Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:19 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
27 Tetor 2014 - 09:13
Pranga ish-kreut tė ALUIZNI-t nė
Vlorė pėr legalizime tė paligjshme
VLORĖ - Ish-drejtori rajonal i ALUZNI-t nė Vlorė, Roland Tafilaj, ėshtė arrestuar sėrish pėr shpėrdorim detyre, ndėrkohė qė ka njė ēėshtje tė hapur nė Gjykatėn e Apelit pėr tė njėjtėn akuzė. Gjithashtu policia ka shpallur nė kėrkim  ish drejtorin e ALUIZNI-t nė Sarandė, Vesel Koēiun, pėr tė cilin nė kuadėr tė kėtij hetimi Gjykata e Sarandės ka caktuar masė arresti nė burg. 

Me kėrkesė tė Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Sarandė, gjykata ka vendosur masėn e sigurisė “arrest me burg” pėr disa ish-zyrtarė tė ALUIZNI-t nė kėtė qytet, si edhe pėr ish-drejtorin rajonal tė ALUIZNI-t Vlorė, tė cilėt akuzohen pėr veprėn penale tė “shpėrdorimit tė detyrės”. 

Nga hetimi ka rezultuar se personat e akuzuar, nė bashkėpunim me njėri-tjetrin, kanė dhėnė leje legalizimi pėr njė numėr tė lartė ndėrtimesh dhe shtesa ndėrtimesh, nė kundėrshtim me legjislacionin nė fuqi.
 
Policia ka ekzekutuar vendimet e Gjykatės sė Sarandės e cila ka vendosur masėn e sigurisė arrest me burg pėr Roland Tafilajn, ish-drejtorin rajonal i ALUZNI-t, Vlorė. Laert Canen, Pėrgjegjės i Sektorit tė Legalizimit dhe  Feti Deromenajn, Pėrgjegjės i Sektorit tė Hartografisė. Gjithashtu e njėjta Gjykatė ka vendosur masėn arrest shtėpie pėr Manjola Nikollon, Pėrgjegjėse e Sektorit tė Hartografisė.
 
Prokuroria e Sarandės ka nisur hetimin bazuar nė njė kallėzim tė Kontrollit tė Lartė tė Shtetit. Deri nė kėtė fazė tė hetimit, Prokuroria ka evidentuar tė paktėn 24 raste tė lejes sė legalizimit pėr objekte shėrbimi (lokale dhe hoteleri) nė Ksamil, tė cilat janė ngritur nė vijėn bregdetare ose pranė saj, si edhe nė zona arkeologjike, muzeale e turistike. Pra, nė zona ku ėshtė totalisht e palejuar tė ndėrtohet dhe, rrjedhimisht, as tė legalizohen. 
 
Ndėrkohė, Prokuroria e Sarandės po vijon hetimet edhe pėr njė numėr tė madh objektesh, tė cilat dyshohet se janė legalizuar nė kundėrshtim me ligjin nė zonėn e Sarandės dhe pėr tė cilat kanė pėrgjegjėsi bashkėrisht shtetasit, ndaj tė cilėve ėshtė vendosur masa e sigurisė arrest me burg. Masat ndaj tyre janė ekzekutuar nga ana e forcave tė Policisė sė Shtetit.

Roland Tafilaj, pėr tė cilin gjykata e Sarandės ka pranuar kėrkesėn e Prokurorisė pėr “arrest me burg”, ėshtė dėnuar pak javė mė parė nga Gjykata e Vlorės pėr tė njėjtėn akuzė (shpėrdorim detyre) me 1 vit e gjysmė burgim. Kjo ēėshtje ėshtė aktualisht nė Apel dhe personi i pandehur po vijonte atė proces gjyqėsor nė gjendje tė lirė.
 
Redaksia Online
(a.h/shqiptarja.com)

2 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
kristo Alumni I Sarandės ėshtė e para nė korrupsion,i nderoj qė tė hanė tė gjithė dhe su hyn gjemb ne kemb, pse sben njė kontroll shteti tė shikoj qe ka dosje kėtu e 12 vjet dhe s'na mbarojnė pune njė her humbasin dosjen njė her ėshtė ber gabim, e nga justifikimet e ndryshme thjeshtė pėr lekė, do t'i nxjerrin tė fiksi s'bėhet me qeveria sfuksionon.
avatar
Anonim
auiu Ore po ketej nga Korca do dukeni te shembni, apo jane miqte e zv.kryeministrit.Te shohim edhe neqoftese do te vini se ke do te shembni.
avatar
Anonim
llonxhari Ka lek ky legeni me pd qe ne kohen e gramoz pashkos
avatar
Anonim
vlora TAFILI KA LEGALIZUAR TE GJITHA ABUZIMET E SHPETIM GJIKES TAFILI NE BURG GJIKA KRYETAR BASHKIE NJE PARADOKS KJO ESHTE DREJTESIA SHQIPTARE.
avatar
Anonim
..... Ti Kanan Djali thuaj kujt I ke dhene leke, permend emra, mos fol kot...... Pjese e njerezve te liq... Komentoni pa njohur njerezit.... Po e keqja ju zente derren te gjithe atyre qe komentojne pa prova.......
avatar
Anonim
Kanan Djali po ty te kane zene leket syte dhe veshet...
avatar
Anonim
delfini keto i ka kap lapsi me plotesu statistikat, se ne durres eshte bo nami me legalizimet dhe asigjo drejtorat vazhdojn shijojn leket ndersa pronaret pronat abuzive.
avatar
Anonim
buci Kane derman keta? ???
avatar
Anonim
Lala Sa here do e arrestojne edhe lirojne kete tipin ne keto 4 vjet Thuaj ketyre ne qiveri se nuk fitohen votat me me kete lloj show por te denojne ndonjerin se kshu se kan punen mire Ikin vitet!!!!!!
avatar
Anonim
ed snobisti duhet thene se zoti tafili ka qene edhe drejtues i partise demokratike ne vlore mbase lulka ose sali serbi duhet te kerkojne ndjese qe kane promovuar nga keta monstra
avatar
Anonim
Kanan Djali Me aq lek sa ka vjedhur ai burgun do e bej me qejf! Po ata specialistet pse i shpetoni,kane marre lek me shume se ky? Keta i kane masakruar hallexhinjte dhe duhen denuar njesoj si pedofilet.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 25/02/2018, VITI VIII- NR.45