Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:24 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
13 Janar 2018 - 12:37 | përditesuar në 19:03
Nga Lezha ku u mbajt ceremonia e 105 vjetorit tė themelimit tė Policisė sė Shtetit, kryeministri Edi Rama deklaroi se largimi i policėve tė inkriminuar nga radhėt e policisė sė shtetit do jetė baza e punės sė mandatit tė dytė qeverisės. 

"Ky ėshtė njė proces i cili do tė nisė sė shpejti dhe ėshtė pėr ne po aq i rėndėsishėm sa Vettingu qė ka filluar nė drejtėsi. Krimi nuk mund tė luftohet me prokurorė e gjykatės tė korruptuar, nuk luftohet as me drejtorė, shefa komisariatesh e policė tė korruptuar. Vettingu do largojė policėt e pėrfshirė nė veprimtari kriminale apo nė burime tė pajustifikuara tė pasurisė. Kjo do tė jetė baza e mandatit tė dytė. Nė fund tė mandatit do i themi shqiptarėve se kjo ėshtė policia e Republikės sė Shqipėrisė, njė polici e standardeve tė BE", u shpreh Rama i cili shtoi se nė katėr vite qeveria reformoi policinė, ndėrsa pranoi se nė radhėt e saj ka edhe tė korruptuar apo tė lidhur me krimin.

"Nė 4 vite Policia e Shtetit u shndėrrua sipas statistikave tė nxjerra nga anketimet e BE-sė dhe jo sipas opinionit tim nga institucioni mė pak i besuar nė vend sė bashku me gjykatat e prokurorinė nė institucioni mė tė besuar tė vendit. E thotė kėtė anketimi i BE-sė i vitit 2015, i viti 2016 jam i bindur edhe ai i 2017. E gjitha kjo nuk do tė thotė se problemet e nxjerra nė pah, se situatat e vėshtira e identifikuara dhe se kritikat ndaj punės sė policisė janė pa bazė.

Nuk do tė thonė se policia e shtetit ka qenė e paprekur nga korruptimi deri nė nivele tė larta, nuk do tė thotė se drejtues tė policisė nuk janė pėrfshirė nė aktivitet kriminale me trafikantėt e drogės”,
theksoi Rama. 

Vettingu sipas Ramės ėshtė jetik pėr polici sipas standardeve tė BE-sė. "Spastrimi i policisė sė shtetit ėshtė i pėrfunduar me shkarkimet nė kėto katėr vite, nė raport me 20 vite tė tjera. Ne jemi absolutisht tė sigurt, qė edhe spastrimi i domosdoshėm, jetik, pėr ta kthyer nė njė polici po aq tė mirė sa mesatarja e policive tė BE, mund dhe do ta realizojmė me sukses tė plotė. Nė 100 ditėt  e para tė kėtij mandati ne kemi pėrfunduar edhe hartimin e bazės ligjore dhe po kryejmė procesin e konsultimit publik pėr ta transformuar nė ligj nė Kuvend, Vettingun nė Policinė e Shtetit", tha ai. 

VIDEO/Fjala e plotė e kryministrit Rama


Kreu i qeverisė foli edhe pėr operacionin "Forca e Ligjit", duke theksuar se shtrirja e tij do jetė brenda dhe jashtė kufijve. "Kemi mbaruar vetėm njė fazė tė betejės, garantimin e territorit tė Republikės ku nuk ka pėr t'u mbjellė mė kanabis, por do tė vazhdojmė me fazėn e dytė tė luftės deri nė fund tė pėrfituesve tė kėsaj, kudo qofshin dhe ndaj tė gjitha aseteve tė tyre tė patundshme apo financiare. Kjo ėshtė arsyeja e operacionit Forca e Ligjit, njė operacion madhor kundėr grupeve kriminale pėr njė ērrėnjosje jo tė bimėve, por tė gjithė trungut tė kėsaj veprimtarie tė organizuar nė territorin e Shqipėrisė.

Nuk ėshtė njė operacion i izoluar i policisė, por ėshtė njė operacion ndėrkombėtar ku janė pėrfshirė tė gjithė partnerėt e Shqipėrisė, jo sepse jemi tė paaftė, por se kjo betejė nuk ėshtė e kufizuar brenda kufijve tė Shqipėrisė ashtu sikurse beteja kundėr trafikut e trafikantėve njė betejė e Shqipėrisė kundėr shqiptarėve keqbėrės, por njė betejė kundėr keqbėrėsve shqiptarė, italianė, holandezė. Njė krim ndėrkombėtar, do njė pėrgjigje ndėrkombėtarisht tė organizuar"
, deklaroi kreu i qeverisė. 

Rama e mbylli fjalimin me njė shprehje tė shkrimtarit Milan Kundera: "Armiku mė i madh i policisė nuk ėshtė krimi, por vetmia qė lind nga mungesa e mbėshtetjes, shtypja, mungesa e vėmendjes pėr tė dėgjuar problemet e policisė. S'e kam thėnė, por njė shkrimtar i madh, Milan Kundera. Armiku mė i madh i policisė ėshtė braktisja e atyre qė kanė pėrpara njė mikrofon dhe e godasin policinė, nė emėr tė njė lufte politike qė nė fakt nuk ka asnjė lidhje me kundershtėrin politik sa ka lidhje me njė armiqėsi tė mirėfilltė"

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Genti Kavajsi..eshte e vertet per ate vajzen qe punon aty..mua pesonalisht me dergonte kot ne gjendje civile per te ma bere te veshtire, dhe kur mori leket cdo gje u be brenda dites..eshte gjakpirse e poshter..
avatar
Anonim
Kavajsi Jam nje qytetar nga kavaja ne policin e kavajes eshte nje korrupsion i gjalle..ku per te bere nje denoncim ose per te aplikuar per dokumenta duhet te kalosh njeher ke FRIDA *URVA PER TA PAGUAR qe te marresh cfar ke nevoje..sepse eshte dashnorja personale e shefit te policis..kjo eshte policia qe duam??
avatar
Anonim
Haha Rama Po Ku e ke ate bukuroshin me Syze Saje Qorrin? Policia qe duam, Policia ne sherbimin tuaj. Po boll me parrulla se lat nam. Nuk ka nevoj Policia per Reklama por lereni te punoj sipas ligjit dhe rregullores qe ajo ka. Sot atentat mafioz ne Shkoder ne 105 vjetorin e Policise. Boll u tallet me Policin se me kto ndryshime qe keni bere ne Polici e keni shkateru policine
avatar
Anonim
Argon Mirė shoku Kryeministėr dhe ministėr, mirė. Ėshtė arritje e madhe kur trupat e policisė mblidhen e dėgjojnė fjalime madhėshtore, ndėrkohė nė Shkodėr plagosen 8 vetė nga njė shpėrthim me vulė mafiose! Vazhdo tė ndash paratė me Lulushin. Edhe ty po tė shtėrngohet laku.
avatar
Anonim
Faruku Rama po tall me nder b.......en TAHIRI KRIMINEL DROGE ESHTE AKOMA NE RADHET E PS
avatar
Anonim
Faruku Rama po tall me nder b.......en TAHIRI KRIMINEL DROGE ESHTE AKOMA NE RADHET E PS
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 25/02/2018, VITI VIII- NR.45