Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Politike
25 Gusht 2013 - 05:00
Postet nė qeverinė e re, Rama do
tė mbledhė aleatėt javėn e ardhshme
TIRANE - Kryeministri i zgjedhur, njėherėsh dhe kreu i koalicionit tė majtė tashmė nė qeverisje, Edi Rama pritet qė javėn e ardhshme tė fillojė takimet me krerėt e partive aleate, nė kuadėr tė ndarjes sė posteve dhe marrjes sė pėrgjegjėsive bashkėqeverisėse. Burimet brenda selisė rozė bėjnė me dije se takimet do jenė veē e veē dhe secili prej krerėve tė partive aleate do paraqesė dhe diskutojė nė mėnyrė tė detajuar pėr kėrkesat e tyre, qė konsistojnė nė poste zv.ministri, drejtorėsh drejtorish dhe prefektė nė qarqet kryesore tė vendit.

Mėsohet se kreu i PS, Edi Rama njėherėsh dhe kryeministėr i zgjedhur pėr tė drejtuar vendin nė kėtė mandat katėr vjeēar i ka marrė kėrkesat pėr secilėn nga partitė aleate, dhe e ka konsoliduar qėndrimin dhe ndarjen e pjesė sė qeverisjes me secilin prej tyre. Por procesi nuk do vijojė sipas mėnyrės tradicionale, pra qė aleatėt propozojnė emrin dhe kandidati pėr kryeministėr i miraton, por do zhvillohet ndryshe.

Sipas formimit tė kandidaturave qė sjellin partitė e koalicionit qeverisės, do vendoset profili i zėvendėsministrit, drejtorėve tė drejtorive apo prefektit. Kryeministri i ardhshėm, Edi Rama, aktualisht ka nė tryezėn e punės sė tij me dhjetėra jetėshkrime tė ardhura nga aleatėt e koalicionit tė majtė tė cilėt presin qė duke nisur nga kjo javė tė marrin pozicione drejtuese nė qeverinė e re.

Shkrimi u botua sot nė gazetėn Shqiptarja.com (print) 25.08.2013
 
Redaksi Online
(b.m/shqiptarja.com)

4 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/07/2017, Viti VII - NR.172