės sė Parė pėr Krimet e Rėnda, tė kryer nga strukturat e Hetimit tė Korrupsinit nė Policinė e Shtetit, u gjetėn dhe u sekuestruan nė cilėsinė e provės materiale 174,810 euro; 10,149,000 lekė dhe 1,000 dollarė.

Hetimet po vazhdojnė pėr tė zbuluar nėse ka persona tė tjerė tė implikuar nė kėtė veprimtari kundra-ligjore.

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Gazi Shikoheni mire se leket e tjera i ka futur ne cdo cante qe ka gjykuar
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/02/2018, VITI VIII- NR.41