Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:00 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
29 Dhjetor 2017 - 12:01 | përditesuar në 08:13
Kryeprokurorja Arta Marku firmos lėvizjet e para nė postet drejtuese tė akuzės nė ved. Mėngjesin e kėsaj tė premte Marku e ka nisur me lėvizjen nga kreu i Njėsisė sė Dekriminalizimit tė prokurores Rovena Gashi e cila nga sot nuk do tė jetė mė nė kėtė post.

Gashi sipas materialit tė prokurorisė sė pėrjgithshme do tė kaloj prokurore e thjeshtė nė njėsinė e dekriminalizimit, ndėrsa kjo njėsi do drejtohet nga Arqile Koēa, ish-kandidat pėr kryeprokuror. Vetėm pak ditė mė parė Gashi iu drejtua Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve me kėrkesėn pėr heqjen e mandatit tė deputetėve Aqif Rakipi dhe Gledion Rahovica, ku Gashi argument se pas verifikimeve kėta deputet nuk kishin treguar nė formularė ndalimet nga policia italiane me akuzėn e vjedhjes.

Rvena Gashi ėshtė njė ndėr prokuroret e konsideruara rrethi i ngushtė i ish kryeprokurorit Adriatik Llalla ndėrsa po ashtu ėshtė dhe prokurorja e cila garon pėr t'u bėrė anėtare e Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė. Gashi ėshtė nė listėn e prokurorėve dhe gjyqtarėve tė cilėt ambasada amerikane pak muaj mė parė i refuzoi vizėn pėr tė udhėtuar drejt Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Pas refuzimit tė vizės Gashi iu drejtua institucioneve publike pėrfshi dhe Presidencės me njė letėr sqarues pėr pozicionin e saj dhe argumentet se shkak pėr heqjen e vizės ishin bėrė qėndrimet e saj publike pėr reformėn nė drejtėsi. 

Pak pas lėvizjez sė Gashit Kryeprokurorja Marku e shoqėruar dhe nga drejtori i hetimit nė Prokurorinė e Pėrgjitshme zoti Adnand Xholi mbėrriti nė Prokurorinė e Tiranės. Marku qėndron nė ambientet e Prokurorisė sė Tiranės vetėm 5 minuta dhe aty prezanton drejtuesin e ri prokurorin Dritan Rreshka. Kėto janė pamjet teska marku pėrshėndet me ish-kryeprokurorin e Tiranės z.Petrit Fusha dhe kreun e ri z.Rreshka. Report Tv ka mėsuar po ashtu se njė tjetėr ndryshim i bėrė nga Marku ėshtė dhe shefi i kabinetit ku nė vend tė Fiori Ballaurit ka caktuar prokuroren Alketa Zifla. Ndėrkohė me nisjen e vitit 2018 kryeprokurorja Arta Marku do tė prezantoje dhe disa ndryshime tė tjera nė prokuroritė e rretheve.

arqile arta rovena
(Arqile Koēa, Arta Marku dhe Rovena Gashi)

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

4 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Rrumsum Dridhe vendin e burrnesh. Populli me ty eshte.
avatar
Anonim
rozafa urime nxirre krejt nga drejtsia zorren e berishes
avatar
Anonim
Prokuroria Po kjo zonja sipas Ktyre te Rilindjes sikur nuk kishte te drejte te bente emerime dhe transferime prokuroresh. A o te mjere qe degjoni Rilindasit dhe I besoni. Juristet dilnin ne emisione televizive dhe deklaronin qe kjo do bej levizje dhe emerime prokuroresh. Populli dele thoshte Jo kta jurist Jan te Saliut. Prisni pak kur kjo zonja ti mbylli ceshtjet e Tahirit etj
avatar
Anonim
Beni Prokuroret duhet te protestojne dhe te mos largohen nga vendet e punes ,drejtesise nga nje prokurore e paligjeshme zgjedhur jashte kshtetuted e perkohshme dhe nuk dihet sa kohe si dhe menyra rrethanat e zgjedhjes !Nuk duhet te egzistoje me zgjedhja e nje Prokurori nga politika aq me keq nga nje komision i pa afte vetem me socialist dhe votuar vetem nga socialiste turp .Prokuroret te mblidhen vete pa politiken dhe ne mes me te mirve zgjedhin me short njerin i cili sja quan per nder asnjerit
avatar
Anonim
A Mire qe po levizin po problemi eshte c do bejne te rinjte qe po vijne , si do te matet puna e tyre ??????????????????/
avatar
Anonim
Populli Filloi korri i zhabave te PD-se. Prit kur te fillojne korri i ligavecave te LSI-se.. hahaha Kur kendon korri i ketyre vemjeve do te thote qe eshte bere zgjedhja e duhur..
avatar
Anonim
Donela Arta Markut i uroj suksese ne detyren e veshtire por shume te rendesishme.
avatar
Anonim
Boza Sa shpejt e lvizen Gashin apo muhabet I vjeter .
avatar
Anonim
sapa Nuk ekziston ne shqiperi nje funksonar i pakorruptuar ne cdo sektor te vendit!Gjithe kete pasuri qe kane vene me cfare e bene?me rroge normale?
avatar
Anonim
Ema Po ta lexonit Ceshtjen Petraq Nedelko, do te kuptoni shume mire qe Rovena Gashi bashke me burrin dhe te motren s'e meritojne te jene ne sistemin e drejtesise Shqiptare.
avatar
Anonim
Pooo Arqile Koēa eshte njeri me integritet dhe e meriton plotesisht. Suksese
avatar
Anonim
Ēimi Ju prift e mara ishalla.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 20/02/2018, VITI VIII- NR.40